Янко Пеев: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
Редакция без резюме
Ред 7: Ред 7:
}}
}}


'''Янко Панайотов Пеев''' е [[България|български]] [[дипломат]]и съветски разузнавач на Главно Разузнавателно Управление на СССР .
'''Янко Панайотов Пеев''' е [[България|български]] [[дипломат]]и съветски разузнавач на Главно Разузнавателно Управление на СССР . Братовчед на съветският разузнавач и известен български правист [[Александър Пеев (политик)]] известен с псевдонима си Боевой.


Роден е през [[1882]] година. От 1904 година заема разни дипломатически постове, включително в [[Солун]], [[Виена]], [[Битоля]] и [[Цариград]]. Участва в [[Балкански войни|Балканските]] и в [[Първата световна война]].
Роден е през [[1882]] година. От 1904 година заема разни дипломатически постове, включително в [[Солун]], [[Виена]], [[Битоля]] и [[Цариград]]. Участва в [[Балкански войни|Балканските]] и в [[Първата световна война]].

Версия от 11:14, 23 декември 2016

Янко Пеев
български дипломат
Роден
Починал
1947 г. (64 г.)
Семейство
Подпис
Янко Пеев в Общомедия

Янко Панайотов Пеев е български дипломати съветски разузнавач на Главно Разузнавателно Управление на СССР . Братовчед на съветският разузнавач и известен български правист Александър Пеев (политик) известен с псевдонима си Боевой.


Роден е през 1882 година. От 1904 година заема разни дипломатически постове, включително в Солун, Виена, Битоля и Цариград. Участва в Балканските и в Първата световна война.

По-късно е посланик на България в Албания (1936-1940), Египет (1940-1942) и Япония (1942-1944), а през 1943-1944 г. – и при марионетното прояпонско правителство на Китай. Един от най приближените на Цар Борис III и тогвашния министър председател Богдан Филов По време на престоя си като пълномощен министър в Япония е вербован да работи за съветското разузнаване още преди да замине там в групата на първия си братовчед Александър Пеев (политик) който основавa разузнвателна група за работа за военното разузнаване на СССР , от където доставя ценни сведения на СССР , ставайки добър приятел с японския министър председател генерал Хидеки Тоджо и др японски дейци , замествайки в Токио заловения от японските власти съветски разузнавач от германски произход Рихард Зорге . След разкриването на Александър Пеев , ареста му и неговият разстрел през 1943г Янко Пеев успява да се спаси от разкриване , предупреден от съветският военен аташе в Токио. През 1944 година е уволнен от поста си, но не се връща в България , а намира убежище в Цариград , като след 9 септември 1944г пише до отеченофронтовското правителство чрез съпругата на братовчед си Александър Пеев Елисавета че той е работил за съветското военно разузнаване с цел да му разрешат да се върне в България , но отеченофронтовската власт отказва , а СССР отказва да го разкрие като агент , което разкриване става чак през 1966г когато Янко Пеев е награден посмътно с висш съветски орден. Умира през 1947 година в Цариград захвърлен като бездомник .