Административно деление на Сърбия и Черна гора

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Карта на административното деление на Сърбия и Черна гора
Карта на административното деление на Сърбия и Черна гора

Сърбия и Черна гора е историческа държава в централната част на Балканския полуостров, съществувала в периода 1992 г. - 2006 г. От 1992 г. до 2003 г. е Съюзна Република Югославия и след това през 2003 г. е преименувана на Сърбия и Черна гора. После през 2006 г. се разделят, и стават две отделни държави. След това през 2008 г. Косово и Метохия стана отделна държава под името Косово.

Тя представлява конфедеративна общност между републиките Сърбия и Черна гора.

Столици[редактиране | редактиране на кода]

Според Конституционната харта седалище на президента, парламента и правителството на Сърбия и Черна гора е Белград, а център на съдебната власт трябва да бъде гр. Подгорица.

Сърбия[редактиране | редактиране на кода]

Република Сърбия, със столица гр. Белград, включва в състава си 2 автономни области:

Останалата част от страната неофициално е наричана Централна Сърбия.

Освен това Сърбия е разделена на 29 окръга и административно-териториалната единица Град Белград, която е с ранг на окръг. Окръзите и столицата са съставени от 150 общини и 24 града.

Черна гора[редактиране | редактиране на кода]

Република Черна гора, със столица гр. Подгорица, включва 21 общини. Община Подгорица е съставена от 2 градски общини.

Източници[редактиране | редактиране на кода]

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Administrative divisions of Serbia and Montenegro в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​