Уикипедия:Разговори
Първи стъпки | Правна рамка | Енциклопедично съдържание |
Уикиетикет | Редактиране на страници |
Портал на общността |
Навигация |
Потребителски групи:
Обсъждания и заявки:
Обсъждания с консенсус:
Обсъждания с гласуване:
- Правила за гласуване
- Решения за политиката
- Вотове на доверие/недоверие: патрульори
- администратори
- бюрократи
- проверяващи
- редактори
Здравейте и добре дошли! Това е страницата за обсъждания на общността на Уикипедия на български език. Ако в момента пристигате на този сайт, някои негови аспекти могат да се окажат объркващи и нови за вас – затова с удоволствие ще ви помогнем.
Страниците Първи стъпки, Наръчник на уикипедианеца, Портал на общността и Често задавани въпроси ще ви помогнат с някои стандартни насоки, от които има нужда всеки нов редактор на Уикипедия. Ако в помощните страници има неясни места, непременно ни кажете, за да ги подобрим при първа възможност. Разгледайте ги, но и не се колебайте направо да зададете тук своите въпроси.
Отново ви приветстваме за добре дошли!
Изтрита снимка
[редактиране на кода]Здравейте, преди няколко месеца бях създал статия за един поет, но сега видях че снимката е изтрита от някакъв бот без основание.
151.251.251.138 14:16, 27 септември 2024 (UTC) (изпратено през Уикипедия:За контакти)
- Кой е поетът? Carbonaro. (беседа) 17:21, 27 септември 2024 (UTC)
- Кой е ботът? Pl71 (беседа) 13:07, 8 октомври 2024 (UTC)
- @Pl71 най вероятно CommonsDelinker Сале (беседа) 16:05, 8 октомври 2024 (UTC)
Връзки към личности
[редактиране на кода]Митрополит Симеон Варненски и Преславски или Митрополит Симеон Варненски и Преславски? Според мен вторият вариант е по-добър. Названия на професии, длъжности, звания, титли, мисля че е добре да са част от препратката, отколкото да стоят отделно. За съжаление бутонът за вмъкване на връзка във визуалния редактор не ги разпознава, трябва да се избере само името и евентуално да се вмъкне представката. Pl71 (беседа) 13:14, 8 октомври 2024 (UTC)
- Нито според правилата ни, [1] нито според нито една от познатите ми енциклопедии. -- Мико (беседа) 13:42, 8 октомври 2024 (UTC)
- Не само че няма причина да се вкарва титлата в препратката, но и има много случаи случаи когато има смисъл въпросната титла да е препратка към статия за въпросната титла. Особено в случаите когато личността има няколко титли а такива има изключително много. Сале (беседа) 15:37, 8 октомври 2024 (UTC)
Близък изток
[редактиране на кода]Здравейте. С Nk не можахме да се разберем относно изписването на съставното собствено име Близък изток, затова бих искал да инициирам по-обширна дискусия. За мен казусът е прост – изрично регламентирано е в правописния речник ([2]) и има редица публикации относно това ([3], [4]). Какво е мнението на общността? Carbonaro. (беседа) 17:48, 10 октомври 2024 (UTC)
- Как се пише: Близкия(т) изток или Близкия(т) Изток? - Павлина Върбанова Това е последната инстанция по въпроса за правописа. Кое не е ясно? Pl71 (беседа) 08:49, 11 октомври 2024 (UTC) PS Само не пишете "Среден изток", снощи го споменаха в някакъв филм. --Pl71 (беседа) 08:51, 11 октомври 2024 (UTC)
- Неяснотата е във въпроса с коя от двете думи е образувано съставното име „Близък Изток“: със съществителното нарицателно „изток“ (Изток (Q684)) или със съществителното собствено „Изток“ (Eastern world (Q1149081)/Ориент (Q205653)).
