Миланска катедрала: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
м „ѝ“ вместо „й“
Ред 21: Ред 21:
|Ориентация на фасадата=Запад|Капацитет=40,000|Дължина=158.5 м}}
|Ориентация на фасадата=Запад|Капацитет=40,000|Дължина=158.5 м}}


'''Миланската катедрала''' или '''Дуомо''' (на [[италиански език|итал.]] ''Duomo di Milano,'' на [[Ломбардски език|ломб.]] ''Domm de Milan'') е катедрала в [[Милано]], [[Италия]], издигната на централния площад [[Пиаца дел Дуомо (Милано)|Пиаца дел Дуомо]]. Посветена е на [[Рождество на Пресвета Богородица|Рождество Богородично]] и е седалище на архиепископа на Милано, в момента [[Кардинал Анджело Скола]]. Строителството й отнема почти шест века, като е втората по големина катедрала в [[Италия]] след базиликата [[Свети Петър (Рим)|Свети Петър]] в [[Рим]], както и третата в света, с максимална височина от 108,50 м. До преди няколко години е най-високата сграда в [[Милано]].
'''Миланската катедрала''' или '''Дуомо''' (на [[италиански език|итал.]] ''Duomo di Milano,'' на [[Ломбардски език|ломб.]] ''Domm de Milan'') е катедрала в [[Милано]], [[Италия]], издигната на централния площад [[Пиаца дел Дуомо (Милано)|Пиаца дел Дуомо]]. Посветена е на [[Рождество на Пресвета Богородица|Рождество Богородично]] и е седалище на архиепископа на Милано, в момента [[Кардинал Анджело Скола]]. Строителството ѝ отнема почти шест века, като е втората по големина катедрала в [[Италия]] след базиликата [[Свети Петър (Рим)|Свети Петър]] в [[Рим]], както и третата в света, с максимална височина от 108,50 м. До преди няколко години е най-високата сграда в [[Милано]].


== История ==
== История ==

Версия от 21:24, 9 август 2016

Миланска катедрала
Duomo di Milano
Фасадата на Миланската катедрала
Фасадата на Миланската катедрала
Карта
Местоположение в Милано
Вид на храмакатедрала
Страна Италия
Населено мястоМилано
Посветен наРождество на Пресвета Богородица
Религиякатолицизъм
Тип на сградатаРимокатолическа църква
Архитектурен стилготика
Изграждане1386-1805
СайтSito ufficiale
Миланска катедрала в Общомедия

Миланската катедрала или Дуомо (на итал. Duomo di Milano, на ломб. Domm de Milan) е катедрала в Милано, Италия, издигната на централния площад Пиаца дел Дуомо. Посветена е на Рождество Богородично и е седалище на архиепископа на Милано, в момента Кардинал Анджело Скола. Строителството ѝ отнема почти шест века, като е втората по големина катедрала в Италия след базиликата Свети Петър в Рим, както и третата в света, с максимална височина от 108,50 м. До преди няколко години е най-високата сграда в Милано.

История

Част от витражите в катедралата

Св. Текла

Катедралата е разположена на едно от централните места в това, което се знае, че е бил античния град Медиоланум, съдейки по съвременното градоустройство на Милано, както и лъчевите или радиални улици около самата църква. Първата катедрала или т.нар. "нова базилика", посветена на Св. Текла, е завършена през 355 г. С подобен план, макар и с малки разлики в мащаба, е и наскоро открита от същото време църква под Тауър Хил в Лондон. През 836 г. в съседство е построена друга базилика. Старият осмоъгълен баптистерий, датиращ от 335 г., днес все още може да бъде посетен под основите на самата катедрала. След пожар през 1075 г. старата катедрала и базилика са частично разрушени, след което са преустроени като т.нар. Дуомо.

Строителство

Изграждането на новата катедрала е започнато през 1386 г. от архиепископ Антонио да Салудзо. Началото на строителството съвпада с идването на власт на братовчеда на архиепископа, херцог Джан Галеацо Висконти, и е предназначена като награда за благородническата и работническата класа, подтиснати от тираничния му предшественик Барнабó.

Преди да започнат реалните строителни дейности са разрушени три основни сгради: двореца на архиепископа, двореца Ординари и баптистерия на Свети Стефан; докато старата църква Санта Мария Маджоре е използвана като каменна кариера.

Ентусиазмът за огромната нова сграда бързо се разпространява сред населението и далновидният Джан Галеацо, заедно с братовчед си, събират големи дарения за текущата строителна дейност. Програмата за строителство е строго регламентирана от "Фабрика Дуомо", която има 300 служители, начело с първия главен инженер Симоне да Орсениго. Орсениго първоначално предвижда катедралата да бъде изградена от тухла в ломбардски готически стил.

Завършено е окончателно едва през 1805 г. Първите архитекти на катедралата са Марко Солари и Джовани Солари да Карона. Тук на 26 май 1805 г. е коронясан за крал на Италия Наполеон Бонапарт.

Катедралата е изградена от бял мрамор и съдържа елементи от различните стилове, които са били на мода в течение на няколкото столетия, през които е била строена – от готиката през барока и неокласиката до неоготиката. Общата ѝ площ е 11 700 m2. Има 3400 статуи. На върха на най-високата стрела през 1774 г. е поставена позлатена статуя на Мадоната (la Madonnina dorata). От покрива на катедралата, до който туристите могат да стигнат по стълбите или с асансьор, се открива гледка към целия град.

Външни препратки