Арматура: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
 
Редакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
{{бързо изтриване}}
рмировката е предназначена да поема опъни и по-рядко натискови вътрешни усилия, които бетонът не е в състояние да поеме.
рмировката е предназначена да поема опъни и по-рядко натискови вътрешни усилия, които бетонът не е в състояние да поеме.
[редактиране]
[редактиране]

Версия от 18:32, 18 април 2006

рмировката е предназначена да поема опъни и по-рядко натискови вътрешни усилия, които бетонът не е в състояние да поеме. [редактиране]

Типове армировка

   * Носещата армировка се определя по изчисления.
   * Монтажната армировка е тази армировка, която служи за обединяване на носещите пръти във мрежи и скелети, които не позволяват размествания преди и по време на бетонирането на елемента. Тя се определя въз основа на правила.
   * Разпределителната армировка се поставя при плочи, които работят в едно направление, и служи за разпределяне на евентуално концентрирано натоварване върху повече носещи пръти, а също за монтажна армировка.

[редактиране]

Класове армировка

   * Клас А-I има ниска граница на провлачване и голяма пластичност. Тя е гладка със кръгло напречно сечение. Диаметър от 6 до 40 мм. Използва се за монтажна, разпределителна и носеща армировка.
   * Клас А-II има кръгло напречно сечение с ребра по витлова (винтова) линия. Диаметър от 10 до 40 мм. Доставя се на пръти с дължина до 12 м. Използва се като носеща армировка.
   * Клас А-III има кръгло напречно сечение и оребряване по рибена кост. Диаметър от 10 до 40 мм. Доставя се на пръти с дължина до 12 м. Използва се като носеща армировка.
   * Телове клас В-I и Вр-I. Диаметри от 3 до 6 мм. Използват се за заварени мрежи и скелети и се получават от стомана А-I при студено изтегляне.