Стратони: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Бот: {{Портал Македония}} --> {{Портал|Македония}}
м Бот: премахване на уикивръзки към години
Ред 22: Ред 22:
}}
}}


'''Стратони''' ({{lang-el|Στρατώνι}}, [[катаревуса]] ''Στρατώνιον'', ''Стратонион'') е [[село]] в [[Република Гърция]], част от дем [[Аристотел (дем)|Аристотел]], област [[Централна Македония]], с 1174 жители ([[2001]]).
'''Стратони''' ({{lang-el|Στρατώνι}}, [[катаревуса]] ''Στρατώνιον'', ''Стратонион'') е [[село]] в [[Република Гърция]], част от дем [[Аристотел (дем)|Аристотел]], област [[Централна Македония]], с 1174 жители (2001).


==География==
==География==

Версия от 22:44, 17 юли 2018

Стратони
Στρατώνι
— село —
Страна Гърция
ОбластЦентрална Македония
ДемАристотел
Географска областМадемохория
Надм. височина522 m
Население1174 души (2001)
Стратони в Общомедия

Стратони (Шаблон:Lang-el, катаревуса Στρατώνιον, Стратонион) е село в Република Гърция, част от дем Аристотел, област Централна Македония, с 1174 жители (2001).

География

Селото е разположено в източната част на Халкидическия полуостров, на брега на Йерисовския залив, в подножието на планината Пиявица (Стратонико).

История

Човешката дейност в района започва около 600 година пр. Хр. Открити са находки от римската епоха, най-важното е хероон (гробница) от края на 1 век пр Хр. От това са и две статуи - на мъж и на жена, известната „Госпожа от Стратони“, които сега са изложени в музея в Полигирос. Археологическите разкопки от 1962 година показват, че селището е построено на мястото на античния Стратоники, град споменат от Клавдий Птолемей.[1]

Северно от селището в местността Зепко, която има отличен плаж, има разкрита раннохристиянска базилика.[2]

Появата на селището Стратони датира от края на XIX век и е тясно свързан с минната дейност. Богатите рудни находища, известни още от древността и византийски времена, са основният източник на богатството на селото. Стратони играе ролята на пристанище на съседното Извор (днес Стратоники). Населението му нараства значително с бежанци, които са заселени тук след гръцката катастрофа в Гръцко-турската война (1919-1922). През 1932 г. селото е претърпява големи щети от Йерисовското земетресение, но през следващите няколко години почти изцяло е възстановено.[1]

Бележки

  1. а б Στρατώνι // Δήμος Αριστοτέλη. Посетен на 2014-06-18.
  2. ΕΙΚΟΝΕΣ-ΙΕΡΑ ΛΕΙΨΑΝΑ-ΠΑΝΗΓΥΡΕΙΣ // Ιερά Μητρόπολη Ιερισσού, Αγίου Όρους και Αρδαμερίου. Посетен на 2014-06-13.