Гуава: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
субтрпичните -> субтропичните; взависмост -> в зависимост (2 грешки)
Ред 63: Ред 63:
| теобромин_мг = 0
| теобромин_мг = 0
}}
}}
'''Гуава''' са [[растения]], в които се включват около 100 вида тропически [[храст]]и и малки [[дърво|дървета]]. Родината им е [[Мексико]], [[Централна Америка]] и северната част на [[Южна Америка]], но днес те се отглеждат и в [[Африка]], югоизточна [[Азия]], субтрпичните райони на [[Северна Америка]], както и [[Австралия]].
'''Гуава''' са [[растения]], в които се включват около 100 вида тропически [[храст]]и и малки [[дърво|дървета]]. Родината им е [[Мексико]], [[Централна Америка]] и северната част на [[Южна Америка]], но днес те се отглеждат и в [[Африка]], югоизточна [[Азия]], субтропичните райони на [[Северна Америка]], както и [[Австралия]].


Най-често срещаният вид е ябълковата гуава (''Psidium guajava''). Съществуват и крушова, ягодова и други видове. Височината на дърветата е от 3 – 4 метра до 10 метра. Плодът на гуавата е от 4 до 12 сантиметра, като цветът варира взависмост от вида. Употребява се предимно за направата на [[сок]]ове и нектари, а понякога и на алкохолни напитки.
Най-често срещаният вид е ябълковата гуава (''Psidium guajava''). Съществуват и крушова, ягодова и други видове. Височината на дърветата е от 3 – 4 метра до 10 метра. Плодът на гуавата е от 4 до 12 сантиметра, като цветът варира в зависимост от вида. Употребява се предимно за направата на [[сок|сокове]] и нектари, а понякога и на алкохолни напитки.


== Външни препратки ==
== Външни препратки ==

Версия от 18:50, 4 май 2018

Ягодова гуава
Гуава
Guavas, common, raw
(Хранителна стойност за 100 g продукт)
  Основни
Калций, Ca18 mg
Желязо, Fe0.26 mg
Магнезий, Mg22 mg
Фосфор, P40 mg
Калий, K417 mg
Натрий, Na2 mg
Цинк, Zn0.23 mg
Мед, Cu0.23 mg
Манган, Mn0.15 mg
Селен, Se0.6 μg
  Други
Гуава в Общомедия

Гуава са растения, в които се включват около 100 вида тропически храсти и малки дървета. Родината им е Мексико, Централна Америка и северната част на Южна Америка, но днес те се отглеждат и в Африка, югоизточна Азия, субтропичните райони на Северна Америка, както и Австралия.

Най-често срещаният вид е ябълковата гуава (Psidium guajava). Съществуват и крушова, ягодова и други видове. Височината на дърветата е от 3 – 4 метра до 10 метра. Плодът на гуавата е от 4 до 12 сантиметра, като цветът варира в зависимост от вида. Употребява се предимно за направата на сокове и нектари, а понякога и на алкохолни напитки.

Външни препратки