Талер: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
BotNinja (беседа | приноси)
м без right/дясно в картинки (x2)
Ред 13: Ред 13:
{{Commons|Thaler}}
{{Commons|Thaler}}
[[Категория:Монети]]
[[Категория:Монети]]
[[Категория:Европейски валути]]
[[Категория:Парични единици в Европа]]


{{икономика-мъниче}}
{{икономика-мъниче}}

Версия от 10:45, 15 ноември 2016

Райхсталер от 1619 г. на град Хамбург

Талерът е стара европейска сребърна монета, широко използвана през XVI - XIX век в различни области на Свещената Римска империя на Германския народ. При създаването си талерът имал диаметър от 42 мм, и е тежал 27,2 грама - една тогавашна унция. В началото 10 талера правят една марка сребро - около 235 грама чисто сребро или 30 сребърни гроша. В различните страни и през различно време са били сечени талери с различно тегло и проба, но винаги са оставали над един лот (15 гр.). Към 1750 марката се състои вече от 14 талера. Талерът по това време се е обменял за 24 сребърни гроша.

Първите талери са отсечени от 1519 до 1528 година от граф Шлик, в Бохемия - днешна Чехия, след откриването на сребърните залежи в Яхимов (Jáchymov, нем. Joachimsthal). Монетата се отсича в много големи количества. Първоначалното ú наименование е 'Joachimsthaler Guldengroschen' - т.е. "гулденов грош от долината на св.Йоаким". Наименованието е много дълго и постепенно се скъсява до 'Joachimsthaler - Йоахимсталер и накрая остава само Талер. Смисълът на "гулденов грош" се изяснява от сменяемостта на тази изключително качествена сребърна монета със златната валута на Свещената Римска Империя - гулденът, и то в курс 1.5 гулдена за талер. Едната страна на монетата изобразява Св. Йоаким, бащата на Св. Богородица и един от покровителите на минното дело, който държи герба на графове Шлик. От другата страна е чешкият лъв.

Освен обикновените, са се секли и твърди талери (нем. Speciesthaler, исп. Peso duro) с курс 2 гулдена за талер, които от времето на Мария Терезия (1740 - 1780) са били особено популярни в Африка и в Близкия изток. В някои части на Арабия и североизточна Африка е била законна монета до средата на ХХ век. Т.нар. терезиански талери се секат като колекционерска монета до днес. През холандското наименование Daler се стига и до американското Dollar. В Австро-Унгария талерът се употребява до 1909 година.

Библиография

  • Андонова, М. Талерът и неговото разпространение в Европа и на Балканите. - Минало, 2011, № 1.
Йоахимсталер от 1525 година
Австрия: Талер на Мария Терезия

Шаблон:Икономика-мъниче