Начална страница: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
+ Какво ново
moar награди
Ред 123: Ред 123:
| x = 0
| x = 0
| Заглавие = Награди
| Заглавие = Награди
| Съдържание = {{Начална страница Награди}}
| Съдържание = [[File:Distinctive sign from the Bulgarian Archives State Agency.jpg|350px|център]] Отличителен знак '''„Приятел на архивите 2016“''' от [[Държавна агенция „Архиви“]] за Уикипедия на български език<br> ''„за принос в популяризирането на [[:c:Category:Images from the Bulgarian Archives State Agency|архивни документи]] за личности и събития от българската история и [[:c:Commons:Държавна агенция "Архиви"|ползотворно сътрудничество с архивите]]“''.
}}</div><!-- nomobile -->
}}</div><!-- nomobile -->



Версия от 17:37, 2 декември 2017

Какво ново

Фойерверки в Порто, 2019

Уикипедия ви поздравява с настъпилите празници и ви пожелава една изпълнена с надежда и оптимизъм 2023 година, в която вярата в силата на знанията, в образованието и науката и във вътрешния ни стремеж към прогрес и благоденствие за всяко човешко същество ще помогне животът на всички ни да бъде по-добър, по-светъл и по-радостен!


И не забравяйте:
        ВИЕ сте тези, които създават Уикипедия!


Не е нужно (но и не пречи) да сте белобрад професор, за да пишете в Уикипедия. Напротив, енциклопедията ви насърчава да бъдете смели! Достатъчно е да сте добросъвестни и безпристрастни, да следвате правилата, да сте добронамерени към другите и – най-важното – да имате желание да бъдете полезни на хората около вас!

Ако забележите грешки в статиите – дори само правописни или граматически – не се колебайте да ги поправите! Добавяйте и нова информация, като само не забравяйте да цитирате за нея благонадеждни източници! Може дори да опитате да създадете нова статия с помощта на Вълшебника – стига темата да е значима за Уикипедия!

По-рано в новините: Една година без Спасимир Пилев • Кралица Елизабет II почина • Русия нападна Украйна • Уикипедия в социалните мрежи

Статия на седмицата

Съд с таратор
Съд с таратор

Тараторът е вид студена супа, традиционна в българската кухня. Присъства на трапезата в страни като Северна Македония, Турция, Албания, Кипър и Иран. Понякога е наричан течна салата или салата таратор, като например в Сърбия, където към таратора не се прибавя вода. Той е предпочитано ястие през летните месеци. Макар че основните му съставки остават едни и същи, в различни райони на България към таратора традиционно могат да се добавят различни подправки. Тараторът се прави от кисело мляко, вода, ситно нарязана или настъргана краставица, олио или зехтин, сол, копър и счукан, пресован или нарязан на ситно чесън, които се смесват и разбъркват. Към така приготвената смес по желание могат да се добавят счукани орехови ядки и оцет, ако млякото не е достатъчно кисело.

Съществува вариант на таратора без кисело мляко – само с оцет и вода, т.нар. „прост таратор“, както и т. нар. сух таратор, към който не се прибавя вода, а само кисело мляко. Това става почти млечна салата.

Подобна е рецептата на зимната салата „Снежанка“, която се прави с изцедено кисело мляко и пресни краставички. Ако вместо пресни се добавят кисели краставички, се получава т.нар. „Тракийска салата“. още »

Знаете ли



Картинка на деня


Гъсеница на Xylena solidaginis, хранеща се от Dactylorhiza russowii, в Северна Европа

На 24 април през…

Хъбъл
Хъбъл

Стани редактор на Уикипедия

Уикипедия е свободна енциклопедия, която всеки може да редактира, развива и обогатява. Ако не знаете откъде да започнете, препоръчваме ви да прочетете помощната страница.

Ако не сте сигурни как да започнете нова статия – опитайте помощта на нашия Вълшебник!

Текущи съобщения/ Информация

 Избрани статии: гласуване за България – Германия (Световно първенство по футбол 1994). Начало на гласуването: 06:00, 24 април 2024 (UTC). Край на гласуването: 7 май 2024 (UTC).
 1000 статии: място: 7; рейтинг: 85.43; предложения: Вкус, Адолф Хитлер, Флейта, Функция, Нил, Търговия, Звук.

Награди

Специална награда на БГ Сайт 2009 за Уикипедия на български език за принос в българското уеб пространство.
Отличителен знак „Приятел на архивите 2016“ от Държавна агенция „Архиви“ за Уикипедия на български език
„за принос в популяризирането на архивни документи за личности и събития от българската история и ползотворно сътрудничество с архивите.

Сродни проекти

If you don't speak Bulgarian, please visit our embassy.