Еднорог: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Още редакции връщам.
BotNinja (беседа | приноси)
м без right/дясно в картинки (x1)
Ред 1: Ред 1:
[[Картинка:DomenichinounicornPalFarnese.jpg|thumb|right|250px| Благородна и замечтана девица опитомява еднорог, фреска от двореца Фарнезе в [[Рим]], вероятно на художника [[Доменикино]], около [[1602]] г.]]
[[File:DomenichinounicornPalFarnese.jpg|thumb|250px| Благородна и замечтана девица опитомява еднорог, фреска от двореца Фарнезе в [[Рим]], вероятно на художника [[Доменикино]], около [[1602]] г.]]
'''Еднорогът''' е митично създание, на което се приписват красота и изключителни вълшебни качества. Най-често еднорогът е представен като бял кон със златист рог на челото. Обитава гъсти гори. Може да става невидим.
'''Еднорогът''' е митично създание, на което се приписват красота и изключителни вълшебни качества. Най-често еднорогът е представен като бял кон със златист рог на челото. Обитава гъсти гори. Може да става невидим.



Версия от 09:08, 22 септември 2016

Благородна и замечтана девица опитомява еднорог, фреска от двореца Фарнезе в Рим, вероятно на художника Доменикино, около 1602 г.

Еднорогът е митично създание, на което се приписват красота и изключителни вълшебни качества. Най-често еднорогът е представен като бял кон със златист рог на челото. Обитава гъсти гори. Може да става невидим.

Еднорогът, наричан в Япония Кирин, а в Китай – ци-лин, е едно от най-красивите творения на човешката фантазия. Обикновено го описват като силен и грациозен бял кон с дълъг спираловиден рог на челото. Рогът притежава магически лечебни свойства. Той може да покаже дали във водата на кладенец или в друга течност има отрова и ако има, може да ги пречисти и да ги направи безопасни. Еднорозите в западните митове са буйни, необуздани и агресивни. Залавянето им е невероятно трудно. Ръкописи от 12 век съветват ловците как да уловят еднорог: животното трябва да бъде омаяно от девствена девойка. Покорено от нея, то заспива с глава в скута ѝ. Това е удобният момент ловците да го уловят и да отрежат рога му. Някои богати благородници се хвалели, че притежават рогове от еднорози, с които проверявали дали храната и напитките, които им поднасят, не са отровени. Трябва да се поясни, че еднорогът не е пегас – еднорогът няма крила, а от своя страна пегасът няма рог.

Сред западните народи се споменава за пръв път за еднорогът през 398 г. пр. Хр. Тогава гръцкия историк Ктезий записал разкази на пътешественици, в които еднорозите са описани като диви магарета, големи колкото коне, дори още по-големи. Тялото им е бяло главите – пурпурни, а очите – тъмносини. На челото си имат един рог, който е дълъг около половин метър. Ктезий нарекъл това създание Моноцерос, което означава един рог.

Килин (Ци-лин)

Китайският ци-лин се описва с тяло на елен, бича опашка и конски копита. Има къс рог на челото, който е от плът (за разлика от европейския еднорог е мек и не притежава чудодейни свойства), козината му е с пет цвята (цветовете на петте стихии или петте добродетели), коремът му е сивокафяв или жълт.

Вярва се, че ци-лин се ражда само тогава, когато в държавата управлява добър владетел или когато се ражда или умира велик мъдрец. Появата му предвещава раждането на такъв мъдрец или мъдър император. В китайското изкуство безсмъртните и мъдреците се изобразяват яздещи ци-лин, а изключително надарените деца се наричат "синове на ци-лин.

Вярва се, че ци-лин живее 1000 години. Той олицетворява абсолютното добро, духовното величие, плодовитостта и дълголетието. Рогът му е символ на благосклонността. Това същество е толкова кротко, че се движи изключително предпазливо, внимавайки да не настъпи някоя буболечка и се храни само с окапали листа. (Японският му аналог – кирин – е още по-деликатен: той подскача от камък на камък, за да не мачка тревичките).

Каркадан

Митично животно, известно от арабските приказки. Представлява огромно същество с рог на челото, чието любимо развлечение било да наниже на рога си един или два слона и да се разхожда с тях, докато те не станат скелети.

Външни препратки