Метаболитен път
В биохимията метаболитен път е серия от биохимични реакции в клетката. В рамките на един метаболитен път определен метаболитен компонент е модифициран чрез химични реакции. Ензими катализират реакциите и често витамини, коензими, микроелементи и минерали от диетични добавки са необходими за правилното протичане на процесите по пътеките. Поради огромния брой реакции, участващи в метаболитните пътища, те могат да са доста сложни. Едновременно в клетката съществуват множество метаболитни пътища, които общо се наричат метаболитна мрежа. Посредством тези пътища и мрежи се поддържа хомеостазата в организма.
Метаболизмът е постепенно модифициране на първоначалните молекули за превръщането им в краен продукт, който може да се използва по един от три начина:
- да бъде съхранен в клетката
- да бъде консумиран от клетките веднага
- да започне друг път, като първоначалната стъпка се нарича генерираща, тъй като генерира прилив на енергия или материал.
Молекулата, наречена първичен субстрат, навлиза в метаболитения път в зависимост от нуждите на клетката и наличието на субстрата.
Основни метаболитни пътища
[редактиране | редактиране на кода]Външни препратки
[редактиране | редактиране на кода]- Модели на метаболитни мрежи на стотици организми: BioCyc: Metabolic network models for hundreds of organisms
- Генна и геномна Енциклопедия на Киото: KEGG: Kyoto Encyclopedia of Genes and Genomes
- Неповтарящи се експериментално установени метаболитни пътища: MetaCyc: A database of nonredundant, experimentally elucidated metabolic pathways (900+ pathways from more than 800 different organisms).
- Виртуална библиотека по биохимия и клетъчна биология: Metabolism, Cellular Respiration and Photosynthesis - The Virtual Library of Biochemistry and Cell Biology Архив на оригинала от 2005-03-16 в Wayback Machine.
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Metabolic pathway в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите.
ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |