Концептуален албум: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
Неутрално, категория Категория:Музикална терминология
Ред 1: Ред 1:
'''Концептуален албум''' е рекламно определение за музикален диск, имащ претенцията, че отделните песни и/или композиции са обединени от общ сюжет или тема, инструмент, разказ или повествование.
'''Концептуален албум''' е музикално произведение, чиито песни са обединени от общ сюжет или тема, инструмент, разказ или повествование. Текстовете на концептуалните албуми често са наситени с по-дълбок [[философия|философски]] и [[психология|психологически]] смисъл, отиват отвъд обичайното за поп-музиката разбиране като за "лесни думи за пеене" и нерядко имат своя [[поезия|поетична]] стойност. Музиката в концептуалните албуми се доближава до структурата на класическите произведения, съдържа контрастни дялове, използват се разнообразни инструменти. Обикновено в изкуството на [[20]]в. и [[21]]в. концептуални албуми се създават в стилове като [[прогресив рок]], [[прогресив метъл]] или [[хеви метъл]]. Образци за концептуални албуми в световната музика са монументални произведения като "The wall" на [[Pink Floyd]], "The Lamb Lies Down on Broadway" на [[Genesis]], "Misplaced Childhood" на [[Marillion]], "Streets" на [[Savatage]], "Tommy" на [[The Who]] или "Nightfall in the Middle-Earth" на [[Blind Guardian]], а в българската рок музика - "Лично" на [[Ер малък]].

==Отличителни особености==
Албум, които се представя за „концептуален“ има, или поне му се приписват, следните оспбености:
:Текстовете на концептуалните албуми често са наситени с по-дълбок [[философия|философски]] и [[психология|психологически]] смисъл, отиват отвъд обичайното за поп-музиката разбиране като за "лесни думи за пеене" и нерядко имат своя [[поезия|поетична]] стойност.
:Музиката в концептуалните албуми се доближава до структурата на класическите произведения, съдържа контрастни дялове, използват се разнообразни инструменти.

==Примери==
Обикновено в изкуството на [[20]]в. и [[21]]в. концептуални албуми се създават в стилове като [[прогресив рок]], [[прогресив метъл]] или [[хеви метъл]]. Образци за концептуални албуми в световната музика са монументални произведения като "The wall" на [[Pink Floyd]], "The Lamb Lies Down on Broadway" на [[Genesis]], "Misplaced Childhood" на [[Marillion]], "Streets" на [[Savatage]], "Tommy" на [[The Who]] или "Nightfall in the Middle-Earth" на [[Blind Guardian]], а в българската рок музика - "Лично" на [[Ер малък]].

[[Категория:Музикална терминология]]

Версия от 09:04, 5 март 2007

Концептуален албум е рекламно определение за музикален диск, имащ претенцията, че отделните песни и/или композиции са обединени от общ сюжет или тема, инструмент, разказ или повествование.

Отличителни особености

Албум, които се представя за „концептуален“ има, или поне му се приписват, следните оспбености:

Текстовете на концептуалните албуми често са наситени с по-дълбок философски и психологически смисъл, отиват отвъд обичайното за поп-музиката разбиране като за "лесни думи за пеене" и нерядко имат своя поетична стойност.
Музиката в концептуалните албуми се доближава до структурата на класическите произведения, съдържа контрастни дялове, използват се разнообразни инструменти.

Примери

Обикновено в изкуството на 20в. и 21в. концептуални албуми се създават в стилове като прогресив рок, прогресив метъл или хеви метъл. Образци за концептуални албуми в световната музика са монументални произведения като "The wall" на Pink Floyd, "The Lamb Lies Down on Broadway" на Genesis, "Misplaced Childhood" на Marillion, "Streets" на Savatage, "Tommy" на The Who или "Nightfall in the Middle-Earth" на Blind Guardian, а в българската рок музика - "Лично" на Ер малък.