Психичен процес: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
→‎Източници: Психичното явление себеосъзнаване
м без nowiki; козметични промени
Ред 4: Ред 4:


=== Психични явления ===
=== Психични явления ===
Външната проява на тези процеси са [[Психични явления|психичните явления]]. Тази външна проява може да бъде наблюдавана обективно и да се подлага на научни изследвания. Тоест, за тези изследвания се използват т. нар. '''Външно и вътрешно самосъзнание.''' Някои американски учени определят [[Самосъзнание|самосъзнанието]] като външно и вътрешно. Вътрешното – това са [[Чувство|чувствата]], [[Емоция|емоциите]] на личността. Външното – това са изявите на личността, които другите могат да наблюдават и оценяват.
Външната проява на тези процеси са [[Психични явления|психичните явления]]. Тази външна проява може да бъде наблюдавана обективно и да се подлага на научни изследвания. Тоест, за тези изследвания се използват т. нар. '''Външно и вътрешно самосъзнание.''' Някои американски учени определят [[самосъзнание]]то като външно и вътрешно. Вътрешното – това са [[Чувство|чувствата]], [[Емоция|емоциите]] на личността. Външното – това са изявите на личността, които другите могат да наблюдават и оценяват.


=== Себеосъзнаване, себесъзнание ===
=== Себеосъзнаване, себесъзнание ===
Себе-осъзнаването и [[себесъзнание|себе-съзнание]]<nowiki/>то, това са [[психични явления]], присъщи на човешкия [[ум]]. Самосъзнанието като човешко качество е присъщо на развития разум.
Себе-осъзнаването и [[себесъзнание|себе-съзнанието]], това са [[психични явления]], присъщи на човешкия [[ум]]. Самосъзнанието като човешко качество е присъщо на развития разум.


== Вижте също ==
== Вижте също ==
Ред 14: Ред 14:
* [[Съзнание]]
* [[Съзнание]]
* [[Самосъзнание]]
* [[Самосъзнание]]

[[Категория:Когнитивна наука]]
{{Портал Психология}}
{{Портал Психология}}


== Източници ==
== Източници ==
<references />
<references />

[[Категория:Когнитивна наука]]

Версия от 21:09, 28 октомври 2018

Психичните процеси, психичните функции и когнитивни процеси са термини често използвани взаимозаменяемо (макар че не винаги коректно, терминът когнитивен има специфична употреба – виж когнитивност и когнитивизъм), за да обозначат функции или процеси като възприятие, интроспекция, памет, творчество, въображение, концепция, убеждение, съждение, воля и емоция, с други думи всички неща, които можем да правим с ума си.

Само част от тях е познавателната способност – когнитивност (Шаблон:Lang-en) – способността на обучаемия да разбира и открива смисъла от извършването на определени дейности като четене, преглед, наблюдение и др.“[1]

Психични явления

Външната проява на тези процеси са психичните явления. Тази външна проява може да бъде наблюдавана обективно и да се подлага на научни изследвания. Тоест, за тези изследвания се използват т. нар. Външно и вътрешно самосъзнание. Някои американски учени определят самосъзнанието като външно и вътрешно. Вътрешното – това са чувствата, емоциите на личността. Външното – това са изявите на личността, които другите могат да наблюдават и оценяват.

Себеосъзнаване, себесъзнание

Себе-осъзнаването и себе-съзнанието, това са психични явления, присъщи на човешкия ум. Самосъзнанието като човешко качество е присъщо на развития разум.

Вижте също

Източници