Беседа:Терористични актове, престъпления и нарушения на човешките права, извършени от привърженици или членове на БКП/Архив 1

Съдържанието на страницата не се поддържа на други езици.
от Уикипедия, свободната енциклопедия
Архив Това е архив на стари беседи.
Моля, не редактирайте съдържанието на страницата!
Ако желаете да започнете нова дискусия или да подновите стара, моля, направете го на текущата беседа.

Първи етап

Мнение на Tangra632

Не бих казал, че това тук е статия. Източници няма, а информацията е силно преувеличена. В следствие на Народния съд загиват около 3500 души. Цифри от порядъка на 100000 са смехотворни, още повече че не са посочени никакви източници за тях. Това е Уикипедия - място, където (поне се правят опити) историята да не се нагажда на който както му харесва. Никой не отрича терора на Народния съд, но това не означава, че трябва да се измислят грамадни цифри, дошли в следствие на "нови проучвания", напоследък много популярни (за жалост). Според такива нови проучвания може и да излезе, че българите са скандинавци. Авторът доста се е постарал да вложи личната си преценка, което не е добре. Tangra632 07:36, 7 юли 2007 (UTC)

Ето един пример за лекомислие в писанията : "Нареждането от Москва е да има около 30 смъртни присъди на този съд. Само след месец и половина обаче биват осъдени сумарно 2 730 души на смърт и още на следния ден, 2 февруари 1945 г. присъдите са изпълнени." Явно наказателните отряди са били доста заети - 2730 души да бъдат разстреляни за ден. Това е глупост.Tangra632 07:45, 7 юли 2007 (UTC)
Попаднал си на Божия дух, а бог е упорито говедо. Успех в борбата.--Фипс 01:20, 9 юли 2007 (UTC)
Възможно е обаче 3500 да са (примерно) убитите, осакатените, а 100 000 да са репресираните (може би трябва да са види колко лица са подали молби за обезщетение). Още нещо, 3 500 се пише така 3(непренасящ интервал)500 (със съответния бутон nbsp).--Фипс 01:20, 9 юли 2007 (UTC)
Точно това е истината - загиналите в следствие на действията на Народния съд са някъде към 3650, точната цифра на помня, а 100000 са репресираните, сиреч тези, попаднали в лагер - но не в периода 1944-45 а 1945-1989. Тъй че битката продължава :)Tangra632 05:01, 9 юли 2007 (UTC)

А Трайчо Костов е пометен не през 1944-45, когато сам е бил доста деен участник в зулумите на т.нар. Народен съд, а при показните процеси от 1949-а. Махам го. Aramis: Oui?... 07:48, 10 юли 2007 (UTC)

Заглавието?

Изобщо така ли ще остава това заглавие? Ако да, необходимо е пояснение. Едва ли всички единодушно са наричали "периодът в месеците след 9 септември 1944" "комунистически терор"... --Спири / беседка 07:00, 10 юли 2007 (UTC)

Съгласен съм. Трябва някаква промяна, но създадох подобна дефициния тъй като в момента съм прекалено зает с други статии, а преместването изисква повече енергия върху тази. Знам че не му е мястото тук, но има ли някакъв начин този шаблон да бъде направен на български ? Той се състои от други шаблони, които обаче са защитени. Необходим ми е за създаването на тази статия. Помощ ??? Tangra632 10:45, 10 юли 2007 (UTC)
Оправих връзките. Шаблонът ще го направим, трябва да го разгледам. --Daggerstab 10:51, 10 юли 2007 (UTC)
Основният проблем май ще е преводът на термините. --Daggerstab 10:53, 10 юли 2007 (UTC)
Ако ще се мести, добре е да се сложи едно „в България“. Темата е доста обширна... --Спас Колев 11:18, 10 юли 2007 (UTC)
За шаблона ми пиши в беседката, ако трябва ще помагам. :) Не мисля, че статията трябва да остава, като "терор", още повече че това не е нещо от вида на сталинските чистки, нито пък свалянето на диктаторско правителство в Африка. Това неозначава, че не заклеймявам действията на Народния съд, но жертвите далеч не са толкова много, че да се характеризира този период като "Терор". Нито пък периода до 1989. Tangra632 11:40, 10 юли 2007 (UTC)

