SFP

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Направо към: навигация, търсене

SFP (на английски: Small Form-factor Pluggable) е приемопредавателен разширителен модул, използван за предаване на данни в телекомуникациите, който осигурява по-голяма гъвкавост при избора на преносна среда (медна усукана двойка или оптичен кабел). SFP модулите се предлагат с възможности за предаване на данни със скорост до 4,25 Gbps. Подобрен стандарт на SFP е SFP +, който поддържа скорости до 10 Gbps.

Механичните размери на SFP модула са: височина - 8,5 mm (0,33 инча), ширина - 13,4 mm (0,53 инча) и дължина - 56,5 mm (2,22 инча).[1]

Видове[редактиране | edit source]

SFP модул - изглед отпред
SFP модул - изглед отстрани
  • SFP модули за оптичен кабел - обикновено се предлагат в няколко различни категории:
    • за многомодови влакна, с бежов или черен цвят на дръжката.[2]
      • SX - 850 nm[3]
        • за разстояния до 550 m, 1.25 Gbps (Gigabit Ethernet)
        • за разстояния до 150 m, 4,25 Gbps (Fibre Channel)
    • за едномодови влакна, със син цвят на дръжката.[2]
      • LX - 1 310 nm, за разстояния до 10 km
      • BX, за разстояния до 10 km[4][5]
        • 1 490 nm, BS-U
        • 1 310 nm, BS-D
      • 1 550 nm
        • XD - за растояния до 40 km
        • ZX - за растояния до 80 km
        • EX или EZX - за растояния до 120 km
  • SFP модули за медна усукана двойка
    • 1000Base-T - тези модули могат да се използват само за Gigabit Ethernet. Не са съвместими с Fibre Channel или SONET.

SFP +[редактиране | edit source]

COMBO6X карта с четири SFP модула

SFP + е усъвършенствана версия на SFP, която поддържа скорост на предаване на данни до 10 Gbps. Стандарта е въведен на 9 май 2006 г., а на 6 юли 2009 г. излиза версия 4.1.[6]

Източници[редактиране | edit source]

  1. INF-8074i Спецификация за SFP (Small Formfactor Pluggable) Transceiver 12 май 2001, SFF Committee
  2. а б SFP MSA (MultiSource Agreement)
  3. Agilestar/Finisar FTLF8524P2BNV specification
  4. Single Fiber Bidirectional SFP Transceiver June 16, 2010
  5. Gigabit Bidirectional SFPs Yamasaki Optical Technology, June 16, 2010
  6. Specifications for Enhanced Small Form Factor Pluggable Module SFP+ Revision 4.1, July 6, 2009