Васил Манчев: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м интервал; козметични промени
м форматиране: 3x тире-числа, интервал, кавички (ползвайки Advisor)
Ред 3: Ред 3:
| име = Васил Манчев
| име = Васил Манчев
| портрет = dot.png
| портрет = dot.png
| описание = български просветен деец
| описание = български просветен деец
| роден-място = [[Свищов]], [[Османска империя]]
| роден-място = [[Свищов]], [[Османска империя]]
| починал-място = ?
| починал-място = ?
Ред 10: Ред 10:


== Биография ==
== Биография ==
Роден е през 1832 година в Свищов, където получава солидно образование в елинското училище на [[Емануил Васкидович]], при [[Георги Владикин]] и [[Христаки Павлович]]. Продължава образованието си в Букурещ, учи френски, италиански и други езици и установява близки връзки с български и турски търговци и първенци. Става учител в [[Свищов]] през 1858-60 г. Между 1860-1865 година работи в българско училище в Битоля, заради което е често клеветен от местните гъркомани<ref>[http://www.kroraina.com/knigi/new_books/galchev/galchev.html Галчев, Илия. Българското самосъзнание на населението в Македония през Възраждането, Университетско издателство "Св. Климент Охридски", 2005 г.]</ref>. Макар и невинен, е заточен от [[Мидхат паша]] за назидание в [[Анкара|Енгюре]] през 1867-1873 г. [[Пандели Кисимов]] отбелязва:'' „Мидхат паша излови и изпрати на заточение много свищовски младежи, между които и учителя Васил Манчев. Той последний на 1873 г. биде освободен и се завърна в Цариград от Енгюре“''<ref>[http://www.kroraina.com/knigi/bmark/vm/ Спомени. Дописки, писма, 15. Заточението]</ref>.
Роден е през 1832 година в Свищов, където получава солидно образование в елинското училище на [[Емануил Васкидович]], при [[Георги Владикин]] и [[Христаки Павлович]]. Продължава образованието си в Букурещ, учи френски, италиански и други езици и установява близки връзки с български и турски търговци и първенци. Става учител в [[Свищов]] през 1858 – 60 г. Между 1860 – 1865 година работи в българско училище в Битоля, заради което е често клеветен от местните гъркомани<ref>[http://www.kroraina.com/knigi/new_books/galchev/galchev.html Галчев, Илия. Българското самосъзнание на населението в Македония през Възраждането, Университетско издателство „Св. Климент Охридски“, 2005 г.]</ref>. Макар и невинен, е заточен от [[Мидхат паша]] за назидание в [[Анкара|Енгюре]] през 1867 – 1873 г. [[Пандели Кисимов]] отбелязва:'' „Мидхат паша излови и изпрати на заточение много свищовски младежи, между които и учителя Васил Манчев. Той последний на 1873 г. биде освободен и се завърна в Цариград от Енгюре“''<ref>[http://www.kroraina.com/knigi/bmark/vm/ Спомени. Дописки, писма, 15. Заточението]</ref>.


Написва ''Спомени. Дописки, писма''.
Написва ''Спомени. Дописки, писма''.

Версия от 16:48, 6 януари 2020

Вижте пояснителната страница за други личности с името Манчев.

Васил Манчев
български просветен деец

Роден
1832 г.
Починал
1907 г. (75 г.)
?

Васил Манчев е български учител и възрожденец.

Биография

Роден е през 1832 година в Свищов, където получава солидно образование в елинското училище на Емануил Васкидович, при Георги Владикин и Христаки Павлович. Продължава образованието си в Букурещ, учи френски, италиански и други езици и установява близки връзки с български и турски търговци и първенци. Става учител в Свищов през 1858 – 60 г. Между 1860 – 1865 година работи в българско училище в Битоля, заради което е често клеветен от местните гъркомани[1]. Макар и невинен, е заточен от Мидхат паша за назидание в Енгюре през 1867 – 1873 г. Пандели Кисимов отбелязва: „Мидхат паша излови и изпрати на заточение много свищовски младежи, между които и учителя Васил Манчев. Той последний на 1873 г. биде освободен и се завърна в Цариград от Енгюре“[2].

Написва Спомени. Дописки, писма.

Бележки