Не съм много сигурен в съществуването на обекта на статията. Това си е статия за Народния съд в момента, което чета. Отделно може да има статия наистина за терора септември-октомври 44 - безприсъдното време под заглавие работно Следдеветосемпетмврийски събития - сравнително неутрално.--193.200.14.182 11:41, 10 юли 2007 (UTC)

Не мога да разбера възраженията срещу заглавията. 1) Обектът е различен от народния съд, по-широк, но времеви по-тесен. Едното е учреждение, съществувало отпреди 44 (изглежда), докато КТ се сочи само за 1-2 години. По-широкият обхват се изразява в това, че не се описва даден държавен орган, а неговата практика, политиката в страната, изпълнението на присъдите, спазването на човешките права и тн. 2) "Следдеветосептемврийски събития" има точно 0 попадения в Гугъл. Никой не го нарича така. Не че понякога не се изковават термини в заглавията в Уикипедия, но това е когато се цели разграничаването на 2 статии (Президент на САЩ в България, груб пример), и по принцип е нежелателно. Следдеветосептемврийски събития са още много неща - не става ясно нито че е за репресии, може да е за развитието в селското стопанство, например, нито пък става ясен времевият обхват. 3) Уточнение в скоби "България" може и да е резонно. Мисълта ми е: преди да местите, дайте няколко примерни заглавия, за да се види кое е по-съвършено.--Фипс 17:26, 11 юли 2007 (UTC)
Ами ние даваме - ти ги критикуваш - никой не мести - моторът върви гладко.Ухилен съм Да беше ли предложил нещо? Статията в момента наистина е за Народния съд - няма друг Народен съд. --Мико Ставрев 17:51, 11 юли 2007 (UTC)
Междувременно за да ти се поизясни След-9-9 събития - статията за Белия терор се казва Априлски събития.--Мико Ставрев 17:53, 11 юли 2007 (UTC)
За априлски събития има поне 3 срещания в Гугъл (изключая въстанието), за След9.9.ийски - нищо. (Ако приложим към След99йски критерия на Спири /който е грешен/, съвсем пропада предложението.) Аз не казвам, че не работи моторът, загрял е, даже форсира, но в грешната посока. Отчел съм, впрочем, в предходното си мнение предложенията на Колев и твоето. Другите обаче нищо не предлагат. Аз няма да предлагам, защото по моему статията не трябва да се мести (или максимум уточнение "България")--Фипс 19:30, 11 юли 2007 (UTC)
Добре бе, Филипе, безспорно "всички наричали" трябва да го зарежем. Вярно е и, че не трябва да си измисляме. Но ти наистина ли смяташ, че Комунистически терор е периодът от 20 декември 44 до 29 април 45? Статията на практика няма обект майната й на наутралността засега. Реален енциклопедичен обект е кървавият танц в първите два месеца на ОФ властта - септември и октомври - безприсъдното време, реален обект е и Народният съд - присъдното време, а това което имаме тук какво е? Говно - за бързо изтриване.--Мико Ставрев 19:36, 11 юли 2007 (UTC)
Фипс, сигурен ли си че си ме разбрал правилно? Аз написах: Едва ли всички единодушно са наричали "периодът в месеците след 9 септември 1944" "комунистически терор"... Аз не отричам че словосъчетанието се среща и използва; просто считам, че ако остане под това име статията, трябва да уточнява кой нарича този период по този начин. От училище още не обичам история, особено българска; затова и не се наемам да се изказвам по-непредпазливо от необходимото. --Спири / беседка 19:40, 11 юли 2007 (UTC)
Ако си искала да кажеш "Не може да се казва така, защото някои не го наричат така" - разбрал съм те.// Ако си искала да кажеш "Не може да се казва така, защото и други неща (в България, по друго време) се казват така" - не съм те разбрал, извинявай.// Мико, как дефинираш Народен съд: а) орган, б) метонимия/синекдоха, включваща изпълнението на присъдите, законодателството и целия облик на събитията? --Фипс 19:53, 11 юли 2007 (UTC)
б) макар и да се въздържам за синекдохата:-)--Мико Ставрев 19:55, 11 юли 2007 (UTC)

