Варник: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Ред 16: Ред 16:


== История ==
== История ==
Преди [[Освобождение на България|освобождението от османска власт]] с. Варник (тогава Керечлик) е било със смесено население. След [[Балканската война]] остава само с българско население, основно българите изселени от селата около гр. [[Одрин]]. Масово са се заселили българи от с. [[Ново село (Вилает Одрин)|Еникьой]] (Ново село), сега квартал на гр. Одрин. Заселниците са оземлени от българската държава, но не са компенсирани за имотите и стадата, които са останали в Турция. Построени са им къщи от така наречения Шавронски тип (проект)с помощ от държавата и от г-н Шаврон Фр.
Преди [[Освобождение на България|освобождението от османска власт]] с. Варник (тогава Керечлик) е било със смесено население. След [[Балканската война]] остава само с българско население - това са основно българите изселени от селата около гр. [[Одрин]]. Масово са се заселили българи от с. [[Ново село (Вилает Одрин)|Еникьой]] (Ново село), сега квартал на гр. Одрин. Заселниците са оземлени от българската държава, но не са компенсирани за имотите и стадата, които са останали в Турция. Построени са им къщи от така наречения Шавронски тип (проект)с помощ от държавата и от г-н Шаврон Фр.


== Бележки ==
== Бележки ==

Версия от 13:13, 10 ноември 2017

Варник
Общи данни
Население6 души[1] (15 март 2024 г.)
0,739 души/km²
Землище8,255 km²
Надм. височина162 m
Пощ. код6536
Тел. код037701
МПС кодХ
ЕКАТТЕ10152
Администрация
ДържаваБългария
ОбластХасково
Община
   кмет
Свиленград
Анастас Карчев
(ГЕРБ; 2019)

Варник е село в Южна България. То се намира в община Свиленград, област Хасково. До 1934 година името на селото е Киречлик.[2]

География

Село Варник се намира на около 35 км от Свиленград. Разположено е между селата Сладун и Маточина.

Наблизо минава река, която местните хора наричат Фишера. При летните засушавания, които са често срещано явление, реката пресъхва. Единственият поминък хората е селското стопанство. Естественият прираст на населението е отрицателен.

История

Преди освобождението от османска власт с. Варник (тогава Керечлик) е било със смесено население. След Балканската война остава само с българско население - това са основно българите изселени от селата около гр. Одрин. Масово са се заселили българи от с. Еникьой (Ново село), сега квартал на гр. Одрин. Заселниците са оземлени от българската държава, но не са компенсирани за имотите и стадата, които са останали в Турция. Построени са им къщи от така наречения Шавронски тип (проект)с помощ от държавата и от г-н Шаврон Фр.

Бележки

През лятото на2007 г. голям пожар принуди и последните жители на с.Варник да го напуснат и то остана само във военните топографски карти.

  1. www.grao.bg
  2. Мичев, Николай, Петър Коледаров. „Речник на селищата и селищните имена в България 1878-1987“, София, 1989.

Шаблон:Мъниче селища в България