Направо към съдържанието

Контрагамбит Албин

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Тази статия използва алгебрична нотация за описване на шахматните ходове.
abcdefgh
8
черен топ на бяло поле a8
черен кон на черно поле b8
черен офицер на бяло поле c8
черна дама на черно поле d8
черен цар на бяло поле e8
черен офицер на черно поле f8
черен кон на бяло поле g8
черен топ на черно поле h8
черна пешка на черно поле a7
черна пешка на бяло поле b7
черна пешка на черно поле c7
черна пешка на бяло поле f7
черна пешка на черно поле g7
черна пешка на бяло поле h7
черна пешка на бяло поле d5
черна пешка на черно поле e5
бяла пешка на бяло поле c4
бяла пешка на черно поле d4
бяла пешка на бяло поле a2
бяла пешка на черно поле b2
бяла пешка на бяло поле e2
бяла пешка на черно поле f2
бяла пешка на бяло поле g2
бяла пешка на черно поле h2
бял топ на черно поле a1
бял кон на бяло поле b1
бял офицер на черно поле c1
бяла дама на бяло поле d1
бял цар на черно поле e1
бял офицер на бяло поле f1
бял кон на черно поле g1
бял топ на бяло поле h1
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
Контрагамбит Албин

Контрагамбит Албин е шахматен дебют, който започва с ходовете:

1. d4 d5
2. c4 e5

Въпреки че, това шахматно начало е за първи път изиграно от Кавалоти срещу Салвиоли на турнира в Милан през 1881 г., то получава името си от Адолф Албин, който го изиграва срещу Емануел Ласкер на турнира в Ню Йорк през 1893 г. Контрагамбит Албин е необикновена защита срещу Дамски гамбит.

На Контрагамбит Албин са дадени означения D08 и D09 в Енциклопедия на шахматните дебюти.

Обикновеното продължение на началото е 3. dxe5 d4, където в замяна на гамбитовата пешка черните получават клин на d4 в противниковата част от дъската и имат шансове за атака.

Често белите ще опитат да си върнат пешката в подходящ момент, за да спечелят позиционно предимство.

Черната пешка на d4 e по-силна, отколкото изглежда на първи поглед. Невнимателният ход 4.е3? може да доведе до Капан Ласкер. След 4...Оb4+ 5.Od2 dxe3!, може да се изиграе 6.Оxb4??, което е грешно продължение на партията, защото следва еxf2+ 7.Це2 fxg1 и черните печелят материално предимство. Капанът на Ласкер е забележителен, защото е рядко да се види загуба на качество, толкова рано, колкото е на седмия ход.

В този вариант белите играят 4.е4, за да получат преимущество от факта, че ан пасан трябва да се извърши веднага след ходовете на противниковите пешки. Сега след 4...Оb4+ 5.Od2, ан пасанът ...dxe3 не е повече възможен заради извършените по-рано ходове на офицерите.

Основната линия на партията продължава с 4.Кf3 Кc4 и сега основните възможности на белите са 5.а3, 5.Кbd2 и 5.g3. Вероятно белите ще опитат да извършат фианкето, при избор на варианта 5.g3 последван с ходовете 6.Оg2 и 7.Кbd2. Черните често отговарят с рокада на дамския фланг. Типично продължение на партията е 5.g3 Оe6 6.Kbd2 Дd7 7.Оg2 0-0-0 8.0-0 Оh3.

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Albin Countergambit в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​