Край

Според мен статията си е директно за триене. Въпросната личност, която пише за т.нар. "Терор", очевидно пише същото, коеот присъства и в статията за Народен съд. Да не говорим, че тя не отговаря на нито един от критериите за статия в Уикипедия. Някой доста се старае да нагажда работите както му е удобно, затова и пише такива безсмислени статии. Ако иска да си пише цифрите измисляни насън - нека го прави в "Народен съд". Така поне ще можем да дискутираме на едно място. Моето предложение - изтриване на тази статия. Tangra632 14:12, 12 юли 2007 (UTC)

Сега аз имам въпроси:
  • Как решихте, че събитията след 46-та не са комунистически терор? (Че не са комунистически съм съгласен, защото няма нищо комунистическо в тоталитарната партокрация, но репресиите са си терор (май?))
  • Нима всички тези събития са равни на учреждение от 68 състава? Нима НарСъд и изпълнението на наказанията е едно и също? (Това за метонимията беше упрек, защото тук не е литературна творба /Не можем да кръстим статията за България примерно "земен рай"/.)
  • Не може поради привидно безсилие да се трие една статия, има си блокиране на потребители, например. Една защита на страницата би била удобна, за да се обсъди на беседата.--Фипс 17:17, 12 юли 2007 (UTC)
Има и още нещо - тя просто може да се слее с тази за Народния съд. Според мен не е нужно разпокъсването на темата на малки статийки като тази. Тук може да има и малко разминаване в разбиранията за "терор". Да, тогава "другарите" от Народния съд са хващали и "съдели" политици и други както им падне, но за мен това са репресии а не терор. Че арестуват половината политически елит - арестуват го. Че разстрелват маса хора ей така - разстрелват ги. Но да си кажем честно, не мисля че Народният съд и, както някои елементи обичат да слагат всичко в кюпа, "комунистите" са плячкосвали и убивали който цивилен им падне по селата и са го правели за кеф. Ето това разбирам аз под "терор". "Репресия" и "терор" може да си имат дефиниция, но в зависимост от темата тя се изменя по някакъв начин. Тъй че не мисля, че въобще трябва да има статия озаглавена по този начин, а събитията след Девети трябва да се пишат в статията за Народен съд. Tangra632 19:12, 12 юли 2007 (UTC)

Окупация

Драги колега Краси (беседа - приноси), тази „окупация“ от Червената армия, на която толкова държиш, в случая изобщо не е важна - тя е била определяша за вземането на властта на 9 септември 1944, но цитиранят терор е дело на туземците с власт, а не на иноземците! Неуместно е нейното споменаване и я трия. Поздрави! --Elkost 13:32, 14 юли 2007 (UTC)

Колега Elkost, червеноармейците извършиха също доста убийства, убиха например градинаря от украински произход в стопанството на големия русофил, стария министър Данев. Убиха един възрастен руски войник в Сливен, който като се напиеше все повтаряше: "кого освобождаваме, та тези хора са свободни", ограбваха и изнасилваха на поразия, каквото им падне при първа възможност. Това ако не е терор какво е тогава? Питай хората които преживяазниха тези ужаси а не разни комсомолци и деца на извършителите на това зло, пишещи толкова често тук.Разни Скрочовци и Тангри. --Povik16юли 2007

Терор

Ай като ще пишем за терора в България нека започнем от 1878. Как са били тероризирани турците, после 1885, после по времето на Стамболов как са били тероризирани руснаците и русофилите, терора над държавата на Александър Малинов и Васил Радославов,диктатурата на Александър Цанков, диктатурата на Борис ІІІ, Богдан Филов и Втората световна, след комунистическите репресии над 8 милиона българи и т.н. --Scroch 09:48, 15 юли 2007 (UTC)

