Направо към съдържанието

Хамид Карзай

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Хамид Карзай
حامد کرزي
афганистански политик
Роден

Религияислям
сунитски ислям
Учил вБлизкоизточен технически университет
Политика
Партиянезависим политик
Президент на Афганистан
22 декември 2001 – 29 септември 2014
Семейство
СъпругаЗинат Карзай (ж. 1999)
Деца3

Уебсайт
Хамид Карзай в Общомедия

Хамид Карзай (на пущунски: حامد کرزی) е афганистански политик, бивш президент на Афганистан от 22 декември 2001 до 29 септември 2014 г[1]., първоначално като временен лидер, а след това като президент в продължение на почти десет години, от 7 декември 2004 до 2014 г. Той произхожда от политически активно семейство. Баща му, чичо му и дядо му са активни в афганистанската политика и правителство. По време на Международната конференция за Афганистан в Германия през декември 2001 г. Карзай е избран от видни афганистански политически дейци, за да изпълнява шестмесечен мандат като председател на Временната администрация. След това той е избран за двугодишен мандат за временен президент по време на Лоя Джирга (голямото събрание), което се провежда в Кабул. След президентските избори през 2004 г. Карзай е обявен за победител и става президент на Ислямска република Афганистан. Печели втори петгодишен мандат на президентските избори през 2009 г. Мандатът му приключва през септември 2014 г.

Карзай е роден на 24 декември 1957 г. в село Карз, област Кандахар в Южен Афганистан[2]. Той е етнически пущун от племето Попалази. Баща му Абдул Ахад Карзай е бил заместник-председател на парламента през 60-те години. Дядо му Хаир Мохамед Хан се е сражавал през Третата англо-афганистанска война през 1919 г. и е заместник-председател на Сената. Семейството на Карзай са силни привърженици на Захир Шах, последният крал на Афганистан. Неговият чичо Хабибула Карзай служи като представител на Афганистан в ООН и придружава крал Захир Шах в началото на 60-те години на миналия век в САЩ за специална среща с президента на САЩ Джон Ф. Кенеди[3].

Хамид Карзай посещава основното училище Махмуд Хотаки в Кандахар и афганисткото училище Сайед Джамалуддин в Кабул. Завършва гимназия в Хабибия през 1976 г[4]. След като завършва гимназия, той пътува до Индия като студент по обмен през 1976 г. и е приет да учи за магистърска степен по международни отношения и политически науки от университета Химачал Прадеш. Получава магистърска степен през 1983 г[5]. Карзай се премества в Пакистан, за да работи за набиране на средства за антикомунистическите муджахедини по време на съветско-афганистанската война през 80-те години[6]. Муджахедините са подкрепени от САЩ, Пакистан и Саудитска Арабия.

През 2000 и 2001 г. Карзай пътува до Европа и Съединените щати, за да помогне за събирането на подкрепа за антиталибанското движение[7]. Докато американските въоръжени сили се подготвят за конфронтация с талибаните през септември 2001 г., Карзай започва да призовава държавите от НАТО да прочистят страните си от Ал Кайда. Карзай говори шест езика: пущу, дари, хинди, урду, френски и американски английски.

  • Рицар от Ордена на Великия кръст на Свети Михаил и Свети Георги от Британската империя с възлагане на рицарство
  • Почетен професор на Туркменския държавен университет
  • Награда Квадрига (2004 г.)
Бурханудин Рабани президент (22 декември 2001 – 29 септември 2014) Ашраф Гани