Държава членка на Европейския съюз
Държава членка на Европейския съюз[1][2] е държава, която е страна по договореностите на ЕС и следователно тя е субект на привилегии и задължения в своето европейско членство. За разлика от друг тип международни организации ЕС поставя всяка страна членка под обвързващи правила и закони в замяна на нейното участие и представителство в институциите на ЕС. В същото време страните членки на ЕС задържат своята автономия, което определя ЕС основно като икономически съюз, за разлика от федерални държави като САЩ, в това число национална войска и външна политика (макар че ЕС в цялост също има своя представителна външна политика).
Съюзът се състои от 27 страни членки, като Хърватия е последната присъединила се страна (юни 2013). Великобритания е първата страна членка на съюза, която го напуска. Това става на 31 януари 2020 г.
Източници
[редактиране | редактиране на кода]- ↑ Как се пише: държава членка или държава-членка? Сайт kaksepishe.com
- ↑ Официален правописен речник на българския език. С., БАН, Просвета, 2012, с. 63, т. 55.1; с. 92, т. 102.3.1.
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Member state of the European Union в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите.
ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |