Малък мозък
Малкият мозък (на латински: cerebellum) е част от централната нервна система. Намира се зад варолиевия мост и продълговатия мозък. Изграден е от три основни части - две полукълба, наподобяващи тези на крайния мозък и тяло наречено червей (vermis). Повърхността на мозъчните полукълба е покрита от мозъчна кора (кортекс). Тя е набраздена от множество успоредно разположени дълбоки гънки. Вътрешността на малкия мозък е изградена от бяло вещество, сред което са разпръснати ядра от сиво вещество. Функцията на малкия мозък е напълно свързана с регулацията и координацията на движенията на организма. Малкият мозък регулира силата, продължителността и съгласуваността на съкращенията на скелетната мускулатура на тялото, както и мускулния му тонус. За разлика от главния мозък, при малкия връзките на дясното полукълбо управляват дясната част на тялото, и обратно за лявата му част.
Функциите на малкия мозък са:
- Осъществява несъзнавана сетивна перцепция (свързва обекта със знанията за него)
- Модулира (оформя)силата на съкращенията на скелетната мускулатура и тонуса
- Прави движенията точни и координирани. При целенасочени волеви движения малкия мозък получава информация за плана на предстоящото движение и в хода на неговото реално изпълнение, осъществява непрекъснат контрол и при необходимост изпраща коригиращи команди.
- Участва в заучаването на двигателни умения и сръчности
- Координира очните движения при проследяване на движещ се предмет, това изисква много точна координация на движенията на очните ябълки, паралелна координация на шийните мускули, за да се получи точен, а не раздвоен образ.
- Малкия мозък е тясно свързан с вестибуларния апарат и активно участва в поддържането на равновесието.