Хетеросексизъм: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м излишен празен ред
мРедакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
'''Хетеросексизмът''' е идеологическа или мирогледна система, която отрича, клевети и заклеймява всяка нехетеросексуална форма на поведение, идентичност, връзка или общество.<ref>Gregory M. Herek. ''The context of anti-gay violence: Notes on cultural and psychological heterosexism.'' Journal of Interpersonal Violence, 5, 316-333.</ref> Тя проповядва [[предразсъдък|предразсъдъци]] спрямо [[хомосексуалност|хомосексуалните]] и [[бисексуалност|бисексуалните]] или всяка група, която не е крайно [[хетеросексуалност|хетеросексуална]]. Подобен е терминът '''сексуален предразсъдък''' — негативна нагласа спрямо даден човек, заради неговата или нейната [[сексуална ориентация]].<ref>Margaret W. Matlin, Ph.D. ''The Psychology of Women''. Wadsworth Publishing, пето издание, 2003. ISBN 0534579647</ref> Терминът не е синоним на [[хомофобия]] и представлява по-скоро неумишлена [[дискриминация]] на не-хетеросексуалните поради културни предразсъдъци, като тези, принадлежащи на [[авраамически религии|авраамическите религии]]. „Хетеросексизъм“ предполага, че проблема на предубеждението не е индивидуален, а по-скоро културен недостатък, предизвикващ негативно отношение към не-хетеросексуалните.
'''Хетеросексизмът''' е идеологическа или мирогледна система, която отрича, клевети и заклеймява всяка нехетеросексуална форма на поведение, идентичност, връзка или общество.<ref>Gregory M. Herek. ''The context of anti-gay violence: Notes on cultural and psychological heterosexism.'' Journal of Interpersonal Violence, 5, 316-333.</ref> Тя проповядва [[предразсъдък|предразсъдъци]] спрямо [[хомосексуалност|хомосексуалните]] и [[бисексуалност|бисексуалните]] или всяка група, която не е крайно [[хетеросексуалност|хетеросексуална]]. Подобен е терминът '''сексуален предразсъдък''' — негативна нагласа спрямо даден човек, заради неговата или нейната [[сексуална ориентация]].<ref>Margaret W. Matlin, Ph.D. ''The Psychology of Women''. Wadsworth Publishing, пето издание, 2003. ISBN 0534579647</ref> Терминът не е синоним на [[хомофобия]] и представлява по-скоро неумишлена [[дискриминация]] на не-хетеросексуалните поради културни предразсъдъци, като тези, принадлежащи на [[авраамически религии|авраамическите религии]]. „Хетеросексизъм“ предполага, че проблемът на предубеждението не е индивидуален, а по-скоро културен недостатък, предизвикващ негативно отношение към не-хетеросексуалните.


Според други определения хетеросексизма е вяра в становището, че единственото естествено, нормално или [[морал]]но сексуално поведение е хетеросексуалното, като термина се използва и за ефекта от тази културна идеология. Терминът „хетеросексуализъм“ е предлаган като синонимна форма.<ref>Raymond J. Corsini. ''The Dictionary of Psychology''. Brunner-Routledge, 2001. ISBN 1583913289</ref> Хетеросексизъм е термин, предлаган като заместител на хомофобия,<ref>Gregory M. Herek, Ph.D. ''Beyond 'Homophobia': Thinking About Sexual Prejudice and Stigma in the Twenty-First Century.'' Sexuality Research & Social Policy (април 2004)</ref> тъй като използва структура, паралелна на [[сексизъм|сексизма]] и [[расизъм|расизма]].
Според други определения хетеросексизма е вяра в становището, че единственото естествено, нормално или [[морал]]но сексуално поведение е хетеросексуалното, като терминър се използва и за ефекта от тази културна идеология. Терминът „хетеросексуализъм“ е предлаган като синонимна форма.<ref>Raymond J. Corsini. ''The Dictionary of Psychology''. Brunner-Routledge, 2001. ISBN 1583913289</ref> Хетеросексизъм е термин, предлаган като заместител на хомофобия,<ref>Gregory M. Herek, Ph.D. ''Beyond 'Homophobia': Thinking About Sexual Prejudice and Stigma in the Twenty-First Century.'' Sexuality Research & Social Policy (април 2004)</ref> тъй като използва структура, паралелна на [[сексизъм|сексизма]] и [[расизъм|расизма]].


