Канцероген: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
Етикети: Редакция чрез мобилно устройство Редакция чрез мобилно приложение
мРедакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
{{без източници}}
{{без източници}}
Причините за възникване на [[рак (болест)|рак]] (т.нар. '''канцерогенни вещества''' или '''канцерогени'''; {{lang-la|cancer morbus }} рак, {{lang-el|genes}} раждане) е понятие, което се отнася до факторите, които насърчават развитието на рак при хората или животните. Канцерогенността може да се изразява или чрез директното предизвикване на ракови образувания или чрез обуславяне възникването на условия, които позволяват да се развива такъв, поради генетична заложеност или дестабилизация поради нарушаване на метаболитните процеси в клетката. Приема се предположението, че съществуват три групи от канцерогени (канцерогенни вещества): химикали, [[вирус]]и и физически фактори.
Причините за възникване на [[рак (болест)|рак]] (т.нар. '''канцерогенни вещества''' или '''канцерогени'''; {{lang-la|cancer morbus }} – рак, {{lang-el|genes}} – раждане) е понятие, което се отнася до факторите, които насърчават развитието на рак при хората или животните. Канцерогенността може да се изразява или чрез директното предизвикване на ракови образувания или чрез обуславяне възникването на условия, които позволяват да се развива такъв, поради генетична заложеност или дестабилизация поради нарушаване на метаболитните процеси в клетката. Приема се предположението, че съществуват три групи от канцерогени (канцерогенни вещества): химикали, [[вирус]]и и физически фактори.


== Познати канцерогенни вещества ==
== Познати канцерогенни вещества ==
* '''[[Нитрат]]и, [[нитрит]]и''' попадат в организма с храни, пренаситени с [[азотни торове]]. Нитритите, встъпващи в реакция с [[амин]]и, водят до образуването на канцерогените [[нитрозамин]]и.
* '''[[Нитрат]]и, [[нитрит]]и''' – попадат в организма с храни, пренаситени с [[азотни торове]]. Нитритите, встъпващи в реакция с [[амин]]и, водят до образуването на канцерогените [[нитрозамин]]и.
* '''[[Бензопирин|Бензопирен]]''' съдържа се в дима, при приготвянето на животинска храна на скара, в цигареният дим и др.
* '''[[Бензопирин|Бензопирен]]''' – съдържа се в дима, при приготвянето на животинска храна на скара, в цигареният дим и др.
* '''[[Пероксид]]''' образува се при силно нагряване на [[растително масло]].
* '''[[Пероксид]]''' – образува се при силно нагряване на [[растително масло]].
* '''[[Афлатоксин]]''' част от плесенните гъби.
* '''[[Афлатоксин]]''' – част от плесенните гъби.
* '''[[Диоксин]]''' получава се при изгаряне на битови отпадъци, при хлориране на застояла вода.
* '''[[Диоксин]]''' – получава се при изгаряне на битови отпадъци, при хлориране на застояла вода.


[[Категория:Канцерогени| ]]
[[Категория:Канцерогени| ]]

Версия от 07:27, 20 юли 2018

Причините за възникване на рак (т.нар. канцерогенни вещества или канцерогени; Шаблон:Lang-la – рак, Шаблон:Lang-el – раждане) е понятие, което се отнася до факторите, които насърчават развитието на рак при хората или животните. Канцерогенността може да се изразява или чрез директното предизвикване на ракови образувания или чрез обуславяне възникването на условия, които позволяват да се развива такъв, поради генетична заложеност или дестабилизация поради нарушаване на метаболитните процеси в клетката. Приема се предположението, че съществуват три групи от канцерогени (канцерогенни вещества): химикали, вируси и физически фактори.

Познати канцерогенни вещества