Благодаря за Вашето предложение! Ако смятате, че някоя статия трябва да бъде написана или подобрена, моля чувствайте се свободни да направите тези подобрения. Уикипедия е уики, така че всеки може да редактира почти всяка статия просто като щракне бутона Редактиране отгоре. Дори не е нужно да сте влезли (въпреки, че има много причини да го направите). Уикипедианската общност Ви окуражава да бъдете смели, когато редактирате статии. Не се притеснявайте, ако от време на време допускате неволни грешки — вероятно те ще бъдат открити и оправени бързо. Ако не сте сигурни как се редактира, вижте тук или потренирайте в пясъчника.--Фипс 00:41, 16 юли 2007 (UTC)
Фильо не ми се прави на голямата работа. Тук си от по-малко време от мен. --Scroch 08:26, 16 юли 2007 (UTC)
Второто изречение е вярно, първото не мога да го разбера. Какво имате предвид?--Фипс 10:16, 16 юли 2007 (UTC)
Вашето наддменно държание е неприложимо спрямо мен --10:32, 16 юли 2007 (UTC)
Съжалявам, ако Ви се е сторило надменно, не е, но текстът на шаблона е стандартен.--Фипс 11:22, 16 юли 2007 (UTC)
Текстът е от предназначен за новаци (не от ДДД) и отговарятено на моето мнение с него е надменно държание от ваша страна. --Scroch 11:32, 16 юли 2007 (UTC)

Добре, като че ли си казахте достатъчно и достатъчно се отклонихте от темата... Scroch, на мен не ми стана много ясно какво имаше предвид — одобряваш или не думичката терор в заглавието, имаш ли предложение как да се промени заглавието/съдържанието на статията? Или само емоционален коментар? :-) --Спири / беседка 11:51, 16 юли 2007 (UTC)

Не одобрявам станалото в последно време модно течение да се плюе по времената между `44 и `89 без да се отчитат за същите глупости станали преди `44 и след `89 и заявяването на едва ли не че този период е бил най-черният в нашата история. --Scroch 12:04, 16 юли 2007 (UTC)
Аз се въздържах досега, но не ми изтърпя търпилото, това наистина не е статия, още в самото заглавие има пристрастие, и всички числови данни е редно да бъдат подкрепени с източници, и това тук е като пионерското движение - изсмукано от пръстите, не знам какво се чудите, аз направо бих я изтрила...--Радостина Георгиева 04:37, 17 юли 2007 (UTC)
Това, Скроч, стана ясно и с първия ти пост. Всички останали статии могат да бъдат създадени или допълнени. А за тази нещо конкретно имаш ли предвид?--Фипс 04:57, 17 юли 2007 (UTC)

Предложения за подобряване на текущата версия на статията

Статията е защитена към определена версия. Нека ди видим, какво може да се подобри към нея и да се внесе в нея. Моля СпиритусДеус/Повик/Анапивец/Esquire/Краси да дават дават обосновани и конкретни (точните думи) предложения.--Фипс 04:57, 17 юли 2007 (UTC)

Заглавието

Заглавието беше променено, има ли други предложения?--Фипс 04:57, 17 юли 2007 (UTC)

Времеви обхват на статията

Дали да е само 43- 47-ма примерно или 43 - 89 г?--Фипс 04:57, 17 юли 2007 (UTC)

Терора започва всъщност много преди 9.9.1944 г., когато комунисти и пладняри извършват множество терористични актове(четете хвалебствените спомени на извършителите и в архива на съда) така че това определение е неточно. Терора е продължил до 80-те години. Последните по-извесни терористични атентати са на писателя Георги Марков в Лондон, Симеонов от ВВС, издателя Красимир Пеев, Париж, журналиста Владимир Костов(неуспял), Париж, писателя Иван Славов(неуспял)от Бетесда, САЩ, Борис Арсов, Копенхаген(отвлечен и убит в България), Георги Филипов(агент Маринов), който излъга ДС да му даде пари за да убие Арсов от Копенхаген, убит в Холандия, писателя Никола Николов(неуспял),САЩ и множество други по-малко познати.

