Джон Харисън: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Aladin68 (беседа | приноси)
Редакция без резюме
Ред 24: Ред 24:


== Проблемът на географската дължина ==
== Проблемът на географската дължина ==
Определянето на текущото местоположение има фундаментално значение в навигирането. Векове наред моряците се мъчат да измислят прост и надежден метод за намирането координатите на кораба. И ако определянето на [[Географска координатна система|географската ширина]] се определяла срвнително лесно с много добра точност, то определянето на географската ширина ставало твърде неточно.
{{раздел-мъниче}}
За мореплавателите, използването на часовник бил много удобен и лесен метод за намиране на географската дължина. Идеята при него е да има на борда часовник който да ви показва колко е часа на нулевия меридиан (или в пристанището на домуване, а то има известен меридиан). Всеки ден се определя най-високата точка на Слънцето, т.е. това е 12 часа по обед за текущата точка в морето. Разликата между двете времена дава меридиана на който се намира плавателния съд.
Но има едно важно условие за да бъде изпълнено всичко това - на кораба трябва да има много точен часовник. Последното е особено важно при продължителни плавания в открито море, когато дълго време не се вижда суша. След 15 век имало все повече такива плавания в посока новоткритата Америка.

== Външни препратки ==
== Външни препратки ==
* [http://zamoreto.com/morski-hronometyr/ Великите изобретения на човечеството: моряшки хронометър]
* [http://zamoreto.com/morski-hronometyr/ Великите изобретения на човечеството: моряшки хронометър]

Версия от 09:05, 25 януари 2019

Джон Харисън
John Harrison
английски изобретател
Портрет на Джон Харисън от 1767 г. с автор Томас Кинг намиращ се в Библиотека за научни и обществени картини, Лондон
Портрет на Джон Харисън от 1767 г. с автор Томас Кинг намиращ се в Библиотека за научни и обществени картини, Лондон

Роден
Фолби, Англия
Починал
24 март 1776 г. (83 г.)
ПогребанВеликобритания

Националност Англия
Техника
ОбластЧасовникарство
Известен сМорски хронометър
Джон Харисън в Общомедия

Джон Харисън (Шаблон:Lang-en) е английски изобретател и механик, който изобретява морски хронометър с чиято помощ се решава прочутия проблем на географската дължина.

Разработените от Харисън морски хронометри революционизират навигацията и рязко повишават сигурността при дълги плавания.

Отдавна в мореплаването е съществувал проблема с точното определяне на географската дължина. На 22 октомври, 1707 година край Островите Сили се разиграва морска трагедия. Поради неправилна навигация в архипелага на Островите Сили се разбиват 4 бойни кораба от Кралския военноморски флот и загиват между 1 400 и 2 000 души. Тази трагедия става повод Британския парламент да обяви колосалната за времето си награда от 20 000 паунда (равностойни на днешни 2,87 милиона паунда) за този който предложи решение на проблема.

Ранни години

Джон Харисън е роден във Фолби, западно от Йоркшир, като първо от общо пет деца в семейството на дърводелец. Наследявайки занаята на баща си, Харисън обича да ремонтира часовници в свободното си време. Проявява интерес и към музиката.

Проблемът на географската дължина

Определянето на текущото местоположение има фундаментално значение в навигирането. Векове наред моряците се мъчат да измислят прост и надежден метод за намирането координатите на кораба. И ако определянето на географската ширина се определяла срвнително лесно с много добра точност, то определянето на географската ширина ставало твърде неточно. За мореплавателите, използването на часовник бил много удобен и лесен метод за намиране на географската дължина. Идеята при него е да има на борда часовник който да ви показва колко е часа на нулевия меридиан (или в пристанището на домуване, а то има известен меридиан). Всеки ден се определя най-високата точка на Слънцето, т.е. това е 12 часа по обед за текущата точка в морето. Разликата между двете времена дава меридиана на който се намира плавателния съд. Но има едно важно условие за да бъде изпълнено всичко това - на кораба трябва да има много точен часовник. Последното е особено важно при продължителни плавания в открито море, когато дълго време не се вижда суша. След 15 век имало все повече такива плавания в посока новоткритата Америка.

Външни препратки