Нашице

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Нашице
Našice
— Град —
град Нашице
град Нашице
45.4833° с. ш. 18.1° и. д.
Нашице
Страна Хърватия
ЖупанияОсиешко-баранска жупания
Площ205,2 km²
Надм. височина157 m
Население8173 души (2001)
КметЙосип Милетич
Пощенски код43500
Официален сайтwww.nasice.hr/hr
Нашице в Общомедия
Дворецът на рода Пеячевич

Нашице (на хърватски: Našice) е град в източната част на Хърватия, Осиешко-баранска жупания.

Общи сведения[редактиране | редактиране на кода]

Нашице е разположен в Славония. Южно от града се издига невисоката планина Кръндия, а на север се простира обширна долина чак до брега на Драва.

Най-близко разположени и почти на еднакво разстояние от Нашице са градовете Джяково, на 34 км югоизточно, и Дони Михоляц на 33 км северно. На 46 км югозападно се намира Пожега, на 52 км източно е Осиек. Нашице е голям транспортен възел. През него минават шосе и жп линията Осиек — ВировитицаКопривницаВараждин, също автомобилни пътища за Пожега, Дони Михоляц, Джяково и Славонски брод.

Градът е и индустриален център с развити дървообработваща и текстилна промишленост, циментов завод, хранително-вкусова промишленост. В околностите на Нашице има езера и развъдници и една от отличителните черти на местната икономика е риболовът.

История[редактиране | редактиране на кода]

Градът за първи път се споменава през 1229 г.[1] През XV в. в него е построен францискански манастир, чиято църква е една от главните забележителности в града. Градът е завладян от османците през XVI в. и те го владеят до XVII в. като през този период той се оформя като едно от главните селища в района. През 1734 г. Нашице е придобит от аристократичния род Пеячевичи и остава тяхна собственост до 1945 г. Техният родов замък е запазен до наши дни.[1]

Население[редактиране | редактиране на кода]

При преброяването от 2001 г. населението на цялата община възлиза на 17 320 жители, от тях 8173 души живеят в самия град.[2] Етническият състав според същото преброяване е следният:

Забележителности[редактиране | редактиране на кода]

Източници[редактиране | редактиране на кода]