Бромелиеви: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
мРедакция без резюме
мРедакция без резюме
Ред 19: Ред 19:
}}
}}


'''Бромелиеви''' е семейство многогодишни, цъфтящи, едносемеделни [[растения]], които са разпространени предимно в тропичните зони на [[Америка]]. Най-много представители има в Южна Америка. Въпреки това обаче има и такова растение, виреещо в зоните на западна [[Африка]]. Бромелиите са най-вече [[епифити]]. Такива са тези, които се срещат предимно в субтропичните и тропичните зони, където растат закрепени по клоните на дърветата. Има обаче и наземни видове, както и [[сукулент]]ни растения, разпространени в по-сухите райони, където има ниско количество влага. Срещат се и [[литофити]]. Също така има и въздушни бромелии като [[Тиландсия]]та. За бромелиите е много характерен факта, че повечето от тях притежават свойството да задържат вода в [[розетка]]та си, за да могат да имат достатъчно влага постоянно. Именно заради тази отличителна черта играят важна роля в тропичните гори. Те са една от най-малките [[екосистеми]]. Много видове [[жаби]] пренасят и отглеждат поповите си лъжички в тях след излюпването до протичането на процеса [[Метаморфоза (зоология)|метаморфоза]]. Те обаче не са единствените – някои [[комар]]и също го правят. Цъфтежът при бромелиевите настъпва когато растението достигне пълна зрялост. Най-често цветчетата са събрани в цветонос, но понякога са единични. След прецъфтяването майчиното растение загива, но отстрани или понякога централно в розетката избива новата бромелия, която е напълно идентична с майчината. Често малките растения са повече от едно. Когато достигнат зрялост цикълът се повтаря. Бромелиите са [[растения]], които имат много широко използване. Един от родовете е добре познатият на всички [[Ананас]], формиращ познатите по цял свят вкусни плодове. Останалите видове са много красиви, декоративни представители, които спокойно могат да се отглеждат във всеки дом. [[Маи]]те, [[ацтеки]]те и [[инки]]те също са почитали тези растения и са ги използвали в много от церемониите си. Семейство Бромелиеви за първи път е описано и именувано от френския [[ботаник]] [[Antoine Laurent de Jussieu]]. Родът, който е дал името на семейството, се нарича ''[[Bromelia]]''.
'''Бромелиеви''' е семейство многогодишни, цъфтящи, едносемеделни [[растения]], които са разпространени предимно в тропичните зони на [[Америка]]. Най-много представители има в Южна Америка. Въпреки това обаче има и такова растение, виреещо в зоните на западна [[Африка]]. Бромелиите са най-вече [[епифити]]. Такива са тези, които се срещат предимно в субтропичните и тропичните зони, където растат закрепени по клоните на дърветата. Има обаче и наземни видове, както и [[сукулент]]ни растения, разпространени в по-сухите райони, където има ниско количество влага. Срещат се и [[литофити]]. Също така има и въздушни бромелии като [[тиландсия]]та. За бромелиите е много характерен факта, че повечето от тях притежават свойството да задържат вода в [[розетка]]та си, за да могат да имат достатъчно влага постоянно. Именно заради тази отличителна черта играят важна роля в тропичните гори. Те са една от най-малките [[екосистеми]]. Много видове [[жаби]] пренасят и отглеждат поповите си лъжички в тях след излюпването до протичането на процеса [[Метаморфоза (зоология)|метаморфоза]]. Те обаче не са единствените – някои [[комар]]и също го правят. Цъфтежът при бромелиевите настъпва когато растението достигне пълна зрялост. Най-често цветчетата са събрани в цветонос, но понякога са единични. След прецъфтяването майчиното растение загива, но отстрани или понякога централно в розетката избива новата бромелия, която е напълно идентична с майчината. Често малките растения са повече от едно. Когато достигнат зрялост цикълът се повтаря. Бромелиите са [[растения]], които имат много широко използване. Един от родовете е добре познатият на всички [[ананас]], формиращ познатите по цял свят вкусни плодове. Останалите видове са много красиви, декоративни представители, които спокойно могат да се отглеждат във всеки дом. [[Маи]]те, [[ацтеки]]те и [[инки]]те също са почитали тези растения и са ги използвали в много от церемониите си. Семейство Бромелиеви за първи път е описано и именувано от френския [[ботаник]] [[Antoine Laurent de Jussieu]]. Родът, който е дал името на семейството, се нарича ''[[Bromelia]]''.


[[Категория:Бромелиеви| ]]
[[Категория:Бромелиеви| ]]

Версия от 11:15, 18 май 2019

Бромелиеви
Билбергия (Billbergia x windii)
Билбергия (Billbergia x windii)
Класификация
царство:Растения (Plantae)
отдел:Васкуларни растения (Tracheophyta)
(без ранг):Покритосеменни (Angiospermae)
(без ранг):Едносемеделни (monocots)
разред:Житноцветни (Poales)
семейство:Бромелиеви (Bromeliaceae)
Научно наименование
Juss., 1789
Разпространение
Бромелиеви в Общомедия
[ редактиране ]

Бромелиеви е семейство многогодишни, цъфтящи, едносемеделни растения, които са разпространени предимно в тропичните зони на Америка. Най-много представители има в Южна Америка. Въпреки това обаче има и такова растение, виреещо в зоните на западна Африка. Бромелиите са най-вече епифити. Такива са тези, които се срещат предимно в субтропичните и тропичните зони, където растат закрепени по клоните на дърветата. Има обаче и наземни видове, както и сукулентни растения, разпространени в по-сухите райони, където има ниско количество влага. Срещат се и литофити. Също така има и въздушни бромелии като тиландсията. За бромелиите е много характерен факта, че повечето от тях притежават свойството да задържат вода в розетката си, за да могат да имат достатъчно влага постоянно. Именно заради тази отличителна черта играят важна роля в тропичните гори. Те са една от най-малките екосистеми. Много видове жаби пренасят и отглеждат поповите си лъжички в тях след излюпването до протичането на процеса метаморфоза. Те обаче не са единствените – някои комари също го правят. Цъфтежът при бромелиевите настъпва когато растението достигне пълна зрялост. Най-често цветчетата са събрани в цветонос, но понякога са единични. След прецъфтяването майчиното растение загива, но отстрани или понякога централно в розетката избива новата бромелия, която е напълно идентична с майчината. Често малките растения са повече от едно. Когато достигнат зрялост цикълът се повтаря. Бромелиите са растения, които имат много широко използване. Един от родовете е добре познатият на всички ананас, формиращ познатите по цял свят вкусни плодове. Останалите видове са много красиви, декоративни представители, които спокойно могат да се отглеждат във всеки дом. Маите, ацтеките и инките също са почитали тези растения и са ги използвали в много от церемониите си. Семейство Бромелиеви за първи път е описано и именувано от френския ботаник Antoine Laurent de Jussieu. Родът, който е дал името на семейството, се нарича Bromelia.