Така че комунистическият терор в България е от началото на 20-те до края на 80-те години! Освен това, смятам че Народния съд е само част от терора на комунистите. Точните данни за него са в Държавен архив. Общия брой на жертвите от терора можете да го намерите в архива на БКП/БСП и в архива на Съда. Потребител:Povik 03:22, 19 юли 2007 (UTC)

Това ми намирисва на оригинално изследване, а не това е целта на Уикипедия. --Vladko 08:46, 6 август 2007 (UTC)

Източници

Тази статия е по-обща, а и някои събития са общественоизвестни. Все пак, кои източници могат да се добавят?--Фипс 04:57, 17 юли 2007 (UTC)

предложение за изтриване

Напълно съм сериозна за предложеието. "Комунистически терор в България е периодът в годините след 9 септември 1944" - кои години точно, колко години, ами тя и 2007 е СЛЕД 1944...

"когато хиляди предполагаеми противници на комунистическия преврат" - само предполагаеми?, не е имало истински противници? и какво е хилиади - 2000, 200,000?!

"са разстреляни или осъдени по бърза процедура на дългогодишен затвор." Колко от тези хилиади са разстреляни и колко осъдени на затвор?

"Общият брой на жертвите надхвърля 3500 души" - под жертви само физически унищожени ли се има предвид или лежали по затвори, изселени, уволнени от работа, с иззето имущество?!

"а повече от 20000 са осъдени на принудителен труд в лагер или тъмничен затвор" - нещо като имена на лагери, имена на затвори, официален източник?

"ограбени или изселени. Жертвите са предимно опозиционни лидери, демократи, интелектуалци, журналисти, полицаи, военни, духовници, професори и народни водачи. Убити са регентите, министри от 5 правителства, 62-ма народни представители. Даже тленните останки на цар Борис III са изровени от Рилския манастир и осквернени и похитени." - ще ми обясни ли някой какво значи да похитиш останки? --Радостина Георгиева 06:31, 17 юли 2007 (UTC)

Да похитиш на литературен български значи да отвлечеш, ограбиш. Тленните останки на цар Борис са били изровени от гроба му в Рилския манастир, защото комунистите не могат да се помирят с мисълта че хората се стичат масово на поклонение там. Лев Главинчев и още един "юнак" мисля че беше Раденко Видински изравят през ноща трупа на Царя и го закарват с една джипка до дерето на реката която минава покрай резиденцията Врана. Там го заравят но само на полвина. Градинаря го намира и го заравя и слага кръст. Явно че Лев Главинчев и другия са бързали и им е било по-важно да влязат в резиденцията и да плячкосват. Макабрена история, нали? Потребител:Povik , 00:41, 19 юли 2007

Явно не сте разбрали: кости не могат да се похитят, похищават се живи хора. --Радостина Георгиева 02:53, 22 юли 2007 (UTC)

Много добре сме разбрали даже че тленните останки на българския цар са били осквернени и отвлечени от един от главните ръководители на комунистическия терор, сaдиста Лев Главинчев. Наистина обикновенно се отвличат живи хора, но комунистите са се плашили видимо и от мъртвите. Това е първият на мене известен случай да се отвличат мъртви в християнския свят. Вторият е когато един "нашенец" похити тленните останки на Чарли Чаплин в Испания и поиска пари от децата му за да ги върне. И той се казваше Георгиев като тебе но не беше никак радостен като го осъдиха на гаротиниране. Главинчев и Г. Димитров умряха от препиване. --Потребител:Harius

Според мен тази статия е безсмислена, неспазваща стандартите за енциклопедичност и неподкрепена с цитати. Би следвало да се изтрие. --feanor 20:32, 24 юли 2007 (UTC)

ИСТИНАТА БОЛИ, но статията не бива де се трие заради това че някого го боли и се опитва да ни залъгва с "енциклопедичност"! СМИСЪЛА от познаването на истината е в това, че дай Боже, това няма да се повтори никога повече!

