Базис: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Showtrend (беседа | приноси)
Редакция без резюме
Редакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
'''Базис''' на дадено [[линейно пространство]] е система, състояща се от линейно независими вектори, такива че всеки елемент на линейното пространство се представя като тяхна [[линейна комбинация]]. Броят на елементите на базиса се нарича ''размерност'' на линейното пространство. Определението за размерност е коректно, тъй като всеки два базиса на линейно пространство имат равен брой вектори. Ако базиса е съставен от безброй много вектори, то казваме, че пространството е безкрайномерно.
'''Базис''' на дадено [[линейно пространство]] е система, състояща се от линейно независими вектори, такива че всеки елемент на линейното пространство се представя като тяхна [[линейна комбинация]]. Броят на елементите на базиса се нарича ''размерност'' на линейното пространство. Определението за размерност е коректно, тъй като всеки два базиса на линейно пространство имат равен брой вектори. Ако базисът е съставен от безброй много вектори, то казваме, че пространството е безкрайномерно.


Примери за базиси:
Примери за базиси:
[[Image:Basis graph.png|right|thumb|250px|Червеният и синият вектор формират стандартен базис в [[равнина (математика)|равнината]]]]
[[Image:Basis graph.png|right|thumb|250px|Червеният и синият вектор формират стандартен базис в [[равнина (математика)|равнината]]]]
* Нека <math>\mathbb{R}^2</math> е векторното пространство от всички [[координати]] <math>(a, b)</math>, такива че <math>a</math> и <math>b</math> са [[реални числа]]. Тогава естествен начин за дефиниране на базис в пространството е изборът на двойката вектори <math>e_1 = (1,0)</math> и <math>e_2 = (0,1)</math>. Тогава произволен вектор <math>v = (a, b)</math> от <math>\mathbb{R}^2</math> може да се представи като линейна комбинация от елементите на базиса, т.е. <math>v = a (1,0) + b (0,1)</math>. Всеки два линейно независими вектори могат да играят ролята на базис на пространството (без значение [[ъгъл]]а, който сключват, и дължините им), например ''(1,1)'' и ''(−1,2)'' също формират базис в <math>\mathbb{R}^2</math>.
* Нека <math>\mathbb{R}^2</math> е векторното пространство от всички [[координати]] <math>(a, b)</math>, такива че <math>a</math> и <math>b</math> са [[реални числа]]. Тогава естествен начин за дефиниране на базис в пространството е изборът на двойката вектори <math>e_1 = (1,0)</math> и <math>e_2 = (0,1)</math>. Тогава произволен вектор <math>v = (a, b)</math> от <math>\mathbb{R}^2</math> може да се представи като линейна комбинация от елементите на базиса, т.е. <math>v = a (1,0) + b (0,1)</math>. Всеки два линейно независими вектора могат да играят ролята на базис на пространството (без значение [[ъгъл]]а, който сключват, и дължините им), например ''(1,1)'' и ''(−1,2)'' също формират базис в <math>\mathbb{R}^2</math>.
* Нека <math>\mathbb{R}[x]</math> означава векторното пространство на [[полином]]ите с реални коефициенти. Тогава базис на <math>\mathbb{R}[x]</math> е <math>(1, x, x^2, ...)</math>. Това линейно пространство е безкрайномерно.
* Нека <math>\mathbb{R}[x]</math> означава векторното пространство на [[полином]]ите с реални коефициенти. Тогава базис на <math>\mathbb{R}[x]</math> е <math>(1, x, x^2, ...)</math>. Това линейно пространство е безкрайномерно.



Версия от 08:46, 19 октомври 2007

Базис на дадено линейно пространство е система, състояща се от линейно независими вектори, такива че всеки елемент на линейното пространство се представя като тяхна линейна комбинация. Броят на елементите на базиса се нарича размерност на линейното пространство. Определението за размерност е коректно, тъй като всеки два базиса на линейно пространство имат равен брой вектори. Ако базисът е съставен от безброй много вектори, то казваме, че пространството е безкрайномерно.

Примери за базиси:

Червеният и синият вектор формират стандартен базис в равнината
  • Нека е векторното пространство от всички координати , такива че и са реални числа. Тогава естествен начин за дефиниране на базис в пространството е изборът на двойката вектори и . Тогава произволен вектор от може да се представи като линейна комбинация от елементите на базиса, т.е. . Всеки два линейно независими вектора могат да играят ролята на базис на пространството (без значение ъгъла, който сключват, и дължините им), например (1,1) и (−1,2) също формират базис в .
  • Нека означава векторното пространство на полиномите с реални коефициенти. Тогава базис на е . Това линейно пространство е безкрайномерно.

Шаблон:Математика-мъниче