Междурелсие: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
JAnDbot (беседа | приноси)
м Робот Добавяне: hi:रेल गेज
Редакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
'''Междурелсието''' е разстоянието между вътрешните страни на [[релса|релсите]] при [[железопътна линия|железопътните линии]] мерено перпендикулярно на оста на пътя на 14мм от горния ръб на релсата. В наши дни най-разпространеното междурелсие, което често се нарича стандартно, е 1435 mm. То се се използва при 60% (по дължина) от железопътните линии по света. Линиите с по-малко междурелсие се наричат теснолинейни.
'''Междурелсието''' е разстоянието между вътрешните страни на [[релса|релсите]] при [[железопътна линия|железопътните линии]] или [[метро (транспорт)|метрополитените]], мерено перпендикулярно на оста на пътя на 14 mm от горния ръб на релсата. В наши дни най-разпространеното междурелсие, което често се нарича стандартно, е 1435 mm. То се се използва при 60% (по дължина) от железопътните линии по света. Линиите с по-малко междурелсие се наричат теснолинейни или теснопътни.
Някои държави по света поддържат линии с различно междурелсие. В Русия, например, то е 1520  mm.





Версия от 18:45, 26 септември 2009

Междурелсието е разстоянието между вътрешните страни на релсите при железопътните линии или метрополитените, мерено перпендикулярно на оста на пътя на 14 mm от горния ръб на релсата. В наши дни най-разпространеното междурелсие, което често се нарича стандартно, е 1435 mm. То се се използва при 60% (по дължина) от железопътните линии по света. Линиите с по-малко междурелсие се наричат теснолинейни или теснопътни. Някои държави по света поддържат линии с различно междурелсие. В Русия, например, то е 1520  mm. Шаблон:Техника-мъниче