- Речникът казва две неща:
- „Когато съставното собствено име съдържа и друго собствено име, то също се пише с главна буква“
- „С малка буква се пишат думите изток, запад, север, юг, както и североизток, северозапад, югоизток, югозапад, когато... участват в съставни собствени названия, но не са тяхна първа съставка“
- Ако съставното име е образувано от нарицателното, тогава е релевантно второто правило и би се получило „Близък изток“. Ако е образувано от собственото, тогава е релевантно първото правило и се получава „Близък Изток“. В това е целият спор. --Спас Колев (беседа) 12:31, 11 октомври 2024 (UTC)
- Това е някак сходно на случая с разновидностите на Народно събрание. Имаме само Народно събрание, после Обикновено/Велико (Н/н)ародно събрание, а след това и техните поредности (напр. 1-во ВНС, 1-во ОНС, 1-во НС и т.н.). Всяка следваща уточняваща дума става част от собственото име, което на свой ред води до формирането на ново? (и отделно?) собствено име. И тук, както Спас отбелязва, се наблюдава противоречие с правилото Когато съставното собствено име съдържа и друго собствено име, то също се пише с главна буква... хем така, хем иначе. Ами да, двете правила са за ревизиране, а едното трябва да отпадне явно. Иначе винаги ще ги има тия чуденки. Но това е работа на последната инстанция... ъм, т.е. на ИБЕ към БАН. --Ted Masters (беседа) 14:38, 11 октомври 2024 (UTC)
- Изтокът се казвал Изток? Тези Уикиданни ще ви побъркат. Pl71 (беседа) 17:28, 11 октомври 2024 (UTC)
- Pl71, сайтът kaksepishe.com не е последна инстанция. Макар и много рядко там има грешки. Последната инстанция е ИБЕ. Сале (беседа) 12:58, 11 октомври 2024 (UTC)
- Павлина Върбанова винаги е посочвала своите източници и обикновено това са официалните речници на ИБЕ. Както и в случая. Сайтът е направен добре и е полезен. Pl71 (беседа) 17:40, 11 октомври 2024 (UTC)
- Според мен в конкретния случай важи правилото „С малка буква се пишат думите изток, запад, север, юг, както и североизток, северозапад, югоизток, югозапад, когато... участват в съставни собствени названия, но не са тяхна първа съставка“. Щом е упоменато изрично, едва ли е необходимо да бъде предмет на спорове между редактори. Между езиковеди – сигурно.
- Това е същото като:
Чл. 19. Авторът има право на справедливо и съразмерно възнаграждение за всеки вид използване на произведението и за всяко поредно използване на същия вид.
(...)
Чл. 24. (1) Без съгласието на носителя на авторското право и без заплащане на възнаграждение е допустимо:
(...)
2. използването на цитати от вече разгласени произведения на други лица за цели като критика или обзор при посочване на източника и името на автора...
- Едно правило може да отменя друго правило и това, между другото, ми прилича доста на логически въпрос – „Забранено е пушенето на територията на обекта. Разрешено е пушенето само на обозначените за това места“. Сега да ви питам: кое съждение според вас е правилно в крайна сметка? Пушенето разрешено ли е, или е забранено? Carbonaro. (беседа) 18:47, 11 октомври 2024 (UTC)
- "Пушенето на територията на обекта е забранено с изключение на обозначените за това места." е по-добрата табела. Някъде е забранено, някъде е разрешено. Когато пишат законите, добрите законодатели правилно изреждат изключенията от правилото за де не възникват питанки, да няма тарикати и да не сезират всеки път Конституционния съд. Езикът обаче не е нито математика, нито право. Pl71 (беседа) 06:15, 12 октомври 2024 (UTC)
- Едно правило може да отменя друго правило и това, между другото, ми прилича доста на логически въпрос – „Забранено е пушенето на територията на обекта. Разрешено е пушенето само на обозначените за това места“. Сега да ви питам: кое съждение според вас е правилно в крайна сметка? Пушенето разрешено ли е, или е забранено? Carbonaro. (беседа) 18:47, 11 октомври 2024 (UTC)
- Езикови справки: "Здравейте! Правилно е да се пише с главна буква само при първата дума: Близкия(т) изток.". Стан (беседа) 07:04, 12 октомври 2024 (UTC)