Рап Нация

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Рап Нация
Владо и Тафо преди парти на Рап Нация 2024 г.
Владо и Тафо преди парти на Рап Нация 2024 г.
Информация
Създаване1991 г.
Стилхип-хоп
хардкор хип-хоп
Музикален издателUNISON
Балкантон
Витоша Ентъртеймънт
Свързани изпълнителиMite & Fed, Рабба, Kurtis Blow
ЧленовеВладислав "Владо" Груев
Димитър "Тафо" Димитров
Бивши членовеГеорги "Геро" Стоянов
Иван "Фед" Карников
Димитър "Ди Майт" Ганчев
DJ Shiva
Русален Михайлов
Никс
Любен Христов

Рап Нация е българска рап и хип-хоп група.

История[редактиране | редактиране на кода]

Рап Нация е създадена през 1991 година в град Бургас от младите хип-хоп артисти Владо, Тафо и Геро.

Преди да сформират групата, всеки от тях е имал солови участия по дискотеки и клубове. Владо и Тафо се познават от деца, а впоследствие към тях се присъединява и Геро. Те създават Рап Нация под влиянието на нашумялата по това време вълна с рап музика, която постепенно започва да навлиза в България след падането на комунистическия режим.[1]

1992 (първи албум)[редактиране | редактиране на кода]

През 1992 година Рап Нация издават дебютния си албум Оцеляват само силните. Продуценти на албума са Минчо Николов и UNISON. Аудиокасетата става една от най-търсените в музикалните магазини. Всяка от песните в траклиста е потенциален хит, като песента Пари е една от най-въртяните в бургаските дискотеки.[2] Рап Нация влагат в текстовете си повече смисъл, като включват също и забавни елементи. Самите изпълнители са автори на текста, музиката и аранжимента на всичките си песни.[3]

Месец след издаването на албума, Рап Нация организират първия хип-хоп концерт в България. Той се състои в Бургас и в него участват още три тогавашни рап групи от града. Постепенно триото започва да става все по-популярно. За това допринасят поредица от участия и заснемането на първия рап клип към песента Унисон.[4]

1994, 1995[редактиране | редактиране на кода]

През 1994 година Рап Нация издават макси сингъла Here We Go, който всъщност е първата рап плоча, записана в България, и единствената издадена от Балкантон. Успоредно с излизането на плочата, Владо и Тафо участват на републиканско първенство за диджеи в София и печелят бронзови медали.[4] Текстът на песента е на английски език и подгрява феновете на хип-хопа за предстоящия нов албум на групата, а именно: Оцеляха само силните 95 – албумът, в който за първи път е използван скреч, правен с DJ грамофон марка Рига. Покрай този албум много диджеи в България откриват нещо ново за онова време. Той става притежание на диджей по това време. Сред песните се открояват Рапърска борба, Черно злато и 9 милиона критици. Повечето от парчетата са изпяти в стил hardcore rap, а като бонус е включено и парчето Here We Go.

Единият от основателите на групата – Георги "Геро" Стоянов не участва в създаването на този албум. Той поема по свой собствен път и създава собствена кабелна телевизия в Бургас – RN (съкр. от Рап Нация, а по-късно променено на Regional Network).[4]

1998, 1999[редактиране | редактиране на кода]

През 1998 година излиза и ремикса на 9 милиона критици с участието на Ди Майт и Фет Джо. Излиза и видеоклип на песента, който е много добър за българска рап група. Парчето и до днес се върти по бургаските радиостанции.

През 1999 година излиза и Не мо`а дишам – самостоятелен сингъл трепач, който оглавява всички класации. Любопитното в случая е, че Не мо`а дишам е избрана и в челото на класацията за български рап и в предаването на Гумените Глави по радио Атлантик, което по принцип се смята за тяхна територия.

