Круизен кораб
Круизен кораб е плавателен съд (кораб), извършващ международни рейсове и превозващ пътници, участващи в групова туристическа програма и настанени на съда, с цел кратковременни туристически посещения, съгласно разписание, на един или няколко порта, открити за посещение на чуждестранни съдове.
В Раздел 1/А от приложенията към Конвенцията за облекчаване на международното морско корабоплаване (съдоходство) (на английски: Convention on Facilitation of International Maritime Traffic (FAL)) от 1965 г. плавателният съд, извършващ туристически круизи се определя като съд, предназначен за международни пътешествия с превозване на пътници, участници в групова програма и настанени на борда, с цел планирани туристически посещения на едно или повече различни пристанища, и на които при плаване обикновено няма:
- слизане или качване на други пътници;
- товарене или разтоварване на товари.
Източници
[редактиране | редактиране на кода]- Конвенция за облекчаване на международното морско корабоплаване на сайта на ИА Морска администрация Архив на оригинала от 2016-09-15 в Wayback Machine.
Вижте също
[редактиране | редактиране на кода]- Списък на круизните съдове
- Списък на най-дългите съдове по тип
- Списък на най-големите пътнически съдове в съда
- Списък на най-големите ветроходни съдове
- Сън Круиз Ризорт енд Яхт
Външни препратки
[редактиране | редактиране на кода]- В Общомедия има медийни файлове относно Круизен кораб
- 10 най-големи круизни съдове, към 2012 г. ((de))
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Круизное судно“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите.
ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |