Кунг фу тоа
Кунг Фу То'A (на персийски: کونگفو توآ) е иранско бойно изкуство, разработено от проф. д-р Ибрахим Мирзаи в периода от 1950 до 1970 г.
Стилът е уникален, оказвайки благотворно влияние върху ума и тялото. Комбинация от Северен и Южен Шаолин,[1] То'A по същество се уповава на овладяването на форми (хат, кхат) с характерните за стила движения и техники, еднакво ефективни, както с оръжие, така и без. Присъщо за източните бойни изкуства, стилът силно акцентира върху медитация, физическото и психическото здраве.
Днес Tо'A кунг фу е най-популярното бойно изкуство в Иран с над 200 000 ученици[2] и повече от 1 млн. последователи в цял свят.
Стилът съдържа близо 73 000 техники, комбинации и движения.[3] Динамични, вълнообразни и силно подчертани техники (нар. „шокови“), често завършващи с въртеливи движения.
История
[редактиране | редактиране на кода]Кунг Фу То'A е създаден от иранският учител Ибрахим Мирзаи в периода от 1950 – 1970 г. Мирзаи развива и създава този стил, целящ цялата енергия на тялото да бъде използвана по оптимално ефективен начин[4].
С финансовата подкрепа от шах Реза Пахлави, Мирзаи предприема пътуване през Азия, за да изучи различни бойни изкуства и така да създаде уникален персийски стил кунг фу. Именно това негово пътуване, води и до зараждането на To'А кунг фу.
Гранд Мастър Мирзаи натрупва сложни, задълбочени познания в Тае Куон До, Карате, Кунг фу, Йога и Тай Чи. Комбинирайки знанията си в няколко области, Мирзаи създава To'А кунг фу, чиято умствена и физическа подготовка правят тялото бързо, гъвкаво и много мощно, способно да освободи огромна сила в рамките на стотни от секундата. Създаването на този уникален стил отнема на Мирзаи 25 години.
След Иранската Революция, практикуването на То'A официално се забранява. Мирзаи се сблъсква с враждебността на Ислямските правителствени органи, преди всичко заради духовния аспект на неговото учение. Няколко години след Революцията го прострелват в краката. Успява да избяга в Турция, впоследствие в Европа, където и до днес неговото местоположение остава в неизвестност.[5] След поставената забрана в Иран и изчезването на Мирзаи, стилът То'A продължава да се разпространява от успелите да избягат. Повечето се отправят към Европа, останалите към Северна и Южна Америка и Близкия изток.[6]
От няколко години насам, То'А се счита за най-популярното бойно изкуство в Иран, признато като легален официален спорт.
Седемте форми
[редактиране | редактиране на кода]Има седем основни форми в Кунг Фу To' а. Вместо „форма“ термини като „кхат“ или „линия“, са по уместни. Формата представлява поредица от движения, съставена от много и различни техники, които служат както за самоотбрана така и за атакуване. След полагането на изпит, в присъствието поне на един Мастър, ученика получава лента на дясната си гърда на горната си дреха.
Отвъд физическото възпитание всяка една от седемте форми, се занимава с дадена философска тема.
- Анато'A
- Атадо
- Суто
- Самсамае
- Маяна
- Куанна и Вест Маяна (2 форми, Вест Маяна също се нарича Вест „Ай“).
- Ваймабато
Официално, зелен пояс се дава на То'A ученик преминал успешно изпит на всичките седем форми, изпълнени една след друга в низходящ ред. Когато ученик премине това изпитание, той сменя цвета на горната си дреха в червена.
След този етап, обучението преминава в овладяване на две форми с оръжие: Sai и Рукейма (меч).
Пояс
[редактиране | редактиране на кода]Свещеният пояс е съставен от червен плат, през средата на който минават различни по цвят ленти в зависимост от овладяната степен на ученика: бяла, зелена, кафява или черна. Червен пояс може да бъде носен само от Великия Учител Мирзаи.
Философия
[редактиране | редактиране на кода]Кунг Фу е свят изпълнен с движение, движение на силата, движение на красотата, движение на справедливостта и хуманността, движение на едно здраво общество, движение на чистата мисъл, там където лежи тайния език на душата. Това е нещо което свързват с пътя на сърцето, да преоткриеш пътя на чистото познание, онова което е било винаги в нас.
Друг начин за постигане на осъзнаване е медитацията. Използва се за прочистване на ума, освобождавайки практикуващия от мисли за присъствие, усилва концентрацията и те изправя пред собственото ти его.
Подобен аналог на идеята за пътят на чистото сърце и учението на седемте форми в Кунг Фу То'A, можем да намерим в персийската литература: „Съвещанието на птиците“ от Фаридудин Атар (1136 – 1230).
Съвещанието на птиците (Жар птица)
[редактиране | редактиране на кода]„Съвещанието на птиците“ („Manteq-ot-teir“) от Фаридудин Атар е персийска история за хиляди птици които предприели пътуване за да открият Жар птицата (Simorgh) – краля на всички птици. От всички птици само 30 достигат целта си и пристигайки, те осъзнават, че не кой да е, а самите те са Жар птицата.
Думата „Симорг“ се състои от персийските думи „Тридесет“ (SI) и „Птици“ (murgh).
Символика
[редактиране | редактиране на кода]Един от най-често използваните символи в Кунг Фу То'A е сокол с разперени криле. Произхода на този символ може да потърсим в една приказка за Жар птицата, където тя разпространява с крилото си семената от дървото на живота по целия свят. Соколът се смята за изключително проницателен със своите малки кръгли светещи очи. Зрението, ловните инстинкти, благородството и силата са негови характерни черти.
„Соколът ни учи както на бързина при движенията, така и на търпение и спокойствие. Той представя разпознаването на възможностите и вземането на правилни решения в подходящия момент. Учи ни на това, че при полагането на големи усилия, се постига голям успех. Той символизира лидерството, предпазливостта и вниманието. Той стои винаги зад бързия, добрия и чист ум и ни помага за това как да използваме нашите умствени способности по-ефективно за да постигнем нещата които искаме.“[7]
-
Сокол с разперени криле. Често символите Ин и Ян са хванати в неговите нокти.
-
Лого на гърба на горната дреха при Кунг Фу То'A.
-
Circular arranged Persian writing meaning „world of body and mind“.
Техники
[редактиране | редактиране на кода]Характерни техники за този кунг фу стил са т.нар. шокови техники. Тези техники са силно акцентирани в края на движението. За използването на тази техника, да бъдеш бърз и точен е по-важно от чисто физическата сила. Много техники завършват с (кратки) завъртания за преразпределение на силата към въображаемия противник.
Освен това, енергията на последната техника, се използва за следващата техника. Това е необходимо, особено за по-високите нива на формите, тъй като те стават все по дълги и единствения начин да бъдат овладени е, чрез прилагане на тези динамични техники и чрез правилна техника на дишане.
Източници
[редактиране | редактиране на кода]- ↑ Kung Fu Masters, Ibrahim Mirzaii Архив на оригинала от 2013-08-13 в Wayback Machine.. International Kung Fu Federation
- ↑ The History of the Iranian Martial Art Kungfu To’a // Архивиран от оригинала на 2012-03-07. Посетен на 2010-09-14.
- ↑ Kung Fu To'A Germany // Архивиран от оригинала на 2011-06-15. Посетен на 2011-01-13.
- ↑ www.thepathofkungfu.org // Архивиран от оригинала на 2012-04-02. Посетен на 2012-04-28.
- ↑ Ibrahim Mirzaii Biography // Архивиран от оригинала на 2013-03-18. Посетен на 2012-04-28.
- ↑ Kung Fu To'a International, архив на оригинала от 9 април 2012, https://web.archive.org/web/20120409234245/http://www.kungfutoa-international.com/KUNG%20FU%20TO'A%20INTERNATIONAL.html, посетен на 28 април 2012
- ↑ Kung Fu To'A – The falcon // Архивиран от оригинала на 2011-07-19. Посетен на 2010-10-08.
- Article Kung-Fu ToA – Aus der Unendlichkeit des Universums (German), p.57 ff., Karate Budo Journal, edition unknown.
- Valentina Gambar, article Kung Fu Toa – Persisches Kung-Fu (German), p.16 – 20, Kampfkunst International, edition 05/03.
Външни препратки
[редактиране | редактиране на кода]- World To'A Federation
- Kung Fu To'A Portugal Архив на оригинала от 2014-01-05 в Wayback Machine.
- Kung Fu To'A Netherlands
- Kung Fu To'A Sweden Архив на оригинала от 2014-02-05 в Wayback Machine.
- Kung Fu To'A Bulgaria
- Kung Fu To'A Canada
- Kung Fu To'A Norway Архив на оригинала от 2011-08-10 в Wayback Machine.
- Kung Fu To'A Germany Архив на оригинала от 2012-03-17 в Wayback Machine.
- International Bulgarian Kung fu To'A The Path of Kung Fu Архив на оригинала от 2012-04-02 в Wayback Machine.
- International Netherland Kung Fu To'A – SIMORGH Organization
- Photos of the opening ceremony of World TOA Championship 2011 in Shiraz, Iran