Пара: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Робот Добавяне: lv:Tvaiks
Редакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
{{към пояснение}}
{{към пояснение}}


'''Пàрата''' е [[вещество]] в [[газ]]ообразно [[агрегатно състояние]], най-често [[вода]]. Чистата водна пара представлява прозрачен газ, който при стандартно атмосферно налягане заема 1600 пъти по-голям обем от същото количество течна вода. В разговорния език „пара“ често се нарича и водата, която кондензира във въздуха и е видима във вид на [[мъгла]], [[облак|облаци]] и други.
'''Пàрата''' е [[вещество]] в [[газ]]ообразно [[агрегатно състояние]], най-често [[вода]]. Чистата водна пара представлява прозрачен газ, който при стандартно атмосферно налягане заема 1600 пъти по-голям обем от същото количество течна вода. В разговорния език „пара“ често се нарича и водата, която кондензира във въздуха и е видима във вид на [[мъгла]], [[облак|облаци]] и други.най-честите източници на водни пари са водните басейни и преди всичко моретата и океаните.В областта над екватора е изчислено,че от океанската повърхност годишно се изпарява воден слой с височина около 3 метра.



[[Категория:Вода]]
[[Категория:Вода]]

Версия от 09:49, 8 февруари 2009

Вижте пояснителната страница за други значения на Пара.

Пàрата е вещество в газообразно агрегатно състояние, най-често вода. Чистата водна пара представлява прозрачен газ, който при стандартно атмосферно налягане заема 1600 пъти по-голям обем от същото количество течна вода. В разговорния език „пара“ често се нарича и водата, която кондензира във въздуха и е видима във вид на мъгла, облаци и други.най-честите източници на водни пари са водните басейни и преди всичко моретата и океаните.В областта над екватора е изчислено,че от океанската повърхност годишно се изпарява воден слой с височина около 3 метра.