Жан-Жак Фавие: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
BotNinja (беседа | приноси)
1 съкращение при използване на шаблон
ъглови кавички -> български кавички редактирано с AWB
Ред 26: Ред 26:


==Образование==
==Образование==
Роден е на [[13 април]] [[1949]] в [[Кел]], провинция [[Баден-Вюртемберг]], [[Германия]]. След завършване на средно училище в [[Страсбург]] завършва Националния технологически институт в [[Гренобъл]] ([[1971]]), специалност «машиностроене». През [[1977]] г. защитава дисертация по машиностроене в Парижкото минно училище, както и по физика и металургия в Университета в Гренобъл.
Роден е на [[13 април]] [[1949]] в [[Кел]], провинция [[Баден-Вюртемберг]], [[Германия]]. След завършване на средно училище в [[Страсбург]] завършва Националния технологически институт в [[Гренобъл]] ([[1971]]), специалност „машиностроене“. През [[1977]] г. защитава дисертация по машиностроене в Парижкото минно училище, както и по физика и металургия в Университета в Гренобъл.


==Работа==
==Работа==
Ред 40: Ред 40:
През май [[1995]] г. е назначен за основен специалист по полезни товари в екипажа на совалката "Колумбия" [[STS-78]].
През май [[1995]] г. е назначен за основен специалист по полезни товари в екипажа на совалката "Колумбия" [[STS-78]].


==Полет на «Колумбия»==
==Полет на „Колумбия“==
Единствения си космически полет Жан-Жак Фавие извършва от [[20 юни]] до [[7 юли]] [[1996]] г. на борда на американската совалка «Колумбия», мисия STS-78. Основните задачи на мисията са били изучаване влиянието на продължителните полети върху физиологическите процеси в организма на астронавтите в навечерието на полетите до [[Международната космическа станция|МКС]], изпълнени са 22 биологически и физични експеримента в херметичния модул LMS-1 (''Life and Microgravity Sciences''), а така също и изпитания на реактивни системи за контрол на орбитални обекти.
Единствения си космически полет Жан-Жак Фавие извършва от [[20 юни]] до [[7 юли]] [[1996]] г. на борда на американската совалка „Колумбия“, мисия STS-78. Основните задачи на мисията са били изучаване влиянието на продължителните полети върху физиологическите процеси в организма на астронавтите в навечерието на полетите до [[Международната космическа станция|МКС]], изпълнени са 22 биологически и физични експеримента в херметичния модул LMS-1 (''Life and Microgravity Sciences''), а така също и изпитания на реактивни системи за контрол на орбитални обекти.


Продължителността на полета е 16 денонощия 21 часа 48 минути 30 секунди — рекордна до този момент продължителност за космически кораб от типа «[[Спейс шатъл]]».
Продължителността на полета е 16 денонощия 21 часа 48 минути 30 секунди — рекордна до този момент продължителност за космически кораб от типа [[Спейс шатъл]].


==Последваща дейност==
==Последваща дейност==

Версия от 18:22, 1 януари 2017

Жан-Жак Фавие
Френски астронавт
Информация
Роден13 април 1949
Кел, Баден-Вюртемберг, Германия
Националностфранцузин
Друга професияспециалист по полезни товари
Сегашна професияинженер
Престой в космоса16 денонощия 21 часа 48 мин
СелекцияГрупа CNES-2 (1985)
МисииSTS-78
Емблема на мисията
Пенсиониране7 юли 1996
Жан-Жак Фавие в Общомедия

Жан-Жак Фавие (Шаблон:Lang-fr е френски инженер, 6-и космонавт на Франция, извършил един космически полет през 1996 г.

Образование

Роден е на 13 април 1949 в Кел, провинция Баден-Вюртемберг, Германия. След завършване на средно училище в Страсбург завършва Националния технологически институт в Гренобъл (1971), специалност „машиностроене“. През 1977 г. защитава дисертация по машиностроене в Парижкото минно училище, както и по физика и металургия в Университета в Гренобъл.

Работа

През 19761979 г. работи като инженер-изследовател в Комисариата по атомна енергетика в Гренобъл. През 19791986 г. е ръководител на групата по "Втвърдяване на кристалите", през 1986—1989 г. — завеждащ лаборатория, през 19891993 г. — ръководител на катедра "Втвърдяване и растеж на кристалите".

От 1983 г. е консултант в Европейската космическа агенция и Националния център за космически изследвания (CNES). Бил е научен ръководител на съвместната между CNES и НАСА програма Mefisto, в рамките на който се провеждат експерименти по кристализация, включително по време на полетите на "Колумбия", мисии STS-50 (1992) и STS-65 (1994).

Космическа подготовка

През септември 1985 г. Жан-Жак Фавие е зачислен като космонавт на френския Национален център за космически изследвания (CNES).

През октомври 1992 г. е назначен за дубльор на специалиста по полезни товари Тиаки Мукаи в екипажа на "Колумбия", мисия STS-65, който извършва полет в космоса през юли 1994 г. по програмата на Международната микрогравитационна лаборатория (International Microgravity Laboratory, IML-2). По време на този полет е координатор на връзката с екипажа в Центъра за управление на полезния товар в Хънтсвил (Алабама).

През май 1995 г. е назначен за основен специалист по полезни товари в екипажа на совалката "Колумбия" STS-78.

Полет на „Колумбия“

Единствения си космически полет Жан-Жак Фавие извършва от 20 юни до 7 юли 1996 г. на борда на американската совалка „Колумбия“, мисия STS-78. Основните задачи на мисията са били изучаване влиянието на продължителните полети върху физиологическите процеси в организма на астронавтите в навечерието на полетите до МКС, изпълнени са 22 биологически и физични експеримента в херметичния модул LMS-1 (Life and Microgravity Sciences), а така също и изпитания на реактивни системи за контрол на орбитални обекти.

Продължителността на полета е 16 денонощия 21 часа 48 минути 30 секунди — рекордна до този момент продължителност за космически кораб от типа „Спейс шатъл“.

Последваща дейност

От 1996 г. работи като заместник-директор на Научноизследователския център за материалознание (Centre d'Etudes et de Recherches sur les Materiaux, CEREM) към френския Комисариат по атомна енергетика.

През 19971999 г. е съветник на директора по съвременни технологии на Комисариата.

През септември 1999 г. — заместник-директор по космически технологии в CNES.

През 2000 г. е назначен за председател на Комитета на ползвателите на космическата станция (Space Station Users Panel, SSUP) на Европейската космическа агенция.

Семейство

Женен за Мишел Фавие, има четири деца. Любител е на ските, тениса, уиндсърфа, археологията.

Препратки