Лопе де Агире

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Лопе де Агире
Lope de Aguirre
испански конкистадор и изследовател
Роден
Починал

Националност Испания
Псевдонимel Loco
el Tirano
el Peregrino
Лопе де Агире в Общомедия

Лопе де Агире (на испански: Lope de Aguirre) е испански конкистадор с баски произход, като името му става синоним за вероломство и жестокост.

Биография[редактиране | редактиране на кода]

Роден е около 1510/1518 г. в град Оняти в баската провинция Гипускоа, Испания, в благородническо семейство. Когато Франсиско Писаро се завръща след завоюването на Перу и със съкровищата на инките Агире е едва 20-годишен.

През 1544 г. се появява в Новия свят и взема активно участие в междуособиците на конкистадорите и в потушаването на индианските въстания. На 26 септември 1560 г. се присъединява към похода на Педро де Урсуа, който отплава надолу по Амазонка в търсене на легендарното царство Омагаус – вариация на Елдорадо.

Когато експедицията достига някъде около устието на Рио Негро, Агире с още няколко съмишленици убива на 1 януари 1561 г. Урсуа, а след това и сменилия го Фернандо Гусман, и се провъзгласява за ръководител на плаването. Плава нагоре по река Рио Негро, открива бифуркацията на река Ориноко – река Касикияре (410 km) и по Ориноко на 1 юли 1561 г. се спуска до океана. От там отрядът на Агире се насочва към остров Маргарита, където убива испанския управител и неговите привърженици и след като взима няколко заложници отплава за град Кумана (Източна Венецуела). Той разорява града и редица приморски селища на запад от него, заобикаля полуостров Гуахира и разграбва град Санта Марта.

По свидетелства на съвременниците си, се отличава с крайна жестокост – убива един свещеник, двама монаси, четири жени и собствената си дъщеря, без да се броят стотиците беззащитни индианци. Едновременно с това не признава и испанските власти в Америка и те организират специална експедиция за неговото залавяне. В края на 1561 г. испански войски под ръководството на Гутиерас де ла Пеня го обкръжават и залавят в джунглите на Венецуела и по бързата процедура го осъждат и обезглавяват.

Името на Лопе де Агире се използва като синоним на вероломство и жестокост. Писмото на де Агире до крал Филип[1] е ценен документ, който показва отношенията между Агире и испанската корона.

Източници[редактиране | редактиране на кода]

  • Магидович, И. П., История открытия и исследования Центральной и Южной Америки. М., 1965, стр. 274 – 277.

Вижте също[редактиране | редактиране на кода]

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Агирре, Лопе де“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​