Окултизъм: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м http(s) линк- в [] скоби
Редакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
'''Окултизъм''' ({{lang|la|occultus}} – „скрит, таен“) е „знание за скритото“ или „знание за паранормалното“, за разлика от [[факт]]ите и „познанието на измеримото“, обикновено наричано [[наука]].<ref>[[Evelyn Underhill|Underhill, E.]] (1911). ''Mysticism,'' Meridian, New York.</ref><ref>[[George Crabb (writer)|Crabb, G.]] (1927). ''English synonyms explained, in alphabetical order, copious illustrations and examples drawn from the best writers.'' New York: Thomas Y. Crowell Co.</ref> Понякога понятието се подразбира като знание, предназначено само за определени хора или просто скрито", но за повечето практикуващи окултисти то представлява изучаване на по-дълбока духовна реалност, която разширява чистия разум и физическите науки.<ref>{{cite book |title=The American Heritage College Thesaurus |year=2004 |location=Boston |publisher=[[Houghton Mifflin]] |page=530}}</ref> Термините езотерични и тайнственост също могат да се използват за описване на окултното, в допълнение към техните значения, несвързани със свръхестественото.
{{без източници}}

'''Окултизъм''' ({{lang|la|occultus}} „скрит, покрит“) е общо наименование на група разнородни [[мистицизъм|мистични]] течения. Те постулират съществуването на нематериална реалност, която има собствени принципи, неподвластни на [[Физика|физичните закони]] и определящи ги. В много случаи окултизмът и [[Езотеризъм|езотеризмът]] се определят като синоними. В определени научни среди окултизмът се приема със [[скептицизъм]] и се определя като [[лъженаука]].
Окултизмът обикновено се свързва с [[мистицизъм|мистични]] течения. Те постулират съществуването на нематериална реалност, която има собствени принципи, неподвластни на [[Физика|физичните закони]] и определящи ги. В много случаи окултизмът и [[Езотеризъм|езотеризмът]] се определят като синоними. В научните среди окултизмът се приема със [[скептицизъм]] и се определя като [[лъженаука]].

Терминът ''окултни науки'' е използван през 16-ти век за [[астрология]], [[алхимия]] и [[магия|магии]]. Терминът ''окултизъм'' се появява през 19-ти век във [[Франция]], където се свързва с различни френски езотерични групи на [[Елифас Леви]] и [[Папюс]], а през 1875 г. е въведен на [[английски език]] от езотеристката [[Елена Блаватска]]. През 20-ти век е използван от редица различни автори, но от 21-ви век е в широка употреба, включително от академични ареди, занимаващи се с езотериката, позовавайки се на редица езотерични течения от средата на 19-ти век и последвалите ги. Окултизмът често се използва за категоризиране на такива езотерични традиции като [[спиритизъм]], [[теософия]], [[антропософия]], [[Херметически орден на Златната зора]] и [[Нова епоха]].

Особено от края на 20-ти век различни автори са използвали окултизма като субективно прилагателно. В тази употреба ''окултното'' е категория, в която се поставят различни вярвания и практики, ако се смята, че не се вписват нито в [[религия]]та, нито в [[наука]]та. Окултизмът в този смисъл е много широк, обхващащ феномена като вярвания във [[вампир]]и или [[фея|феи]] и движения като [[уфология]] и [[парапсихология]].

== Източници ==
<references />


== Вижте също ==
== Вижте също ==

Версия от 22:21, 24 май 2019

Окултизъм (на латински: occultus – „скрит, таен“) е „знание за скритото“ или „знание за паранормалното“, за разлика от фактите и „познанието на измеримото“, обикновено наричано наука.[1][2] Понякога понятието се подразбира като знание, предназначено само за определени хора или просто скрито", но за повечето практикуващи окултисти то представлява изучаване на по-дълбока духовна реалност, която разширява чистия разум и физическите науки.[3] Термините езотерични и тайнственост също могат да се използват за описване на окултното, в допълнение към техните значения, несвързани със свръхестественото.

Окултизмът обикновено се свързва с мистични течения. Те постулират съществуването на нематериална реалност, която има собствени принципи, неподвластни на физичните закони и определящи ги. В много случаи окултизмът и езотеризмът се определят като синоними. В научните среди окултизмът се приема със скептицизъм и се определя като лъженаука.

Терминът окултни науки е използван през 16-ти век за астрология, алхимия и магии. Терминът окултизъм се появява през 19-ти век във Франция, където се свързва с различни френски езотерични групи на Елифас Леви и Папюс, а през 1875 г. е въведен на английски език от езотеристката Елена Блаватска. През 20-ти век е използван от редица различни автори, но от 21-ви век е в широка употреба, включително от академични ареди, занимаващи се с езотериката, позовавайки се на редица езотерични течения от средата на 19-ти век и последвалите ги. Окултизмът често се използва за категоризиране на такива езотерични традиции като спиритизъм, теософия, антропософия, Херметически орден на Златната зора и Нова епоха.

Особено от края на 20-ти век различни автори са използвали окултизма като субективно прилагателно. В тази употреба окултното е категория, в която се поставят различни вярвания и практики, ако се смята, че не се вписват нито в религията, нито в науката. Окултизмът в този смисъл е много широк, обхващащ феномена като вярвания във вампири или феи и движения като уфология и парапсихология.

Източници

  1. Underhill, E. (1911). Mysticism, Meridian, New York.
  2. Crabb, G. (1927). English synonyms explained, in alphabetical order, copious illustrations and examples drawn from the best writers. New York: Thomas Y. Crowell Co.
  3. The American Heritage College Thesaurus. Boston, Houghton Mifflin, 2004. с. 530.

Вижте също

Шаблон:Религия-мъниче