Евгени Танчев: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м „в България“ вместо „у нас“.
Редакция без резюме
Ред 26: Ред 26:


==Биография==
==Биография==
Евгени Танчев е роден на [[21 август]] [[1952]] г. в [[София]]<ref>https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/universitet_t/fakulteti/yuridicheski_fakultet/struktura/katedri/konstitucionnopravni_nauki/prof_d_r_evgeni_petrov_tanchev</ref>. Син е на [[Петър Танчев]], един от висшите властници в комунистическа България. След като завършва [[право]], остава в [[Софийския университет]] и започва научна кариера. Преподава там вече повече от 35 години и изминава всички стъпала в катедрата по конституционно право, която сега оглавява. На 38 години става един от най-младите [[професор]]и в Юридическия факултет и в Софийския университет изобщо. Характерно за него е, че не обича публичните изяви и няма политически амбиции<ref>http://paper.standartnews.com/archive/2003/10/17/family/s3876_3.htm</ref>. Участва като експерт по [[Конституционно право]], при съставянето на Демократичната Българска Конституция. Съавтор е на един от проектите за основен закон след демократичните промени в България. Преподавал е в Американския Католически университет във Вашингтон и в Щатския университет на Вирджиния в Шарлотсвил. Специализира в [[САЩ]], [[Белгия]], [[Великобритания]], [[Швейцария]], [[Италия]], [[Белгия]] и [[Англия]]<ref>https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/universitet_t/fakulteti/yuridicheski_fakultet/struktura/katedri/konstitucionnopravni_nauki/prof_d_r_evgeni_petrov_tanchev</ref>. Има над 80 публикации в научния печат в България, в [[Европа]] и [[Америка]]. Член е на Американската асоциация на адвокатите, на бордовете на Международната комисия на юристите, на асоциациите по философия на правото и по конституционно право, на Българо-американската научна асоциация. По искане на международни организации е давал становища за конституциите на [[Латвия]], [[Албания]] и [[Таджикистан]]. Участвал е в съставянето на Конституцията на [[Азербейджан]]. Освен в СУ "Св. Климент Охридски" преподава в НБУ, щатен преподавател е по Конституционно право в [[Юридически факултет (Университет за национално и световно стопанство)|Юридическия факултет]] при [[УНСС]]<ref>http://blogs.unwe.bg/etanchev/?view=teaching</ref>.
Евгени Танчев е роден на [[21 август]] [[1952]] г. в [[София]]<ref>https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/universitet_t/fakulteti/yuridicheski_fakultet/struktura/katedri/konstitucionnopravni_nauki/prof_d_r_evgeni_petrov_tanchev</ref>. Син е на [[Петър Танчев]], секретар(председател) на [[БЗНС]] (казионен) която партия е съюзник на [[БКП]] в комунистическа България. След като завършва [[право]], остава в [[Софийския университет]] и започва научна кариера. Преподава там вече повече от 35 години и изминава всички стъпала в катедрата по конституционно право, която сега оглавява. На 38 години става един от най-младите [[професор]]и в Юридическия факултет и в Софийския университет изобщо. Характерно за него е, че не обича публичните изяви и няма политически амбиции<ref>http://paper.standartnews.com/archive/2003/10/17/family/s3876_3.htm</ref>. Участва като експерт по [[Конституционно право]], при съставянето на Демократичната Българска Конституция. Съавтор е на един от проектите за основен закон след демократичните промени в България. Преподавал е в Американския Католически университет във Вашингтон и в Щатския университет на Вирджиния в Шарлотсвил. Специализира в [[САЩ]], [[Белгия]], [[Великобритания]], [[Швейцария]], [[Италия]], [[Белгия]] и [[Англия]]<ref>https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/universitet_t/fakulteti/yuridicheski_fakultet/struktura/katedri/konstitucionnopravni_nauki/prof_d_r_evgeni_petrov_tanchev</ref>. Има над 80 публикации в научния печат в България, в [[Европа]] и [[Америка]]. Член е на Американската асоциация на адвокатите, на бордовете на Международната комисия на юристите, на асоциациите по философия на правото и по конституционно право, на Българо-американската научна асоциация. По искане на международни организации е давал становища за конституциите на [[Латвия]], [[Албания]] и [[Таджикистан]]. Участвал е в съставянето на Конституцията на [[Азербейджан]]. Освен в СУ "Св. Климент Охридски" преподава в НБУ, щатен преподавател е по Конституционно право в [[Юридически факултет (Университет за национално и световно стопанство)|Юридическия факултет]] при [[УНСС]]<ref>http://blogs.unwe.bg/etanchev/?view=teaching</ref>.


==Семейство==
==Семейство==

Версия от 08:44, 14 ноември 2016

Евгени Танчев
Евгени Петров Танчев
български юрист
Роден
21 август 1952 г. (71 г.)
Право
ОбластКонституционно право
Евгени Танчев в Общомедия

Евгени Петров Танчев е български юрист, професор по Конституционно право. Заема поста председател на Конституционния съд на Република България за периода 16 ноември 200915 ноември 2012 г.[1]

Биография

Евгени Танчев е роден на 21 август 1952 г. в София[2]. Син е на Петър Танчев, секретар(председател) на БЗНС (казионен) която партия е съюзник на БКП в комунистическа България. След като завършва право, остава в Софийския университет и започва научна кариера. Преподава там вече повече от 35 години и изминава всички стъпала в катедрата по конституционно право, която сега оглавява. На 38 години става един от най-младите професори в Юридическия факултет и в Софийския университет изобщо. Характерно за него е, че не обича публичните изяви и няма политически амбиции[3]. Участва като експерт по Конституционно право, при съставянето на Демократичната Българска Конституция. Съавтор е на един от проектите за основен закон след демократичните промени в България. Преподавал е в Американския Католически университет във Вашингтон и в Щатския университет на Вирджиния в Шарлотсвил. Специализира в САЩ, Белгия, Великобритания, Швейцария, Италия, Белгия и Англия[4]. Има над 80 публикации в научния печат в България, в Европа и Америка. Член е на Американската асоциация на адвокатите, на бордовете на Международната комисия на юристите, на асоциациите по философия на правото и по конституционно право, на Българо-американската научна асоциация. По искане на международни организации е давал становища за конституциите на Латвия, Албания и Таджикистан. Участвал е в съставянето на Конституцията на Азербейджан. Освен в СУ "Св. Климент Охридски" преподава в НБУ, щатен преподавател е по Конституционно право в Юридическия факултет при УНСС[5].

Семейство

Женен е за Елвира Танчева, която също е юрист, и е правнучка на Александър Стамболийски. Имат две дъщери — Милена и Петра[6].

Източници

Румен Янков Председател на Конституционния съд на България (16 ноември 2009 – 15 ноември 2012) Цанка Цанкова|}