Направо към съдържанието

Кума Лиса

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Кума Лиса
Характеристики
Описаниеперсонаж в приказките в българския фолклор

Кума Лиса (още Кума Лисана, Кумица Лисица; лисицата) е сред основните персонажи в приказките за животни в българския прозаичен фолклор, а по-късно и в различни авторски творби. В тях тя се изявява главно като хитрец – символ е на хитростта, коварството, изобретателността, отмъстителността, но често самата тя бива надхитряна и наказана.

Кума Лиса и гроздето

Нейното присъствие в приказките се свързва с устойчив кръг от сюжети, сред най-разпространените са:

  • Вълкът носи здравата лисица на гърба си.
  • Лисицата краде риба.
  • Лисицата като кръстница или съдия.
  • Лисицата се жени за котарак.
  • Лисицата се преструва на мъртва.
  • Лисицата краде грозде или яйца на различни птици.

Подобен персонаж (Лиса Патрикеевна, Кума-лиса) се среща и в руския фолклор.

В приказките Кума Лиса е символ на хитрост и измамничество. „Хитър като лисица“ в разбиранията на народа ни означава по-скоро лукав човек, на когото не бива да се доверяваш. В народните приказки лисицата мами всички животни в гората, преструва се на умряла, за да краде, успява да надвие с хитрост дори човека. Въпреки славата на отмъстително и коварно животно, лисицата понякога носи късмет. Според поверието, ако лисица пресече пътя на човек, той ще успее в работата, за която е тръгнал. Особено, ако някой отива в съда като обвиняем. Ако има щастието да срещне лисица докато пътува, ще го оправдаят – твърди народната вяра. Сред фолклорните истории има и весели случки когато Кума Лиса е надхитрена от някое дребно животно и е получила възмездие за пакостите си.

„Кума Лиса“ е и известна марка млечен шоколад от миналото, наречен така поради популярността на приказната героиня. Днес шоколад под името „Кума Лиса“ се продава от фирма Нестле.

  • Даскалова-Перковска, Лиляна. Доротея Добрева. Йорданка Коцева. Евгения Мицева. Български фолклорни приказки. Каталог. УИ Св. Климент Охродски. София. 1994.
  • Българска митология, Енциклопедичен речник, съст. Анани Стойнев, С., 7М + Логис, 1994, с. 201