Уикипедия:Архивиране на дискусионни страници: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м →‎Вижте също: Грешки в статичния код: Липсващ затварящ таг редактирано с AWB
Ред 17: Ред 17:


=== Процедура cut/paste ===
=== Процедура cut/paste ===
При тази процедура пълната [[Уикипедия:История на страница|история]] се пази в титулярната беседа.
При тази процедура пълната [[Уикипедия:111112222222333
[[Картинка:Usmivka.png|:-)|link=]]<!-- {{замест:)}}моля, въведете коментар{{замест:)}}{{замест:)}} -->История на страница|история]] се пази в титулярната беседа.
# Създайте целевата подстраница в съответното [[Уикипедия:Именно пространство|именно пространство]], например ако е към потребителската ви беседа: <code>Потребител беседа:Потребителско-име/Архив 1</code>, ако е към беседа към статия: <code>Беседа:Име-на-статията/Архив</code>
# Създайте целевата подстраница в съответното [[Уикипедия:Именно пространство|именно пространство]], например ако е към потребителската ви беседа: <code>Потребител беседа:Потребителско-име/Архив 1</code>, ако е към беседа към статия: <code>Беседа:Име-на-статията/Архив</code>
# Отворете титулярната беседа в режим на редактиране.
# Отворете титулярната беседа в режим на редактиране.

Версия от 17:22, 8 май 2019

  Първи стъпки   Правна рамка   Енциклопедично
съдържание
  Уикиетикет   Редактиране
на страници
  Портал на
общността
  Навигация  

В Уикипедия съществува практика периодично да се архивират стари обсъждания, когато дискусионните страници станат твърде големи. Обемистите беседи са трудни за навигация и обикновено съдържат вече приключили разговори. Освен това са и в тежест на потребители с по-слаба интернет връзка. На трето място, по-редовното архивирането води до по-икономично използване на ресурсите на Уикипедия — интернет трафик и сървърно пространство. Няма точно определение на „голяма страница“, но възможен ориентир е системното съобщение, което уики-софтуерът извежда за страници с размер над 32 килобайта и препоръката …Моля, обмислете дали страницата не може да се раздели на няколко по-малки части.. Друг критерий е достигането на 50 нишки (en).

Изборът какво и кога да архивирате е ваш, но се съобразявайте и със събеседниците си и останалите уикипедианци. Затова се архивират само приключили нишки. Добре е да не се засягат и нишките, към които препращат съседни им продължаващи обсъждания.

Например някои администратори в Общомедия, които получават дневно много на брой съобщения, практикуват архивиране с бот на разделите, в които последната реплика е била преди седем дни. В Уикипедия на български език засега активността е по-ниска и е препоръчително да се изчакват поне десетина дни.

Ако на беседата си държите шаблон {{нова нишка}}, не го копирайте в архивната си страница. Останалите потребители не трябва да бъдат насърчавани да пишат в архива ви (а ако го направят, вие няма да получите известие, както при новите съобщенията в беседата си).

Основни процедури за архивиране

Има две основни процедури за архивиране на дискусионни страници — и двете с използване на подстраници. Без значение коя от тях ще възприемете, следва да архивирате само приключили дискусии. Препоръчително е беседите да се архивират в момент на затишие, а не по време на течаща дискусия.

Полезно е и да отбелязвате датите на архивите си, а още по-полезно (когато това е приложимо) и кратко резюме на основните теми на разговора. Можете да прегледате и как други, по-опитни от вас уикипедианци са архивирали беседите си.

Процедура cut/paste

При тази процедура пълната [[Уикипедия:111112222222333 :-)История на страница|история]] се пази в титулярната беседа.

  1. Създайте целевата подстраница в съответното именно пространство, например ако е към потребителската ви беседа: Потребител беседа:Потребителско-име/Архив 1, ако е към беседа към статия: Беседа:Име-на-статията/Архив
  2. Отворете титулярната беседа в режим на редактиране.
    1. Най-горе в страницата поставете шаблон {{архиви}} или {{архиви2}} с препратка към целевата подстраница.[1]
    2. Маркирайте и „отрежете“ (копирайте с изтриване) частта, която искате да архивирате.
    3. Съхранете редакцията.
  3. Отворете целевата подстраница в режим на редактиране.
    1. Най-горе в нея поставете шаблон {{архив беседа}}.
    2. След нея поставете „отрязаната“ част от титулярната дискусионната страница.
    3. Съхранете редакцията.

За последващи архивирания в същата подстраница е достатъчно само да добавяте съдържание най-отдолу (няма нужда да се слагат пак шаблони).

Процедура с преместване на страница

При тази процедура историята на беседата се споделя между титулярната беседа и нейните подстраници.

  1. Преместете цялата беседа на предварително избрана целева подстраница.[1]
  2. Отворете подстраницата.
    1. Най-горе в нея поставете шаблон {{архив беседа}}.
    2. „Отрежете“ (копирайте с изтриване) частта, в която се водят все още неприключили разговори.
    3. Съхранете редакцията.
  3. Върнете се на титулярната дискусионна страница (&redirect=no) и я отворете за редактиране.
    1. Най-горе в страницата поставете шаблон {{архиви}} или {{архиви2}} с препратка към целевата подстраница.
    2. Поставете „отрязаните“ от подстраницата части с неприключили разговори.
    3. Съхранете редакцията.

Ако искате да правите следващо архивиране на същия принцип, трябва да преместите на нова подстраница.

Архивиране с постоянна препратка

При този метод вместо да копирате или местите дискусиите на отделни страници, просто предоставяте препратка към по-ранна версия на беседата. Това не може да стане с обикновена уики-препратка, а с външна препратка (URL).

  1. Отворете беседата, която искате да архивирате и щракнете на връзката „Постоянна препратка“ в лявото вертикално меню на страницата. Аналогично можете да изберете от историята тази версия, до която искате да архивирате.
  2. Копирайте си пълния URL от навигационната лента на браузъра си.
  3. Отворете беседата в режим на редактиране.
    1. Изтрийте приключилите беседи.
    2. Добавете на видно място копираната постоянна препратка, като я оформите не като уики-препратка с [[ ]], а като външна препратка с [ ]
    3. Съхранете редакцията.

Бележки

  1. а б Ако изберете шаблона {{архиви2}}, прочетете упътването му, за да се ориентирате коя целева подстраница би била подходяща.

Вижте също

Страници на английски език
Шаблони
Категории
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Help:Archiving a talk page в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​