Коса

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Вижте пояснителната страница за други значения на Коса.

Момиче с чуплива коса

Коса̀ (на латински: Pilus) се нарича космената покривка на главата при хората. В частност терминът може да се използва и за обозначаване на космената покривка на останалите части от човешкото тяло. Косата представлява струпване на косми от тялото, израстващи на голяма гъстота на единица площ, обикновено с еднакъв размер и цвят.

Отношението към косата, изразяващо се в направа на прическа или епилация, се различава значително в различните култури и исторически периоди, но често се използват за обозначаване на личните убеждения на едно лице, неговото социално положение, възраст, пол или религия.

Структура[редактиране | редактиране на кода]

Косата е съвкупност от косми върху скалпа на човека. Космите на косата притежават различна структура сравнени с косми от други части на тялото.

Цвят[редактиране | редактиране на кода]

Цветът на косата се определя от цвета на космите, които я съставляват. 75% от човешката популация в света има естествено тъмна или черна коса[1]. 22% имат кафява коса, 2% – руса, 1 – 2% – рижа. При напредване на възрастта космите побеляват и придават сив и дори бял цвят на косата. Цветът ѝ може да бъде променен изкуствено посредством нанасянето на бои.

При хората меланинът е една от причините за естествената пигментация на кожата, косата, ириса на окото, костния мозък, зона ретикуларис на надбъбречната жлеза, ивицата вазкуларис във вътрешното ухо и др. В кожата на човека меланинът се съхранява и произвежда от специални клетки, наречени меланоцити. Всички хора имат приблизително еднакъв брой меланоцити, но при хората с по-тъмна кожа се произвежда по-голямо количество пигмент.

Липсата на меланин е причина за състоянието албинизъм, при което пигмент не се произвежда, или заболяването витилиго, при което пигмент липсва само в определени участъци по кожата, окосмяването и ириса.

Типове[редактиране | редактиране на кода]

В зависимост от степента на къдравост на косъма косите могат да бъдат къдрави, чупливи, прави и различни други вариации на посочените.

Правата коса има идеално кръгъл косъм, колкото по овален става косъма, толкова по чуплива става косата, като стига до къдрава.

Дължина[редактиране | редактиране на кода]

Дължината на косата и в частност формата и допълнителен цвят, с който са боядисани космите ѝ се нарича прическа. Дължината варира от пълна липса на космена покривка на главата до коса, достигаща размери измерващи се с десетки сантиметри.

Гъстота[редактиране | редактиране на кода]

Гъстотата на косата се определя от броя на космите растящи на единица площ. Обикновено тази величина е в рамките на 250 – 300 косъма/см2. Гъстотата е различна и при различните цветове на косата. При русите коси техният брой е 120 хиляди, при тъмните коси е 100 хиляди, а при рижите коси е 80 хиляди.

Растеж[редактиране | редактиране на кода]

Косата израства с 1,25 см. на месец, но обикновено това зависи от сезона и хормоналния баланс на организма. Изследванията сочат, че тя расте по-бързо през лятото и светлата част на денонощието.

Опадане[редактиране | редактиране на кода]

Нормално космите на косата се подновяват постоянно. Например при децата може ежедневно да падат около 50 – 80 бр. косми от косата, а при възрастните хора техния брой е приблизително 150 – 200 бр. С напредването на възрастта при мъжете опадането на косата може да се дължи на промяна на хормоналния баланс и генетична предразположеност. Опадането на косата може да се дължи и на редица заболявания на кожата, нарушения в обмяната на веществата, а също и от неправилна поддръжка.

Заболявания на косата[редактиране | редактиране на кода]

Това могат да бъдат различни фактори водещи до разреждане или пълно опадване на косата, загуба на блясъка и нарастване на чупливостта на косъма. Могат да бъдат заболявания от различно естество – нарушения в хормоналния баланс, екто и ендопаразити, гъбички. Нарушения на целостта на косата могат да се проявят и при редица заболявания на организма както и от механични повреди в резултат на изгаряне, често боядисване и други.

Космена покривка на тялото[редактиране | редактиране на кода]

Разпределение на космената покривка при двата пола

Обикновено космената покривка на тялото се появява след настъпването на полова зрялост и е част от вторичните полови белези за двата пола. Пубисната област и под мишниците и при двата пола се покриват с космена покривка. Обикновено гъстотата ѝ при мъжете е по-голяма. В по-малка степен косми израстват и по крайниците, а при мъжете и по кожата на лицето, гърдите, корема, а понякога и по гърба.

Грижа за косата[редактиране | редактиране на кода]

Грижата за косата включва хигиена на косата и козметология, включително окосмяване на скалпа, окосмяване на лицето (брада и мустаци), окосмяване на пубиса и друго окосмяване по тялото[2][3][4]. Процедурите за грижа за косата се различават в зависимост от културата на човека и физическите характеристики на косата му. Косата може да се боядисва, подстригва, отглежда[5], бръсне, скубе или премахва по друг начин чрез процедури като епилация, бръснене и поставяне на конци[6][7].

Методи за отстраняване на космите[редактиране | редактиране на кода]

Депилацията е премахване на космите от повърхността на кожата[8]. Това може да се постигне чрез методи като бръснене. Епилацията представлява отстраняване на цял косъм, включително на частта от косъма, която все още не е напуснала фоликула. Популярен метод за обезкосмяване е епилацията с восък.

Бръснене[редактиране | редактиране на кода]

Бръсненето се извършва с помощта на инструменти с остриета, като например самобръсначки. Острието се доближава до кожата и се прокарва по косъма на желаното място, за да се отрежат върховете на космите и кожата да остане гладка на допир[9]. В зависимост от скоростта на растеж косъмът може да започне да расте отново в рамките на няколко часа след бръснене. Това е особено забележимо при мъжете, които имат петчасова сянка след бръснене на лицето си. Този нов израстък се нарича четина. Обикновено изглежда, че стърнището израства по-дебело, тъй като бръснатата коса е по-скоро притъпена, отколкото стеснена в края, въпреки че косата всъщност никога не израства по-дебела.

Вижте също[редактиране | редактиране на кода]

Открийте още информация за Коса в нашите сродни проекти:

Общомедия (изображения и звук)

Източници[редактиране | редактиране на кода]

  1. Процентно отношение на цветове на косата, архив на оригинала от 9 септември 2015, https://web.archive.org/web/20150909091907/http://www.daisyhairdesign.com/2012/06/world-population-and-hair-color/, посетен на 9 декември 2015 
  2. Hair Care Guide // www.apparelsearch.com. Посетен на 8 април 2024 г.
  3. Men's Hair Care Routine for Any Hair Type // /thebeardclub.com. Посетен на 8 април 2024 г.
  4. Hair Care – Secrets Of Experienced Hairdressers // www.alexandar-cosmetics.com. Посетен на 8 април 2024 г.
  5. Real Hair Extensions // www.fullshine.net. Посетен на 8 април 2024 г.
  6. Pros and Cons of 10 Hair Removal Methods // www.verywellhealth.com. Посетен на 8 април 2024 г.
  7. Shaving vs trimming: what’s the difference? // shavingplanet.com. Посетен на 8 април 2024 г.
  8. Depilation and epilation: the mechanism of action, the technique of conducting, indications and contraindications // iliveok.com. Посетен на 8 април 2024 г.
  9. Shave vs Trim: Fundamental Differences Of These Terms // thecontentauthority.com. Посетен на 8 април 2024 г.