Граница на Мохоровичич: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Romel (беседа | приноси)
Редакция без резюме
Romel (беседа | приноси)
мРедакция без резюме
Ред 8: Ред 8:


==Виж още==
==Виж още==
* [[Граниа на Гутемберг]]
* [[Граниа на Гутенберг]]
* [[Граница на Конрад]]
* [[Граница на Конрад]]
* [[Изостазия]]
* [[Изостазия]]

Версия от 15:52, 18 февруари 2007

Границата на Мохоровичич е линията, която разграничава слоя на земната кора от най-горната част на мантията астеносферата.

Характеристики

Границата на Мохо е на различна дълбочина спрямо земната повърхност като варира от 20-30 км до 90-100 км на различни места. Под континенталния тип земна кора в районите на високопланинските райони достига най-високи стойности. Това се обяснява с принципа за изостазия на земната кора. Под океанския тип земна кора има най-малки стойности като в районите на дълбоководните жлебове достига 20-30 км.

Установяване

На 9 октомври 1909 на далматинското крайбрежие на Хърватска се усеща голямо земетресение. Сеизмичните вълни от земетресението са записани от сеизмограф и са анализирани от преподавателя по география в университета в Загреб Андрия Мохоровичич. Той установява, че скоростта на разпространение на напречните сеизмични вълни на около 60 км в дълбочина рязко променят скоростта си на разпространение като я увеличават. Това предполага навлизането им в качествено нова физична среда, която е течна и която предполага различие от строежа и свойствата на земната кора. Това се счита за убедително доказателство за приемането на границата като разделителна линия между двете основни части на земното тяло. Границата е кръстена в чест на своя откривател.

Виж още