2000, 2001[редактиране | редактиране на кода]

През 2000 групата най-сетне изкарва на пазара готовия от предната година албум с многозначното име Непротиворапнационствувателствувайте. Към него има и клип – на песента Раз, два, три, който е сниман основно на летището в Бургас. Парчето се явява като най-въртяно от албума, в който има много яки изпълнения. През същата година на концерт на радио Атлантик – Бургас Рап Нация са забелязани от продуцентите от DJ Vision Studio, с които подписват договор за съвместна работа. Самият факт, че албумът е записван 2 години, говори достатъчно за старанието на момчетата. В албума на Рап Нация, издаден през 2000 г., за гост-изпълнители са поканени Фет Джо и Ди Майт.

Веднага след този албум през 2001 г. Владо и Тафо издават един от последните си хитове Пей сърце – сингъл, който се радва на голям успех в национален мащаб и тогава Рап Нация подписва договор с една от най-големите музикални компании – Витоша Ентъртейнмант, която популяризира групата още повече. С песента си Пей сърце се задържат 3 месеца на седмо място в тогавашния ТОП 100.

След 2001[редактиране | редактиране на кода]

Може да се каже, че момчетата спират да се занимават активно с музика, когато са на върха на кариерата си, което им носи много уважение, както от техните фенове, така и от други рап групи и изпълнители.

През 2004 г. Тафо прави последния албум на Рап Нация, който остава неиздаден, но е пуснат в интернет пространството. В него участват и други рап изпълнители, близки до Рап Нация.

През този период Тафо създава свой лейбъл, който става известен в Бургас с името City Records. Към него се включват хип-хоп групата Улична Болка и рапъра Neon.

2012[редактиране | редактиране на кода]

На 23-ти декември 2012 г. Рап Нация се събират отново, за да изнесат концерт пред бургаска публика. Поводът за концерта е 20-та годишнина на групата. Той се състои в зала НХК и в него участват всички членове на Рап Нация, като Владо, Тафо, Геро, Майт и Фед. На специалното събитие са поканени и гост-изпълнители като Рабба, Jose & DJ Skill, Hood G Fam, F.O., MWP, Dim4ou, Jay, Stambeto, Lamoza, 45-ти Калибър и група Нокаут.

2022-2024[редактиране | редактиране на кода]

На 12-ти февруари 2022 г. Рап Нация организират хип-хоп парти в бургаския клуб Ескобар по случай 30-тия рожден ден на групата. На сцената се събират Владо, Тафо и Геро, които изпълняват на живо почти всички популярни песни на Рап Нация. DJ на събитието е Fed, който освен зад пулта, се включва в някои от песните с негово участие. На партито са поканени и гост-артисти от софийската хип-хоп група Кучетата в лицето на Бучката и The Drunken Ma.

На 25-ти август 2023 г. Рап Нация взимат участие на хип-хоп фестивала Егаси Феста, който се състои на Морска Гара в град Бургас. На сцената излизат Владо, Тафо, Геро и DJ Fed, както и бургаския рапър от старата школа - Рабба, който има обща история с Рап Нация. Освен бургаските изпълнители същата вечер на сцената се качват и изпълнители като Ndoe, Лора Караджова и Goodslav, Спенс, Bisollini, Румънеца и Енчев, както и Гумени Глави с бивши членове от R&B Records.

На 27-ми април 2024 г. в Бургас, Тафо и Владо се събират отново на сцената в клуб Ескобар за 32-рия рожден ден на Рап Нация. Към тях се присъединяват DJ Fed и Геро, както и хип-хоп изпълнителя Mistik Power от X-Team. Публиката в клуба имаше удоволствието да чуе любимите си песни на Рап Нация като "Пей Сърце", "9 милиона критици", "Раз-два-три" и други хитове от репертоара на групата.

Преди участието си, Владо и Тафо дават интервю за Party News, рубрика за музикални новини, която се излъчва в youtube.

„Музиката е РАП, а НАЦИЯТА която я прави – това сме Ние!“

The music is RAP, and the NATION that does it, it's us!

Дискография[редактиране | редактиране на кода]

  • „Оцеляват само силните“ – 1992
  • Here We GO maxi single vinyl – 1994
  • „Оцеляха само силните“ – 1995
  • „Непротиворапнациоснувателствувайте“ – 2000
  • „Пей Сърце“ maxi single – 2001
  • „Една нация“ – 2004

Източници[редактиране | редактиране на кода]