 --Потребител:Harius
Истината обикновено се подкрепя с аргументи и доказателства, каквито в тази статия не са приведени. Желателно е също при изказване на истини да се спазват граматическите правила на съответния език (например пълният член). Аз лично нямам намерение да отричам, че комунистически терор е имало. В една енциклопедия обаче следва статиите да изказват факти и да са подкрепени с източници. Това тук изобщо не е статия. --Feanor 09:23, 26 юли 2007 (UTC)
Господин Povik, ако убийството на Георги Марков се квалифицира като "терор", тогава какво да кажем за смъртните присъди на двамата Розенберг ? Нека квалифицираме и това като терор - американския терор. Нека напишем и статия за това. А лова на вещиците ? Един от тези, чиято кариера пропада, е Опенхаймер. Да не говорим за много други режисьори, интелектуалци, журналисти и т.н. Що не пишем и за съвременния американски терор в Ирак - гаврите в Абу Гариб, и американските войници които за кеф убиха десетки цивилни. Само не ми е ясно защо няма статия за терора на изкуствената демокрация, дошла в България под формата на държавен апарат благодарение на хора като вас. Истината боли, нали ? Защото вашите изказвания са си ваши - гледната ви точка не е важна тук. Комунизъм вече няма, а телевизията и всички медии бълват достатъчно глупости. Следователно не трябва да имате проблем и да се пенявите тук като 17-годишни дисиденти, решили да променят света. Това е беседа, и мисля че може да се зароди солиден спор за въпросния терор, но предлагам всички да спрем тук. Статията е безсмислена - ако не бъде изтрита, то аз лично ще напиша статия за горепосочените неща. Tangra632 17:24, 30 юли 2007 (UTC)

Другарко Тангра, явно твоите понятия за право са от времето на сталинизма, тъй както си ги запомнила от политинформациите на вашите комсомолски събрания.

1. Серията от атентати, убийства и опити за убийства на инакомислещи по времето на тоталитаризма (до 1989г.)се считат от съвременното общество именно за терористични актове.

2. За фамилията Розенберг беше доказано в един демократичен съд че са съветски агенти и бяха осъдени именно за това според закона който те познаваха много добре.

3. Опенхаймер никога не е бил осъждан. На него просто му бе забранен достъп до класифицирана информация в определен период от време, когато СССР даваше мило и драго да се добере до тайната на атомната бомба на която той бе създателя, тъй като специална комисия реши това заради интересите на САЩ и Свободния свят. Президента Кенеди даже го награди със орден за заслугите му към САЩ и демокрацията.

4. Че американски войници са се държали варварски с цивилни и затворници в Абу Грейб е отвратително, но те бяха осъдени своевременно за деянията си. Вчера американски съд осъди други американски войници на по 110 години затвор за подобни деяния. На война наистина е трудно да контролираш емоциите на хиляди войници които непрекъснато са свидетели на варварски деяния от страна на противника. Но искам да те питам: колко съветски войници бяха осъдени за варварските си деяния когато СССР нападна Полша 1939 г, заедно с Хитлер? Беше ли някой осъден за 6-те хиляди подло убити полски войници и офицери в Катимската гора, без съд и присъда и противно на международните закони за третиране на военнопленници? Беше ли някой осъден в СССР за изстъпленията, изнасилванията и грабежите които Червената армия извърши по завоевателния си път през источна Европа до Берлин. Не. Войниците даже са били поощрявани за тези си деяния извършени на териториите на Румъния, Молдавия, Украина, България, Югославия, Австрия , Унгария, Чехия, Полша, Литва, Латвия, Естония, Финландия и Германия. Беше ли някой осъден за варварствата на Червената армия в Афганистан или Чечня?

