Беседа:Бон Джоуви
Облик
Не трябва ли заглавието на статията да е на български? --Радостина 12:29, 31 май 2007 (UTC)
- Трябва, как да не трябва, но тук в нашата уики почти от половината сътрудници това не се приема. И не знам как бихме стигнали до някакво съгласие по този въпрос. Статии с заглавия на латиница има още много. Сменял съм заглавия на кирилица, след мен ги връщат. Даже съм получавал и укори за това. Така, че по тази тема отдавна съм се оттеглил. Но все още се надявам, че нещо може да се промени....(Прон 12:34, 31 май 2007 (UTC)--)
- Ами поне трябва да има някаква последователност и логика във всичко това, ако други певци и състави са на български, трябва и тази статия да е, отделно че в самата статия го има името на български. Много хора не могат да четат чужди езици, все пак тази енциклопедия се прави не за лично ползване... --Радостина 12:41, 31 май 2007 (UTC)
- Елементарната логика сочи, че щом сме българска енциклопедия всичко трябва да си е на кирилица и да са спазени правилата за превод и транскрипции. Това за чуждите езици си е също абсолютно вярно. Бълг уики си е за българи. До сега в България не съм виждал да е издавана енциклопедия с заглавия на латиница, но за съжаление нашата уики е първата от този род.(Прон 12:49, 31 май 2007 (UTC)--)
- Ами излиза, че хората, които имат властта да взимат окончателните решения, са лишени от елементарна логика :-). --Радостина 12:56, 31 май 2007 (UTC)
- Мисля, че нещо като гласуване по тази тема не е провеждано. Трябва да се допитаме до някои от първите в уикито. Аз съм от 15 месеца тук. Двама сигурни поддръжници знам, че са Емил Петков и Мико Ставрев.(Прон 13:07, 31 май 2007 (UTC)--)
- С Емо се познаваме (макар и задочно) от много години, не се и съмнявам, че е за това.:-) Докато пишех това, ето Webwe1 написа няколко статии с английски заглавия... мисля, че сериозно трябва да "седнем" и обсъдим някои неща и да се спазват безкомпромисно и стриктно.--Радостина 13:23, 31 май 2007 (UTC)
- Мисля, че нещо като гласуване по тази тема не е провеждано. Трябва да се допитаме до някои от първите в уикито. Аз съм от 15 месеца тук. Двама сигурни поддръжници знам, че са Емил Петков и Мико Ставрев.(Прон 13:07, 31 май 2007 (UTC)--)
- Ами излиза, че хората, които имат властта да взимат окончателните решения, са лишени от елементарна логика :-). --Радостина 12:56, 31 май 2007 (UTC)
- Ъхъ. С черни камионетки и контролен изстрел в главата... За някои статии е много по-вероятно да бъдат търсени с оригиналното си име (най-често на английски, но е възможно и на други езици), отколкото с някаква изсмукана от пръстите транскрипция и/или транслитерация. Уикипедия се предполага да отразява света, не да налага норми върху него. --Daggerstab 13:44, 31 май 2007 (UTC)
- Енциклопедията е БЪЛГАРСКА. Който иска да търси оригиналните заглавия може да си ги търси на оригиналния език. Затова са направени и МЕП. Погледни в японската, руската, арабската да видиш дали има такова нещо. Те могат да ги транслитерират, ние не можем, бре да му се не види! Тази енциклопедия се прави за общо ползване, за хора, които не могат да четат други езици. Аргументът ти е тийнейджърски и дори не подлежи на коментар. --Радостина 15:51, 31 май 2007 (UTC)
- Благодаря за определението. Твоят "аргумент" пък не заслужава дори и да бъде наречен така, защото е свръхемоционален, ирационален и изграден преди всичко на "ЗАЩОТО АЗ КАЗВАМ ТАКА!!!".
- Шегите и закачките настрана, за някои неща - компютърни програми, музикални произведения, непревеждани на български литературни произведения - в 99% от случаите потребителят ще ги е видял първо под оригиналното име, а не транслитерирани/транскрибирани. Какво, да го оставим да гаде как сме ги написали тук? Единен стандарт няма, а както казах, Уикипедия не е място за нормотворчество. И между другото, човек, който не владее латиницата на някакво елементарно ниво най-вероятно и няма да може да се оправя с компютър. --Daggerstab 18:09, 31 май 2007 (UTC)
- Българска или не, функционалността не е за пренебрегване. Принципът заглавието да е най-разпространената форма си има основания. Говоря по принцип, в конкретния случай мисля, че може да се премести.
- А иначе, да му се не види, и ти погледни - бре! --Спас Колев 16:02, 31 май 2007 (UTC)
- Наличието на латиница в началото на статията, където се пояснява изписването на съответния език също помага при търсенето. Това, че заглавието ще бъде на кирилица не пречи, ако в началото на статията има надпис на латиница.(Прон 16:25, 31 май 2007 (UTC)--)