Градоустройство: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
+ форматиране, препратки, кат
меп
Ред 1: Ред 1:
'''Градоустройството''' или планиране на градска (урбанизирана) среда e дейността по наблюдение, анализ, [[проектиране]] на [[природа|природната]] и материална среда в която се осъществява организираното [[хора|човешко]] съществуване.
'''Градоустройството''' или планиране на градска (урбанизирана) среда e дейността по наблюдение, анализ, [[проектиране]] на [[природа|природната]] и материална среда, в която се осъществява организираното [[хора|човешко]] съществуване.


В по-общ смисъл, Градското планиране или градоустройството е част от [[институция|институционализираното]] планиране и управление на физическата среда на дадено общество. В употребата на термина "Градоустройство" се съдържа известна доза статичност, докато градско планиране обхваща по-скоро процеса на развитие и непрекъснатостта на дейността "планиране"
В по-общ смисъл градското планиране (градоустройството) е част от [[институция|институционализираното]] планиране и управление на физическата среда на дадено общество. В употребата на термина "градоустройство" се съдържа известна доза статичност, докато градското планиране обхваща по-скоро процеса на развитие и непрекъснатостта на дейността "планиране".


Ландшафтното планиране е по-скора концентрирано върху култивираната природна среда.
Ландшафтното планиране е по-скора концентрирано върху култивираната природна среда.


Регионалното планиране има за обект на по-общ мащаб планиране, но с по-малка детайлноста, както и с по-застъпени [[икономика|икономически]] и [[социология|социални]] аспекти.
Регионалното планиране има за предмет региони - по-крупни части от територията, но с по-малка детайлност, както и с по-застъпени [[икономика|икономически]] и [[социология|социални]] аспекти.


Институции в Република България отговорни за координацията и регионалното планиране: [[Министерство на Регионалното Развитие и Благоустройството]] ([http://www.mrrb.government.bg/ (1)]
Институции в Република България отговорни за координацията и регионалното планиране: [[Министерство на регионалното развитие и благоустройството]] ([http://www.mrrb.government.bg/].


[[Категория:Градове]]
[[Категория:Градове]]

[[ar:تخطيط عمراني]]
[[cy:Cynllunio tref]]
[[da:Byplanlægning]]
[[de:Stadtplanung]]
[[en:Urban planning]]
[[es:Urbanismo]]
[[fi:Kaavoitus]]
[[fr:Urbanisme]]
[[he:תכנון עירוני]]
[[id:Perencanaan kota]]
[[it:Urbanistica]]
[[ja:都市計画]]
[[ka:ურბანული დაგეგმარება]]
[[lb:Urbanismus]]
[[lt:Miestų planavimas]]
[[nl:Planologie]]
[[nn:byplanlegging]]
[[pl:Urbanistyka]]
[[pt:Planejamento urbano]]
[[ru:Городское планирование]]
[[sv:Stadsplanering]]
[[sw:Mipango miji]]
[[tr:Şehir planlama]]
[[vi:Quy hoạch đô thị]]
[[zh:城市规划]]

Версия от 17:00, 12 септември 2007

Градоустройството или планиране на градска (урбанизирана) среда e дейността по наблюдение, анализ, проектиране на природната и материална среда, в която се осъществява организираното човешко съществуване.

В по-общ смисъл градското планиране (градоустройството) е част от институционализираното планиране и управление на физическата среда на дадено общество. В употребата на термина "градоустройство" се съдържа известна доза статичност, докато градското планиране обхваща по-скоро процеса на развитие и непрекъснатостта на дейността "планиране".

Ландшафтното планиране е по-скора концентрирано върху култивираната природна среда.

Регионалното планиране има за предмет региони - по-крупни части от територията, но с по-малка детайлност, както и с по-застъпени икономически и социални аспекти.

Институции в Република България отговорни за координацията и регионалното планиране: Министерство на регионалното развитие и благоустройството ([1].