5. Комунистическият терор в България започва още през 1923 г. и продължава през 1925 с атентата на църквата Св. Неделя (с около 170 убити и над 500 ранени), атентатите по софийските улици и другаде в страната след това, както и масовият терор в годините след 1944 г. Т.н. "народен съд" е също част от комунистическия терор. Така че тази статия трябва да бъде прередактирана основно и допълнена с множеството факти които са изпуснати. За да не сполети никога повече това зло България. Дай Боже!

Фарма

Към администраторите

Как да сложим предложение за изтриване на тази статия като страницата е защитена? Ясно е че в този си вид не може и не трябва да съществува - информация, изсмукана от пръстите, нищо конкретно, липсват източници, вече поне 3-ма човека споменаха това...--Радостина Георгиева 00:30, 6 август 2007 (UTC)

Радостина, сложете шаблона "изтриване" на беседата и идете на У:СИ да предложите статията за изтриване, и с шаблон на беседата става. --Г-жа Робинзон 00:35, 6 август 2007 (UTC)
Преместих шаблона на страницата. По принцип най-бързо би трябвало да е чрез У:ЗА - би трябвало всички администратори да я следят. --Спас Колев 14:38, 6 август 2007 (UTC)

Вариант

Комунистическият терор в България е сборно понятие за действията на някои от подчинените на БКП структури, и лица срещу правата на човека. Той се осъществява в годините от ... до ... (ИЗТОЧНИК). Комунистическият терор в България условно може да бъде разделен на два периода:

  • до 9 септември 1944г.:
    1. Атентата в църквата "Света Неделя"
    2. убийството на ... (имена, дати, факти, ИЗТОЧНИЦИ)
  • след 9 септември 1944г.:
    1. Народния съд
    2. убийството на ... (имена, дати, факти, ИЗТОЧНИЦИ)
    3. осъждането на ... (имена, дати, факти, ИЗТОЧНИЦИ)
    4. изселването на ... (имена, дати, факти, ИЗТОЧНИЦИ)
    5. ограничаването на правото на образование, творческа, професионална, гражданска и личностна реализация на ... (имена, дати, факти, ИЗТОЧНИЦИ)

Всяка информация без БЛАГОНАДЕЖДЕН източник ще се изтрива моментално, без коментар!

--Иван Иванов 08:29, 6 август 2007 (UTC)

За търсещите източници - това би било много полезно http://www.nbu.bg/historyproject/ -- Ivo1973 09:06, 6 август 2007 (UTC)

Отново пояснения

За тези които се въздържат: погледнете статията Народна Република България, едно момче на 15 години прави чудеса с тази статия, аз пренаписах почти изцяло Пионерско движение, но:

  • първо: статия с такова заглавие не може да бъде енциклопедична и неутрална. Заглавието е общо, подвеждащо, емоционално, има правила за наименование на статия. Дори само по този критерий статията трябва да се изтрие
  • второ: Народен съд е конкретна статия, а тази тук може да се разбие на много други: терористични актове преди 1944, народен съд, лагери след 1944. ОТКОГА чакам някой да напише подробна статия с източници за лагерите (всички видове) в България. Никой не е написал за летните и есенни ученически и студентски бригади, за пионерските и средношколски лагери... хубаво е докато все още има живи свидетели на тези събития. Но не бабини деветинини като "много интелектуалци са преследвани, а други убивани"... според мен е срамно (не знам как други го приемат) че френската статия за Борис III е избрана, а нашата е 10 пъти по-малка, там би било чудесно място да се напише за останките на Борис. Разбирам пристрастията, аз лично имам роднини и познати, лежали по лагери, репересирани, интернирани, в това число моя прадядо и прачичо. Но по начина по който е написана тази статия е подигравка с интелекта на хората, които идват да четат Уикипедия, за да научат нещо ново и конкретно.
  • трето: както казах пренаписах пионерско движение, наскоро пренаписах и либертинство, но не искам да пиша такива статии, искам да си пиша статиите по физика, само че докато се пишат общи приказки, със съмнителна неутралност, без да са подкрепени от източници и на език от улицата, ще продължавам да ги предлагам за изтриване, най-малкото защото ми отклоняват вниманието от това, което ИСКАМ да пиша (за да оправям бакиите на други). Всеки, който пише тук, трябва да поема определена отговорност на раменете си. --Радостина Георгиева 15:56, 6 август 2007 (UTC)

