Комитет за единство и напредък

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Комитет за единство и напредък
İttihad ve Terakki Cemiyeti
Ръководител(и)Мехмед Талат паша
Енвер паша
Основана1889 г.
Разформирована1918 г.
СедалищеИстанбул, Турция
ИдеологияПантюркизъм
Турски национализъм
Османизъм
Конституционна монархия
Прогресивизъм
Секуларизъм
Знаме на партията
Комитет за единство и напредък в Общомедия

Комитетът за единство и прогрес или Комитет за единение и напредък (на турски: İttihat ve Terakki Cemiyeti) е политическа партия в Османската империя, съществувала от 1889 до 1918 година.

История[редактиране | редактиране на кода]

Партията е основана като тайна организация с името Османско единство (на турски: İttihad-ı Osmanî Cemiyeti) в май 1889 година в Цариград от Ибрахим Темо, Абдулах Джевдет, Исак Шюкути, Мехмед Решид и Али Хюсеинзаде.[1] Седалището първоначално е в Солун, а след това в Цариград. Девиз на партията е „Свобода, равенство, справедливост“.[2]

В резултат на Младотурската революция властта в Османската империя преминава в ръцете на Комитета за единство и прогрес. Партията създава първия значим еднопартиен режим в историята, а поради агресивните си пантюркистки планове и осъществените геноциди над българите в Одринска Тракия през 1913, арменците, малоазийските гърци и асирийците през периода 1915 - 1918, довършени от кемалистите, осъществили успешен реванш срещу Версайската система вдъхновява Хитлер и другите нацисти в създаването на Третия райх.[3] Заради това именно нацистите през 1943 г. връщат на Турция останките на наказания със смърт в Берлин от арменския патриот Согомон Тейлирян организатор на Арменския геноцид Мехмед Талат паша.

Източници[редактиране | редактиране на кода]

  1. Манчев, Кръстьо. История на балканските народи: 1878-1918, Том 2, Парадигма, 2006, стр. 40.
  2. پاره، دولت اعليه، قوسطنطنيه، رشاد، 1908 ۲۰
  3. Защо Хитлер се е прекланял пред Ататюрк