Черният рицар (филм, 2008)

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Вижте пояснителната страница за други значения на Черният рицар.

Черният рицар
The Dark Knight
РежисьориКристофър Нолан
ПродуцентиЕма Томас
Чарлс Роувън
Кристофър Нолан
СценаристиКристофър Нолан
Джонатан Нолан
Сюжет:
Дейвид Гойър
Кристофър Нолан
Базиран наГероите от комиксите, публикувани от ДиСи Комикс
В ролитеКрисчън Бейл
Хийт Леджър
Гари Олдман
Арън Екхарт
Майкъл Кейн
Морган Фрийман
Маги Джиленхол
МузикаХанс Цимер
Джеймс Нютън Хауърд
ОператорУоли Фистър
МонтажЛий Смит
Филмово студиоLegendary Pictures
Syncopy
ДиСи Комикс
РазпространителWarner Bros. (световен)
Прооптики[1]
Премиера16 юли 2008 г.(САЩ)
25 юли 2008 г. (България)[1]
(Франция)
Времетраене152 минути
Страна САЩ
Великобритания
Езиканглийски
Бюджет$185 милиона
Приходи$1,005 милиарда[2]
Хронология
Батман в началото“ (2005)
Черният рицар: Възраждане“ (2012)
Външни препратки
IMDb Allmovie
Черният рицар в Общомедия

„Черният рицар“ (на английски: The Dark Knight) е британско-американски филм от 2008 г., базиран на измисления герой на ДиСи Комикс – Батман. Той е продължение на филма от 2005 г. – „Батман в началото“. Сниман е основно в Чикаго, но отделни части в Лондон и Хонконг. Ролята на Жокера се изпълнява от Хийт Леджър. По думите на актьора Жокерът е психопат и шизофреник, неспособен да изпитва съчувствие. Заради убедителното си изпълнение на Жокера Хийт Леджър посмъртно е награден с Оскар. Филмът печели и още един Оскар за най-добър звуков монтаж. В другите главни роли са Маги Джиленхол, Арън Екхарт, Морган Фрийман и Майкъл Кейн. „Черният рицар“ е първият филм за Батман, в чието заглавие не фигурира името „Батман“.

Интересът в САЩ към този филм е огромен, до известна степен подпомогнат и от известността, която смъртта на Хийт Леджър придава на филма. Около седмица преди предпремиерните прожекции в полунощ всички билети са разпродадени. Филмът поставя поредица от касови рекорди, като рекорд за най-големи приходи за първия си уикенд по екраните,[3] най-големи приходи в рамките на един ден, най-бързо достигане на приходи от 200, 300 и 400 милиона долара и най-широко разпространение – на 4366 екрана. След 24 дни по екраните на САЩ филмът вече е на трето място по приходи за всички времена, а три месеца след премиерата става вторият филм след „Титаник“, преминал границата от 500 милиона долара приходи от кинопрожекции в САЩ.[4]

Сюжет[редактиране | редактиране на кода]

Град Готъм. Шестима души с маски на клоуни обират банка, държана от мафиоти. Обирът е организиран от човек, наречен Жокера. Престъпниците се избиват взаимно, докато не остава само един – организаторът, който се измъква с всичките пари.

Батман и комисар Гордън се готвят да ударят цялата мафия, чиито пари следят. Те се колебаят да включат в плана си адвоката идеалист Харви Дент, който сериозно притиска престъпния бос Салваторе Марони. На среща между доновете счетоводителят Лау от директна видеовръзка обявява, че парите на мафията са скрити на сигурно място в Хонгконг. Неочаквано се появява Жокерът с предложението да убие Батман за огромна сума пари, но молбата му е отхвърлена незабавно. Брус Уейн и Лушъс заминават за Хонконг, за да се срещнат с Лау. Батман хваща счетоводителя и го предава на полицията. Лау издава всички свои клиенти и Дент изкарва обвинения на голям брой престъпници. През това време Жокерът убива Гамбол, завзема властта му и заплашва да елиминира по един човек всеки ден, докато Батман не се предаде. Съдия Сурило и комисар Лоуб са убити. Психопатът нахлува на парти, организирано от Уейн, за да намери Дент. Появява се Батман. Жокерът хвърля през прозореца Рейчъл – настояща приятелка на Дент и бивша на Уейн. Жената е спасена, а престъпникът се измъква.

Свидетелите се оттеглят от делото, но Дент е твърдо решен да продължи. Полицията открива следващата жертва на Жокера – кметът на Готъм Антъни Гарсия. На парад, посветен на покойния Лоуб, психопатът прави опит да убие Гарсия. Гордън спасява кмета, загубвайки живота си. Уейн решава да разкрие самоличността си, за да спре убийствата. Вместо него Дент признава, че той е маскираният герой и е арестуван. По време на местенето му в централния арест конвоят е нападнат от хората на Жокера. Батман се появява с мотора си. Следва гонка с катастрофи, в която героят е повален. Жокерът пристъпва към пострадалия, но е арестуван от Гордън – инсценирал смъртта си.

Жокерът е вкаран зад решетките. Същата нощ Дент и Рейчъл изчезват. Затворникът е подложен на разпит, в който, след физически натиск от страна на Батман, признава къде е скрил изчезналите. Дент е спасен от маскирания герой, като половината от тялото му е със сериозни изгаряния, но Рейчъл загива във взрив. През това време Жокерът се измъква чрез камикадзе. Вече на свобода, психопатът отправя ново предизвикателство: ако счетоводителят Колмън Рийз не умре през следващия час, една от болниците в Готъм ще бъде взривена. Жокерът избир „Готъм Дженерал“, където лежи Дент. Убеждава обезобразения адвокат да ликвидира истинските виновници за смъртта на Рейчъл. След това сградата е взривена до основи. Следващата прицел на Жокера е целият град. Жителите на Готъм започват да се изнасят с фериботи, на които обаче са заложени бомби. На два от фериботите – единият с престъпници, другият с обикновени граждани – Жокерът е дал възможност да решат кой да бъде взривен първи. През това време Дент, вече с прякор Двуликия, започва да убива замесените в смъртта на Рейчъл. Чрез сонарна мрежа, поддържана от мобилните устройства, Батман открива Жокера в един небостъргач. Злодеят е преоблякъл заложниците си като членове на своята групировка. Маскираният герой се преборва с хората на психопата и със заблудените SWAT части на Гордън и освобождава похитените. Накрая залавя Жокера, чиито планове за унищожението на фериботите се провалят.

Двуликият е пленил семейството на Гордън и ги държи на мястото, където Рейчъл е загинала. Капитанът и Батман пристигат, умолявайки Дент да не убива сина на Гордън. Батман спасява детето, като убива бившия адвокат. По заповед на маскирания герой Гордън прехвърля деянията на Двуликия на Батман и защитникът на Готъм минава в нелегалност. Дент е погребан като истински герой, спасил целия град и дал надежда в доброто на жителите.

Край на разкриващата сюжета част.

В България[редактиране | редактиране на кода]

В България филмът е излъчен през 2017 г. по bTV с български войсоувър дублаж на студио „Медия Линк“. Екипът се състои от:

Озвучаващи артисти Яница Митева
Стефан Сърчаджиев-Съра
Георги Стоянов
Чавдар Монов
Калин Сърменов
Преводач Гергана Дойнова
Тонрежисьор Стамен Янев
Режисьор на дублажа Михаела Минева

Източници[редактиране | редактиране на кода]

Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]