Хетеросексизмът не бива да се бърка с ''[[хетероцентризъм|хетероцентризма]]'', който представлява (често подсъзнателна) [[презумпция]]та, че всички хора са хетеросексуални. Хетероцентризмът непреднамерено се е превърнал в част от ежедневието. Като пример за това може да послужи факта, че някои хетеросексуални наричат себе си „нормални“. Друг пример за хетероцентризъм е случая, в който жена казва, че има среща, а естествения ответен въпрос на много хора е „Как му е името?“ или „Сладък ли е?“, подхождайки с презумпцията, че срещата е хетеросексуална. Въпреки това, казалият го може да няма нищо против еднополовите интимни срещи. Това в голяма степен е обвързано със социално наложените полови роли при оформането на сексуалността (вж. [[Сексуалност#Социални аспекти|Социални аспекти на сексуалността]]).
Хетеросексизмът не бива да се бърка с ''[[хетероцентризъм|хетероцентризма]]'', който представлява (често подсъзнателно) [[презумпция]]та, че всички хора са хетеросексуални. Хетероцентризмът непреднамерено се е превърнал в част от ежедневието. Като пример за това може да послужи фактът, че някои хетеросексуални наричат себе си „нормални“. Друг пример за хетероцентризъм е случая, в който жена казва, че има среща, а естественият ответен въпрос на много хора е „Как му е името?“ или „Сладък ли е?“, подхождайки с презумпцията, че срещата е хетеросексуална. Въпреки това казалият го може да няма нищо против еднополовите интимни срещи. Това в голяма степен е обвързано със социално наложените полови роли при оформянето на сексуалността (вж. [[Сексуалност#Социални аспекти|Социални аспекти на сексуалността]]).


== Вижте също ==
== Вижте също ==

Версия от 10:56, 7 февруари 2020

Хетеросексизмът е идеологическа или мирогледна система, която отрича, клевети и заклеймява всяка нехетеросексуална форма на поведение, идентичност, връзка или общество.[1] Тя проповядва предразсъдъци спрямо хомосексуалните и бисексуалните или всяка група, която не е крайно хетеросексуална. Подобен е терминът сексуален предразсъдък — негативна нагласа спрямо даден човек, заради неговата или нейната сексуална ориентация.[2] Терминът не е синоним на хомофобия и представлява по-скоро неумишлена дискриминация на не-хетеросексуалните поради културни предразсъдъци, като тези, принадлежащи на авраамическите религии. „Хетеросексизъм“ предполага, че проблемът на предубеждението не е индивидуален, а по-скоро културен недостатък, предизвикващ негативно отношение към не-хетеросексуалните.

Според други определения хетеросексизма е вяра в становището, че единственото естествено, нормално или морално сексуално поведение е хетеросексуалното, като терминър се използва и за ефекта от тази културна идеология. Терминът „хетеросексуализъм“ е предлаган като синонимна форма.[3] Хетеросексизъм е термин, предлаган като заместител на хомофобия,[4] тъй като използва структура, паралелна на сексизма и расизма.

Хетеросексизмът не бива да се бърка с хетероцентризма, който представлява (често подсъзнателно) презумпцията, че всички хора са хетеросексуални. Хетероцентризмът непреднамерено се е превърнал в част от ежедневието. Като пример за това може да послужи фактът, че някои хетеросексуални наричат себе си „нормални“. Друг пример за хетероцентризъм е случая, в който жена казва, че има среща, а естественият ответен въпрос на много хора е „Как му е името?“ или „Сладък ли е?“, подхождайки с презумпцията, че срещата е хетеросексуална. Въпреки това казалият го може да няма нищо против еднополовите интимни срещи. Това в голяма степен е обвързано със социално наложените полови роли при оформянето на сексуалността (вж. Социални аспекти на сексуалността).

Вижте също

Източници

  1. Gregory M. Herek. The context of anti-gay violence: Notes on cultural and psychological heterosexism. Journal of Interpersonal Violence, 5, 316-333.
  2. Margaret W. Matlin, Ph.D. The Psychology of Women. Wadsworth Publishing, пето издание, 2003. ISBN 0534579647
  3. Raymond J. Corsini. The Dictionary of Psychology. Brunner-Routledge, 2001. ISBN 1583913289
  4. Gregory M. Herek, Ph.D. Beyond 'Homophobia': Thinking About Sexual Prejudice and Stigma in the Twenty-First Century. Sexuality Research & Social Policy (април 2004)