Клане край Ворму
Клането край Вормхуд (или Вормхудско клане) е военно престъпление извършено през Втората световна война край Вормхуд, Франция.
На 28 май 1940 г. 2-ри батальон командван от Хауптщурмфюрер Вилхелм Монке, част от пехотен полк Либщандарт СС Адолф Хитлер командван от Йозеф Дитрих, убиват около 80 британски военнопленници. Убитите са войници от 2-ри батальон на кралския йорвикширски полк, чеширски полк, от кралската артилерия и френски войници отговарящи за военния склад в близката ферма.
Британските войници са част от ариергарда на 48-а дивизия от Британския експедиционен корпус отстъпващ към Дюнкерк. След битката те са пленени. Заведени са в плевня на известно разстояние от Вормхуд. След това СС войниците хвърлят няколко гранати, които убиват и раняват много от пленниците. Оцелелите са извеждани по петима и са разстрелвани. 15 души оцеляват, открити са по-късно от редовната германска армия. Раните им са лекувани преди да бъдат прехврълени в лагер за военнопленници.
Вилхелм Монке е обвинен за организатор, но никога не е съден. Делото е отворено отново през 1988 г. след кампания на член на британския парламент Джеф Рукър, но германския прокурор заключва, че няма достатъчно доказателства, за да повдигне обвинение.
Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]
- Клането край Вормхуд - 13 февруари 1989 г.
- Клането край Вормхуд - 13 декември 1990 г.
- Вормхуд, май 1940 г. Архив на оригинала от 2003-07-27 в Wayback Machine.
- Вормхуд, статия за извършеното клане Архив на оригинала от 2007-09-28 в Wayback Machine.
- Спомени на оцелял от клането Архив на оригинала от 2007-03-11 в Archive.is
![]() ![]() |
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Wormhoudt massacre“ в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс - Признание - Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година — от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница. Вижте източниците на оригиналната статия, състоянието ѝ при превода и списъка на съавторите. |