Транснационална корпорация: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м r2.7.1) (Робот Добавяне: ne:बहुराष्ट्रिय कम्पनी
Редакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
'''Транснационална корпорация''' (ТНК) или също като '''многонационална компания''' е корпорация, която разпростира дейността си в две или повече държави. Може да бъде наричана също и '''''международна корпорация'''''.
'''Транснационална корпорация''' (ТНК) е висша форма на [[корпорация]] в условия на [[глобална икономика]], която произвежда стоки и предоставя услуги в две или повече държави. Може да бъде наричана също и '''международна корпорация'''. Транснационалната корпорация е наднационална и обединява в себе си интернационалната корпорация и мултинационалната корпорация. Интернационална е тази [[корпорация]], която разполага със собствена база и производство в дадена страна, доминира в нейната стопанска дейност по отношение на износа и вноса, за което поддържа редица офиси и представителства в много други страни. Мултинационална е тази корпорация, която е базирана в страната си, но притежава филиали в много други страни.


Транснационалната корпорация е наднационална и обединява в себе си интернационалната корпорация и мултинационалната корпорация. Интернационална е тази [[корпорация]], която разполага със собствена база и производство в дадена страна, доминира в нейната стопанска дейност по отношение на износа и вноса, за което поддържа редица офиси и представителства в много други страни. Мултинационална е тази корпорация, която е базирана в страната си, но притежава филиали в много други страни.
Формирането на транснационални компании е явление, характерно за усилващия се процес на [[глобализация]]. Развитието на транснационалните компании е критикувано от [[антиглобализъм|антиглобалисткото]] движение. Примери за такива компании са огромни вериги хипермаркети, вериги за бързо хранене, [[софтуерна компания|софтуерни компании]] и т.н.
Формирането на транснационални компании е явление, характерно за усилващия се процес на [[глобализация]] и [[глобална икономика]]. Развитието на транснационалните компании е критикувано от [[антиглобализъм|антиглобалисткото]] движение. Примери за такива компании са огромни вериги хипермаркети, вериги за бързо хранене, [[софтуерна компания|софтуерни компании]] и т.н.


== Структура на ТНК ==
== Структура на ТНК ==

Версия от 11:15, 5 март 2013

Транснационална корпорация (ТНК) или също като многонационална компания е корпорация, която разпростира дейността си в две или повече държави. Може да бъде наричана също и международна корпорация.

Транснационалната корпорация е наднационална и обединява в себе си интернационалната корпорация и мултинационалната корпорация. Интернационална е тази корпорация, която разполага със собствена база и производство в дадена страна, доминира в нейната стопанска дейност по отношение на износа и вноса, за което поддържа редица офиси и представителства в много други страни. Мултинационална е тази корпорация, която е базирана в страната си, но притежава филиали в много други страни.

Формирането на транснационални компании е явление, характерно за усилващия се процес на глобализация и глобална икономика. Развитието на транснационалните компании е критикувано от антиглобалисткото движение. Примери за такива компании са огромни вериги хипермаркети, вериги за бързо хранене, софтуерни компании и т.н.

Структура на ТНК

Международната организация на труда дефинира ТНК като корпорация, чиито центрове на управление се намират в една страна, наричана "домашна страна" и няколко други страни, наричани "страни домакини", като между тях се извършва интензивен вътрешнофирмен обмен.

ТНК могат да бъдат разделени на три обши групи спрямо конфигурацията на тяхната продукция.

  • Хоризонтални интегрирани ТНК
  • Вертикални интегрирани ТНК
  • Разнообразни ТНК
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Multinational corporation в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​