Тракия (римска провинция): Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м се явява ---> е; козметични промени
BotNinja (беседа | приноси)
{{lang-la,el}} => {{lang|la,el}}
Ред 18: Ред 18:
|бележки =
|бележки =
}}
}}
'''Тракия''' ({{lang-la|Provincia Thracia}}, {{lang-el|ἐπαρχία Θρᾳκῶν}}) е [[римска провинция|провинция]] на [[Римска империя|Римската империя]], сформирана през 46 г. сл. Хр., когато бившата [[Одриско царство|държава на одрисите]] е анексирана от [[император]] [[Клавдий]]. Два века по-късно част от нея е преобразувана след административните реформи на [[Диоклециан]].
'''Тракия''' ({{lang|la|Provincia Thracia}}, {{lang|el|ἐπαρχία Θρᾳκῶν}}) е [[римска провинция|провинция]] на [[Римска империя|Римската империя]], сформирана през 46 г. сл. Хр., когато бившата [[Одриско царство|държава на одрисите]] е анексирана от [[император]] [[Клавдий]]. Два века по-късно част от нея е преобразувана след административните реформи на [[Диоклециан]].


== Граници ==
== Граници ==

Версия от 03:22, 27 февруари 2019

Вижте пояснителната страница за други значения на Тракия.

Тракия
Римска императорска провинция
46 г. – 293 г.
      
Герб
Герб
Тракия, 125 г.
Тракия, 125 г.
КонтинентЕвропа
СтолицаПеринт
ИсторияАнтичност
Предшественик
Одриско царство Одриско царство
Наследник
Тракия (тема) Тракия (тема)
Днес част от България
 Гърция
 Турция
Тракия в Общомедия

Тракия (на латински: Provincia Thracia, на гръцки: ἐπαρχία Θρᾳκῶν) е провинция на Римската империя, сформирана през 46 г. сл. Хр., когато бившата държава на одрисите е анексирана от император Клавдий. Два века по-късно част от нея е преобразувана след административните реформи на Диоклециан.

Граници

Провинция Тракия е разположена в историко-географската област Тракия и има различни граници с течение на времето.[1] Първоначално тя обхваща планинската територия на Одриското царство: Родопите, Рила, Пирин, Витоша, Стара планина до река Цибрица. Освен това тя включва северните предпланини между основаните по-късно от император Траян градове Никополис ад Иструм и Марцианополис и равнините между тях и Черно, Мраморно и Егейско море. Към нея са придадени Егейското крайбрежие на изток от река Места с островите Тасос и Самотраки, които дотогава са в границите на провинция Македония. Към края на II век границата е изтеглена на юг по билото на Стара планина, като Никополис ад Иструм и Марцианополис остават в провинция Долна Мизия[1].

Първоначално Тракия се управлява от прокуратор, но после става сенатска провинция. Главният град е Перинт на Мраморно море, но най-голям град е Филипопол [1]. По време на административните реформи на Диоклециан (управлявал 284 – 305), територията на провинция Тракия е разделена на шест по-малки провинции: Тракия, Хемимонтус, Родопа, Европа, Мизия II и Малка Скития, принадлежащи към диоцез Тракия, който на свой ред е част от преторианска префектура на Изтока.

Римско завоевание

Римското завоевание на Балканския полуостров започва през 20-те години на III век пр.н.е. със завладяването на адриатическото крайбрежие и сломяването на съпротивата на илирите. Половин век по-късно през 148 пр.н.е римските легиони покоряват и древна Македония. В първите години от новата ера в долнодунавската област са настанени военни части (военен протекторат), а по-късно се образува провинция Мизия. Заедно с провинциите Македония и Ахая те са гранични територии, в които са настанени два римски легиона и се управляват с декрети на римския император. Към тях са придадени градовете-колонии по западния бряг на Черно море, свързани с Мизия с тясна ивица по брега на река Дунав[2]. Превръщането на Тракия в прокураторска провинция променя характера и на Ахея и Македония, които вече не са гранични и стават отново сенатски провинции[2]. Тракийското Одриско царство известно време е клиентелистка държава на Рим, но след смъртта на Реметалк III през 46 г. сл. хр. е анексирано и се превръща в римска провинция Тракия. Официалният език в провинцията остава старогръцкият[2]. През 107 – 109 г. статутът на Тракия е сменен и тя също става сенатска провинция.

Източници

  1. а б в История на България, Том 1 – Първобитно-общинен и робовладелски строй. Траки. София, БАН, 1979. с. 282. Посетен на 26 юли 2016.
  2. а б в Шопова, Ирина. Тракийските земи през Римската епоха // Посетен на 25 юли 2016.

Вижте също

Шаблон:Древен Рим-мъниче