Направо към съдържанието

Рага

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Тази статия е за музикалния стил. За града в Иран вижте Рей.

Рагамуфин (Raggamuffinn) музиката, обикновено се съкращава на рага (ragga) е под-жанр на денсхол (dancehall) музиката и реге, в която инструментацията се състои главно от електро музика (electronic music). Също така моделирането (сеймплинга, sampling) често играе важна роля в рагамуфин музиката.

Песента на Уейн Смит (Wayne Smith) Under Me Sleng Teng е продуцирана от Кинг Джеми през 1985 на Casio CZ-series синтезатор и се приема за „зародишна“ рага песен. Сингълът Sleng Teng изстрелял популярността на Джеми нагоре, и други продуценти бързо пуснали своите варианти, придружени от дузина различни вокалисти.

Рагата често е използвана за синоним на денсхол регето, но по-често се използва за денсхол с диджей (deejay) говорене, което е по-близо от колкото пеене. Според различни източници, терминът „рага“ не се използва в Ямайка. В Европа и САЩ, обаче „рага“, е по-популярно, от колкото „денсхол“.

Произход на рагата

[редактиране | редактиране на кода]

Раждането на рагата в Ямайка се случва когато електронната денс музика (electronic dance music) е разпространена в Запада. Електронната музика се разпространила бързо през 90-те години на 20 век, но и рагата не била изключение: тя променила и революционизирала реге музиката. Една от причините за бързото разпространение на рагата е главно това, че тя по-лесна и евтина музика за продуциране, защото регето, се свири с традиционни музикални инструменти.

Рагата се развила първо в Ямайка и по-късно в Европа, Латинска Америка и Африка. Накрая достигнала до Япония, Индия и другата част от света. Рагата повлияла сериозно на ранната джангъл (jungle) музика и също дала основа на синкретичната банграга (bhangragga), известна като бангра (bhangra). Джангъл музиката е повлияна от рага мотиви и изпълнители. В нея има много вокалисти, вземащи участие в джангъл песни. Неучудващо ранната джангъл музика има определени корени в баслайновете (basslines) и вокалите на рагата. През 90-те, рагата и брейккор (breakcore) музиката започнали да навлизат в ъндърграунд сцената, създавайки нов стил, известен като „рагакор“ (Raggacore).

Рагата продължава да съществува и да се развива, сливаща се с налагащата се реге продукция.

Рагата и хип-хоп музиката

[редактиране | редактиране на кода]

В късния период на 80-те, усилията на влиятелен ямайски рапър, Деди Фреди (Daddy Freddy), да слее рагата с хип-хоп музиката и да помогне в популяризацията ѝ, му донесли международно одобрение.

С развитието на рагата, все повече денсхол изпълнители започнали да приемат стилистични елементи от хип-хоп музиката, докато рагата, влияела все повече на хип-хоп изпълнителите.

Някои рага изпълнители вярват, че оприличаването на хип-хоп усета е решаващ за международната възможност за продаване на денсхол музиката. Действително, исканията на съвременната ритъм енд блус и хип-хоп публика в държавите, в които се говори английски, допринесли международния успех на денсхол изпълнители като Бийни Мен (Beenie Man), Shaggy (Шаги), Snow (Снол).

Терминът „рагамуфин“ идва от международното ragamuffin (котешка порода). Тя е дума, която е навлиза в ямайската лексика след като Британската империя колонизира Ямайка в 17 век. Освен пейоративната употреба на термина от британските колонисти, ямайската младеж утвърдила термина като обозначение за тесен кръг от хора. По тази причина рагата е музиката на ямайските рагамуфини (raggamuffins).

Кратък списък с рага изпълнители

[редактиране | редактиране на кода]

Кейпълтън, Деймиън Марли, Ninjaman Supercat, Papa San, Anthony B, Sizzla, Ragga Muffianismo, Baby Cham, Junior Reid, Buju Banton, Mr. Vegas, Spragga Benz, Pato Banton, Al Beeno, Beenie Man, Bounty Killer, Charlie Chaplin, Cocoa Tea, Cutty Ranks, Daddy Freddy, DJ Collage, Elephant Man, Lady Saw, Wayne Wonder, Ragga Oktay, Papa Dee, Raggademente, Sean Paul, Shabba Ranks, Tony Rebel, Rupee, Shaggy, Shinehead, Wayne Smith, Snow, Tippa Irie, Vybz Kartel, Irie, Yellowman, Barrington Levy, Patra, Junior Kelly, Ragga Saw, Tony Matterhorn, General Levy, General Degree, Apache Indian

Българските рага изпълнители

[редактиране | редактиране на кода]

Рага музиката не е много развита в България, но едни от най-известните изпълнители са Чефо Машината, NRG-D, RaggaOne, Sensei, Lubs-One, Zaffayah, Valentaka, Jahmmi Youth