Терористични актове и беззакония, извършени от комунистите в България

"Терористични актове и беззакония, извършени от комунистите в България" от всички комунисти? Браво заглавието е уникално. Трябва да влезе в У:Х --Scroch 14:33, 9 август 2007 (UTC)

Мда, пикаенето във фонтанчета включва ли се? И то е беззаконие. Хиля се Хиля се --Спас Колев 14:40, 9 август 2007 (UTC)
Хора, вие в ред ли сте изобщо? А какво е комунистически терор, ще обясните ли, за мен това е за хумор, терора за кой се отняся, за цяла България? За кой период? Аз не съм се чувствала тероризирана. Беззаконие значи без съд и присъда и в нарушение на човешките права. А какво е ТЕРОР някой тук наясно ли е изобщо? КОМУНИСТИЧЕСКИ терор от кой се прави, от всички комунисти? Писна ми от скодоумие, честно.--Радостина Георгиева 14:48, 9 август 2007 (UTC)
Нали и аз това казвам? --Спас Колев 15:10, 9 август 2007 (UTC)
Ааааа, ужас Ухилен съмУхилен съмУхилен съм ЗАТОВА ИСКАМ ДА Я ТРИЯ, не защото съм против да се пише за тези неща, както някои си мислят, а защото е трудно да се напише неутрално заглавие на такава статия, а нещата за които искат да пишат (доколкото мога да гадая какво искат да пишат) вече съществуват в отделни статии.--Радостина Георгиева 15:13, 9 август 2007 (UTC)

Държавен тероризъм

Давам алтернатива за заглавие: Държавен тероризъм (Народна република България) (по метода обект + пояснение в скоби), с дефиниция на държавен тероризъм в началото. Добре ли е, зле ли е? --Александър Бахнев 14:56, 9 август 2007 (UTC)

Държавен тероризъм е имало, но тогава тази статия трябва да е за контрабандата с оръжие и наркотици :-), мисля, че МНОГО хора не са наясно тук за разликата между терор и тероризъм, отделно повечето от вас дори не помнят този период. По-възрастните от нас учудващо се отнасяме към тези събития много по-разумно и безпристрастно. Не знам, не знам, не знам какво искат да пишат, затова съм предложила страницата за изтриване, ако е за Народния съд, да пишат там, такава статия има, ако е за атентата в Света неделя и такава статия има, ако ще е за паризанското движение (защото по дефиниция това е терористичен акт) и затова има статия, ако е за останките на цар Борис, това може да влезе в статията за Борис. иаз питам - КАКВО искат да пишат?Не само устата, и ръцете ме заболяха :-)--Радостина Георгиева 15:06, 9 август 2007 (UTC)
Може би наистина е най-добре нещата да се нахвърлят по различните статии, и най-много да се състави резюме на История на България. --Александър Бахнев 16:00, 9 август 2007 (UTC)
Все е терсене. С НРБ пропускаш 1944-1946. --Спас Колев 15:08, 9 август 2007 (UTC)

Смешки

В последните няколко часа се развличам със споровете около тая абсурдна статия. Докато другите се карат аз се смея. Заглавието вече бива (сигурно само то е 2 КВ) --Scroch 15:13, 9 август 2007 (UTC)

Аз се смея от седмици, затова искам да я ТРИЯ, защото е абсурдна, барабар със заглавието си!--Радостина Георгиева 15:14, 9 август 2007 (UTC)
Скроч, ти недей така да се смееш отстрани, ами се захващай с прозвищата на футболните отбори. Хиля се Хиля се --Спири / беседка 15:16, 9 август 2007 (UTC)
Не са наложащ проблем. Ще ги оправя до октомври. Просто не ми се занимава с тях понеже има страшно много прякори и работата е доста. --Scroch 15:19, 9 август 2007 (UTC)