Направо към съдържанието

Метростанция „Европейски съюз“

„Европейски съюз“
42.6796° с. ш. 23.3215° и. д.
Местоположение в София
ЛинияМ2
Предишна гараНДК
Следваща гараДжеймс Баучер
Обслужваж.к. „Лозенец“
Брой на пътници170 000 (2020 г.)
Полезна дължина114 m
Ширина8 m
Брой коловози2
Брой перони1 (островен)
Откриване31 август 2012 г.
АрхитектЕлена Пактиавал
Фарид Пактиавал
Кодове2979, 2980
„Европейски съюз“ в Общомедия
М2
продължава като М4
Панчо Владигеров
Обеля
Ломско шосе
Бели Дунав
Надежда
Хан Кубрат
Княгиня Мария Луиза
Централна ж.п. гара
Лъвов мост
Сердика 2
НДК
Европейски съюз
Джеймс Баучер
Витоша

Метростанция „Европейски съюз“ е станция от линия М2 на Софийското метро. Тя е въведена в експлоатация на 31 август 2012 г.

Метростанцията е разположена под бул. „Черни връх“, между музей „Земята и хората“ и кръстовището с бул. „Св. Наум“ и бул. „Арсеналски“. Намира се в близост до хотел Хемус, Парк Център София и музей „Земята и хората“. Станцията има два вестибюла – единият в съществуващия подлез при музей „Земята и хората“, а другият на кръстовището на бул. „Черни връх“ и бул. „Арсеналски“, при Хотел Хемус и Сити Център София.

Име на вход/изход Достъпност
1 Музей „Земята и хората“
2 ул. Капитан Андреев
3 ул. Крум Попов асансьор
4 бул. Арсеналски
5 хотел Хемус
6 ж.к. Лозенец асансьор

Архитектурно оформление

[редактиране | редактиране на кода]

Метростанцията първоначално е наименувана „Св. Наум“. Поради факта, че Втори метродиаметър се изгражда с финансовата помощ на ЕС, в знак на благодарност, станцията е наименувана на съюза. Решението е взето на 14 юни 2012 г.

Станцията е с островен перон, подземна, едноотворна и с плосък покрив. В дизайна на станцията са използвани елементи наподобяващи клони на дървета. Използваните цветове са пурпурно, снежнобяло и бледосиво. Подът е застлан с полиран гранит с диагонални ивици от тъмнорозов гранитогрес. Стените са облицовани със светлосив и тъмносив гранитогрес, а обемни ивици от цветен еталбонд оформят различни по големина пана. В центъра на перона е разположена скулптурна фигура, посветена на Европейския съюз.

Станцията е една от най-старите, построени конструктивно в Софийския метрополитен – още през 80-те години на миналия век. Бил е отлят и перонът. Тогава е изграден и тунелът между станция „НДК“ и станция „Европейски съюз“. Остават консервирани до започването на строежа на Втори метродиаметър. След разконсервирането се доизгражда в дължина станцията и се изгражда южният вестибюл, на който има изграден асансьор за трудно подвижни граждани и майки с деца.

Архитекти на станцията са Елена и Фарид Пактиавал.

Връзки с градския транспорт

[редактиране | редактиране на кода]

Метростанция „Европейски съюз“ се обслужва от 3 автобусни линии от дневния градски транспорт и 1 линия от нощния транспорт:

  • Автобусни линии от дневния транспорт: Х9, 94, 102
  • Автобусни линии от нощния транспорт: N2

До метростанция „Европейски съюз“ има трамвайно трасе, което е частично разрушено и закрито от Столична община, въпреки протестите на жителите в „Лозенец“. Трасето му по бул. „Арсеналски“ днес е скоростно трасе за автобусните и тролейбусните линии.

Метростанция „Европейски съюз“ се обслужва от 1 тролейбусна линия:

  • Тролейбусни линии: 7