Всенасочен УКВ радиофар: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
VOR е техническо средство за радионавигация в гражданската авиация
 
Редакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
VHF Omnidirectional Range navigation system, VOR, е едно от най-важните изобретения в авиационната навигация. С помощта на VOR всеки пилот, който кара самолет оборудван с VOR може да закара без затруднения самолет от точка А до точка Б. Използването на VOR започва да става масово в гражданската авиация малко след вторта световна война, като и до днес в ерата на спътниковата навигация си остава първостепенно средство за "близка" радионавигация.
VHF Omnidirectional Range navigation system, VOR, е едно от най-важните изобретения в авиационната навигация. С помощта на VOR всеки пилот, който кара самолет оборудван с VOR може да закара без затруднения самолет от точка А до точка Б. Използването на VOR започва да става масово в гражданската авиация малко след вторта световна война, като и до днес, в ерата на спътниковата навигация си остава първостепенно средство за "близка" радионавигация.
Принципите на работа на VOR са прости. VOR-ът се състои от наземен предавател и применик в самолета. Наземния предавател предава два сигнала едновременно. Применика на борда на самолета приема двата сигнала едновременно. Единият е с постоянна диаграма на излъчване във всички посоки, а другия е с въртяща се диаграма на излъчване. Въртенето на втория сигнал е с постоянна скорост. Самолетният приемник приема и двата сигнала и ги интерпретира като "радиал" (азимут от предавателя към приемника). Така пилота на самолета има информация за азимута на своя самолет считано от предавателя.
Принципите на работа на VOR са прости. VOR-ът се състои от наземен предавател и приемник в самолета. Наземния предавател предава непрекъснато два сигнала едновременно. Применика на борда на самолета приема двата сигнала заедно. Единият е с постоянна диаграма на излъчване във всички посоки, а другия е с въртяща се диаграма на излъчване. Въртенето на втория сигнал е с постоянна скорост. Самолетният приемник приема и двата сигнала и ги интерпретира като "радиал" (азимут от предавателя към приемника). Така пилота на самолета има информация за азимута на своя самолет считано от предавателя. На повечето самолети има възможност за едновременно приемена на два VOR-а. Често VOR-овете на земята са съвместени с DME - Distance Measuring Equipment. Така съществено се повишава точността на опредляне на самолета във въздуха.

Версия от 01:34, 13 април 2007

VHF Omnidirectional Range navigation system, VOR, е едно от най-важните изобретения в авиационната навигация. С помощта на VOR всеки пилот, който кара самолет оборудван с VOR може да закара без затруднения самолет от точка А до точка Б. Използването на VOR започва да става масово в гражданската авиация малко след вторта световна война, като и до днес, в ерата на спътниковата навигация си остава първостепенно средство за "близка" радионавигация. Принципите на работа на VOR са прости. VOR-ът се състои от наземен предавател и приемник в самолета. Наземния предавател предава непрекъснато два сигнала едновременно. Применика на борда на самолета приема двата сигнала заедно. Единият е с постоянна диаграма на излъчване във всички посоки, а другия е с въртяща се диаграма на излъчване. Въртенето на втория сигнал е с постоянна скорост. Самолетният приемник приема и двата сигнала и ги интерпретира като "радиал" (азимут от предавателя към приемника). Така пилота на самолета има информация за азимута на своя самолет считано от предавателя. На повечето самолети има възможност за едновременно приемена на два VOR-а. Често VOR-овете на земята са съвместени с DME - Distance Measuring Equipment. Така съществено се повишава точността на опредляне на самолета във въздуха.